Noro gyventi išskirtinėje aplinkoje, turėti vienetinius baldus ir namų apyvokos daiktus įkvėpti kūrybingi žmonės į rankas ima įrankius, teptukus ir atgaivina ne pirmos jaunystės interjero detales.
Restauratoriai mėgėjai žino, jog senienų parduotuvėse, turgavietėse pirktus, palėpėse ir sandėliukuose surastus daiktus atgaivinti kainuoja kantrybės.
Tačiau jų pastangos, kruopštumas verti rezultatų, kurie aplinkinius verčia stebėtis.
Kambarį perdažė per naktį
Stilizuotų medalių ir papuošalų kūrėja Irina Korovina ligi šiol su šypsena prisimena, kaip ji paauglystėje per naktį savo kambario baldus nudažė ryškiai rožine spalva.
„Sugalvojau, kad noriu gyventi „barbiškame“ kambaryje. Nusipirkau rožinių dažų ir perdažiau spintą, lovą, stalą, spinteles. Maža to, nusprendžiau, jog stilingesnėmis reikėtų paversti kėdes. Nuplėšiau senąjį gobeleną, o jo vietoje panaudojau tėčio džinsus, kuriuos prieš tai sukarpiau. Savųjų buvo gaila. Turbūt nereikia pasakoti, koks šokas ryte ištiko tėvus, kai jie pamatė kambario pokyčius“, – juokėsi kaunietė.
Tai buvo pirmasis, tačiau ne vienintelis kūrybingos moters darbas atnaujinant baldus ir kitas interjero detales.
Buvusiose Šančių kareivinėse įrengtame būste prieš kelerius metus įsikūrusi I.Korovina neseniai odinę sofą pervilko gobelenu, seną kojinę siuvimo mašiną pavertė televizoriaus staleliu.
„Paskutinis mano, kaip restauratorės, pasiekimas – atnaujintos keturios prosenelio gamintos ąžuolinės kėdės, kurioms per 100 metų. Dabar jos labiau primena Provanso stilių nei klasikinį“, – sakė I.Korovina.
Meistrauti privertė žmona
Iliuzionistas ir mentalistas Nikolajus Jegorovas, žinomas Nicholo Kino slapyvardžiu, juokavo, kad netrukus galės drąsiai vadintis baldų ir interjero detalių restauratoriumi.
Savo namuose vyras atnaujina kėdes, stalus, spinteles, šviestuvus ir jų detales.
„Baldų restauratoriumi mane pavertė žmona Raimonda, – pasakojo Nicholas. – Jos galvoje nuolat sukasi milijonai idėjų. Tačiau ne visas jas ji pati įstengia įgyvendinti. Dažnai prireikia vyriškų rankų ir jėgos.“
Viskas prasidėjo, kai prieš trejus metus mentalisto žmona nutarė namuose atnaujinti keletą pabodusių kėdžių. Ji parinko gobeleną, nusprendė, kokios spalvos turėtų būti kėdžių atlošai. Tačiau viena visko padaryti negalėjo, todėl į pagalbą pasikvietė vyrą.
Kai kėdės tapo neatpažįstamos, kaunietė nusprendė, kad reikia restauruoti spintelę ir fotelį, vėliau pakeisti šviestuvų gaubtus. Pastaruoju metu ji pamėgo atnaujinti padėklus, serviravimo reikmenis ir juos gražinti.
„Meistrauti vis labiau patinka ir man. Tai labai kūrybiškas, kruopštumo reikalaujantis darbas, kuris puikiai leidžia atsipalaiduoti, išvalyti mintis ir džiaugtis rezultatu“, – kalbėjo mentalistas.
Praėjo savarankišką mokyklą
„Jeigu nori gyventi nenuobodžioje, išskirtinėje ir jaukioje aplinkoje, nagingas ir kūrybingas žmogus beveik viską gali pasidaryti pats“, – įsitikinusi megztų drabužių kūrėja Jurgita Štulpinaitė–Petrulė.
Atnaujinti ir gražinti baldus moteris ėmėsi maždaug prieš dešimtmetį. Tokių, kokių norėjo, parduotuvėse ji nerado. Baldų ir kitų namams jaukumo suteikiančių detalių kaunietė pradėjo dairytis antikvariatuose. Vėliau juos gražino ir keitė pagal savo skonį bei išmonę. Kaunietės ir jos vyro Gedimino bei trijų vaikų namuose įsivyravo Provanso stilius.
J.Štulpinaitė–Petrulė tikino, jog prieš tai jai teko praeiti savarankišką restauratorės mokyklą – išmokti naudotis įvairiais įrankiais, išmėginti ir daugybę dažų, lakų, teptukų, šveistukų, atsirinkti tinkamus.
„Provanso stiliaus įkvėpta restauravau stalus, stalelius, komodas, spintas, lentynėles, įvairias detales. Net namų duris perdažiau, kad jos derėtų prie interjero“, – pasakojo moteris.
Paskutiniu metu drabužių kūrėja ir jos vyras laisvu nuo darbo metu įniko į rustiko stiliaus, primenančio kaimišką, kuris padeda atsigręžti į gamtą ir natūralumą, baldų gaminimą ir restauravimą.
Pakaunėje namą neseniai pasistačiusios, į kurį netrukus įsikels, šeimos terasoje – pačių sutuoktinių rankomis pagaminti stalai, desertiniai staleliai, sofa, padėklai.
„Baldams panaudojome europaletes, senų stalų metalines kojas, ne pirmos jaunystės minkštąsias dalis. Prie jų pritaikėme natūralią medieną. Darbai truko keletą mėnesių, tačiau rezultatu labai džiaugiamės“, – kalbėjo naginga moteris.
Iš kėdžių ištraukė 900 kabių
Šiuo metu motinystės atostogose esanti odontologijos klinikos vadovė Joana Tulevičienė su vyru Karoliu ir dviem mažais sūnumis šįmet persikraustė į naują namą.
Naujakuriai svečius stebina akį iš pirmo žvilgsnio patraukiančiais baltais klasikinio stiliaus baldais, kurių daugelį kaunietė atnaujino pati.
„Viskas prasidėjo nuo man patikusios miegamojo lovos, kurią išvydau internete. Parduotuvėje nieko panašaus neradome, todėl įsigijome lovą iš antikvariato, o aš ėmiausi ją atnaujinti.
Iki tol nieko panašaus gyvenime nebuvau dariusi, tačiau nutariau eksperimentuoti. Teko įsigyti daugybę reikalingų įrankių, konsultuotis su žinovais“, – prisiminė J.Tulevičienė.
Naujam gyvenimui prikėlusi miegamojo lovą, moteris pajuto, jog ši veikla jai arti širdies. Moteris atnaujino seną kosmetinį stalelį, vaikų kambarių baldus. Bene didžiausiu iššūkiu jai tapo ąžuolinio virtuvės stalo ir šešių kėdžių restauracijos darbai.
„Tie, kas bent kartą mėgino atnaujinti baldus, žino, jog šis darbas reikalauja labai daug kantrybės, kruopštumo, išmonės. Kaip pavyzdį pateiksiu virtuvės komplekto kėdes, kurių kiekvienos odinė dalis buvo sutvirtinta 150 kabių. Vadinasi, iš viso man teko ištraukti 900 kabių“, – pasakojo kaunietė.