Su tokia nuomone sutinkanti architektė Lina Urban priduria, kad vienas didesnių ir atsakingesnių pokyčių yra grindų dangos keitimas, o imdamasi jo dalis lietuvių vis dažniau atsižvelgia ne tik į kainą.
Besikeičiančias tendencijas stebi ir namų apdailos centro „Unideco“ ekspertai.
Poreikiai kinta
Grindų pirkėjus L.Urban skirsto į du segmentus. Pasak architektės, pirmieji įsirengia jau ne pirmus namus, uždirba daugiau bei vertina savo laiką, o antrieji – nekilnojamąjį turtą yra įsigiję su paskola ir norams išpildyti turi mažesnį biudžetą.
„Pirmasis pirkėjų segmentas pokyčius yra gerai apgalvojęs, gali jiems skirti daugiau finansų – už remontą sutinka mokėti brangiau, renkasi kokybę, o tik vėliau atsižvelgia į kainą.
Antrajam segmentui – naujakuriams – visuomet siūlau sąžiningai įsivertinti finansinius planus prieš darbų pradžią. Matant nepamažintas kainų eilutes ir bendrą sumą, tampa aišku, kaip galima sutaupyti, kokiems pokyčiams skirti daugiau lėšų“, – situaciją rinkoje apžvelgia architektė.
Namų apdailos centre „Unideco“ įsikūrusios parduotuvės „Parketas ir tapetas“ mažmeninės prekybos ir rinkodaros vadybininkė Grėtė Volungevičiūtė pastebi, kad gerėjant bendrai gyvenimo kokybei, kinta pirkėjų požiūris į grindų dangai skiriamą biudžetą.
„Populiariausiu išlieka laminatas, kurio vidutinė kaina svyruoja nuo 24 iki 28 eurų už kvadratinį metrą. Jei klientas ieško išskirtinio formato, aukščiausios atsparumo klasės dangos su itin natūralia išvaizda, už tokių laminuotų grindų kvadratą sumoka ir 38 eurus.
Brangiausios, žinoma, medinės grindys, nes jų gamybai naudojamos natūralios žaliavos. Jos yra prabangos prekė – šiuo metu itin populiarios eglutės raštu klojamos parketlentės kainuoja 80–90 eurų. Tačiau perkančiųjų – yra“, – teigė G.Volungevičiūtė.
G.Volungevičiūtė sako – vis dažniau domimasi gaminių sudėtimi, kilmės šalimi, grindų dangos pasirinkimą nulemia ir medžiagos jaukumo, malonumo pojūtis.
Klientai linkę rinktis Europoje gamintus produktus, kurių kokybe labiau pasitiki, o ypač domina belgų gamintojų produkcija.
„Nors dažniau klientai renkasi dangą, turinčią papildomą funkcionalumą, labai svarbiu kriterijumi tampa ir natūrali išvaizda bei teikiamas pojūtis. Kaina, žinoma, apsvarstoma, bet, suvokus vertę, pasiryžtama mokėti daugiau“, – pridūrė G.Volungevičiūtė.
Medis – nesenstanti klasika
„Unideco“ įkūrėjai Audrius ir Jolanta Mockai prieš 20 metų savo verslo istoriją pradėjo būtent nuo prekybos grindimis ir kitais medienos gaminiais. Daugelis grindų dangų prekybininkų čia veikia nuo pat verslo pradžios, tad per šį laiką fiksavo ne vieną pirkėjų įpročių pasikeitimą.
Parduotuvės „Geros grindys“ pardavimų vadovas Arvydas Marcinkonis, grindimis prekiaujantis daugiau nei 20 metų, tikina – grindys kuriant jaukius svajonių namus šiandien interjere atlieka vis svarbesnį vaidmenį.
„Anksčiau buvo ieškoma pigių grindų būstui, sodui, tačiau dabar pirkėjai dairosi išskirtinių produktų. Vertiną kokybę, spalvas, gamintojus, mados tendencijas, grožį, natūralumą.
Pavyzdžiui, šveicarų bendrovės Lietuvoje gaminamų medinių grindų kaina klientai netgi nesidomi – jie tiesiog ateina pažiūrėti siūlomų naujų produktų.
Kartu, pirkėjai labai atsakingai renkasi gaminius, kai kurie prieš priimdami sprendimus apsilanko mūsų salonuose po kelis kartus, išsiaiškina produktų savybes, atitikimą su jų gyvenimo namuose poreikiais“, – pastebėjo A.Marcinkonis.
Kalbinti ekspertai vieningi – praktiškų grindų paieškas papildo noras turėti ir madingą dangą. Pasak L.Urban, nemažą įtaką šiam pokyčiui lėmė vyraujanti gyvenimo skuba, kuomet nuolat besikeičianti ir dinamiška aplinka įpareigoja grįžti į ramius, pozityvius bei subalansuotus namus.
„Vis dažniau siekiama atsparumo kaitai, o tai puikiai išpildo modernios klasikos interjerai, kuriuose vyrauja natūralios medžiagos, pavyzdžiui, medis. Sugrįžo ir praėjusio amžiaus pabaigoje išpopuliarėjęs eglutės parketas.
Iki šiol vyravo tamsesnio riešuto šių grindų atspalviai, juos keičia balintos spalvos. Kartu, vis aktualesnis tampa ekologinis aspektas, domimasi medžiagų kilme, galimu kenksmingumu“, – apie madas kalbėjo architektė.
Pasak G. Volungevičiūtės, medines grindis itin vertina natūralumo bei jaukumo namuose siekėjai. Rinktis tokią medžiagą ekspertė siūlo apdairiai, nes medis neturi atsparumo klasės, yra lengviau pažeidžiamas batų kulniukų, baldų kojelių.
„Pirkėjų krepšelis pastaruoju laiku kito, nes didėjo medžiagų pasiūla, įvairovė. Visgi dauguma domisi atsparia danga – nebijančia drėgmės bei įbrėžimų.
Pavyzdžiui, vinilinės grindys itin mėgstamos dėl savo puikių savybių – tylos vaikštant, minkštumo, 100 proc. atsparumo vandeniui. Kartu, dauguma nori, kad danga būtų kuo panašesnė į natūralų medį“, – apie klientų pasirinkimus pasakojo G.Volungevičiūtė.
A Marcinkonio teigimu, lietuvių namuose vis dar vyrauja klasikiniai grindų įsirengimo sprendimai – populiariausiomis išlieka medinės ir laminuotos grindų dangos.
Vieniems – praktiškumas, kitiems – jaukumas
Paklausta, kokius pagrindinius klausimus svarbiausia apsvarstyti renkantis grindis, L. Urban pataria pirmiausia įvertinti savo būsto vietą ir gyvenimo būdą.
Architektės manymu, auginant mažus vaikus bei judrų didelį šunį ir gyvenant name su kiemu, pirmo aukšto erdvėje vertėtų rinktis kuo atsparesnę dangą.
„Iš drėgno lauko į vidų nuolat keliaujantys namiškiai netruks įrodyti, jog praktiškumas tokiomis aplinkybėmis ypatingai svarbus. Parketas čia netiktų – daugiau naudos iš atsparaus vinilo, akmens masės plytelių.
Kitas svarbus aspektas yra spalva: baltos poliruotos plytelės šiomis sąlygomis irgi keltų daugybę rūpesčių, o spalvinis nelygumas ir margumas palengvintų namų priežiūrą“, – įsitikinusi ekspertė.
Architektei antrinantis A.Marcinkonis teigia – pirkėjams grindų pardavėjai, bandydami išsiaiškinti poreikius, užduoda daugybę klausimų.
Žinodami, koks gyvenimas verda namuose ir kokio namų jausmo siekia jų gyventojai, specialistai padeda išrinkti geriausius sprendimus.
Todėl neretai, ieškodami parketo, klientai salonų duris užveria nusipirkę, pavyzdžiui, vinilines grindis.
„Visada teiraujamės, kokie pirkėjo norai. Jei ieškoma tik medinių grindų, kalbame, kokį poveikį joms gali padaryti didelis augintinis, per drėgnas plovimas, baldų stumdymas. Visa tai medį pažeidžia, palieka įbrėžimus, nes medžiaga – natūrali, o raštas – autentiškas. Sužinoję, jog klientas nori praktiškų grindų, dažniausiai siūlome laminuotas arba vinilines grindis“, – pasakojo ekspertas.
Visgi, gyvenantiems bute architektė L. Urban rekomenduoja natūralaus medžio parketą. Tokia danga, pasak L.Urban, ypač tinka mėgstantiems vaikščioti basomis – jokia dirbtinė medžiaga nepakeis šio pojūčio ant medinių grindų.
„Mažose erdvėse nepatarčiau rinktis itin tamsių ar margų atspalvių. Grindų spalva turėtų derėti prie kitų būsto elementų, pavyzdžiui, sienų.
Dažniausiai, pastarosios yra šviesios – jų atspalvius rekomenduočiau šiltus: pieno baltumo, rusvo, nes Lietuvoje pusę metų yra tamsu.
Tokia turėtų būti ir grindų danga, kuri derėtų, suteiktų jaukumo. Jei ji – medinė, mažiau šakotos, lygesnės bei vientisos lentos suteiks erdvės pojūtį.
Įprasta, jog namuose grindis susidedame pirmiausiai, todėl verta jų pavyzdį parodyti baldininkui arba turėti lentos gabaliuką ieškant baldų. Taip lengviau elementus suderinti“, – patarė L.Urban.
Sodresnius, tamsesnius grindų atspalvius architektė siūlo rinktis norintiems solidumo ir prabangos įspūdžio, turintiems didesnį būstą.