Vaisius ir daržoves galima sunokinti ir namuose: tik reikia žinoti, kas kam tinka

2020 m. rugpjūčio 7 d. 22:03
Lrytas.lt
Nesunokę vaisiai ir daržovės nuimami dėl įvairių priežąsčių. Pomidorai šiltnamyje, nes nespėjo sunokti, dažnai nuo šakelių nuskinamos kai kurios žieminių obuolių ir kriaušių rūšys, kurios tiesiog nespėja išaugti dėl staiga užklupusių šalčių. Trumpai tariant, esama nemažai atvejų, kai būtina nuimti nesunokusias gėrybes anksčiau laiko.
Daugiau nuotraukų (5)
Kokius vaisius galima sunokinti namų sąlygomis
Pirmiausia būtina laikytis atitinkamų nesunokusių daržovių ir vaisių nuėmimo bei saugojimo taisyklių, rašo ogorod.ru. Nuo augalų vaisius nuraškyti tik esant sausam orui.
Sunokinti namų sąlygomis galima tik nepažeistus vaisius ir daržoves. Kiekvieną būtina sausai nušluostyti ir įdėti į atviras talpas su gera ventiliacija.
Nuimtą derlių padėti į tą vietą, kurios nepasiekia ryškūs saulės spinduliai. Ji tinkama tuo atveju, jei būtina maksimaliai pagreitinti vaisių ir daržovių brendimo procesą.
Pomidorai
Dažniausiai būtent pomidorai nuraškomi nuo krūmo nesunokę. Žema temperatūra, dažni lietūs, rūkai sukelia pomidorų ligas ir sunaikina derlių.
Stengdamiesi to išvengti, sodininkai mėgėjai ar vasarotojai nuskina pomidorus, kai šie įgauna rausvą ar baltą spalvas.
Kai vaisius norima sunokinti kuo vėliau, juos reikia saugoti tamsioje vietoje, apie 20 laipsnių temperatūroje. Jei greičiau – šviesioje.
Paprasčiausias pomidorų sunokimo būdas – į kiekvieną dėžę su žaliais įdėti keletą sunokusių pomidorų ar obuolių. Etilenas, kurį išskiria subrendę vaisiai, padės likusiems greičiau nokti.
Pipirai
Šiuos nuo krūmų galima skinti nesunokusius. Priešingai nuo pomidorų, maistą galima gardinti ir nesubrendusiais pipirais. Bet jei norite sunokusių, tuomet pasinaudokite šiais būdais.
Pipirus nuo krūmų reikia skinti sausą dieną. Jei norite sunokinti kuo greičiau, išdėliokite ant grindų, pavyzdžiui po lova ar tiesiog kambaryje. Po dviejų savaičių derlius sunoks.
Pipirus galima išrauti kartu su šaknimis iš žemės ir pakabinti viršūnėle žemyn vėsioje vietoje. Vaisiai sunoks maždaug po mėnesio.
Pipirai – daugiametis augalas. Dėl to atėjus šalčiams, augalą persodinti į dideles talpas ir pastatyti į šviesią vietą. Tuomet pipirų turėsite net žiemą.
Melionai
Nuimami vos pageltę. Jei nuskinsite žalius, – nesunoks. Nuimdami melionų derlių, palikite „uodegėlę“, – nemažesnę nei 5 cm. Ankstyvas melionų rūšis saugokite tamsioje ir šiltoje, vėlyvas – tamsioje ir vėsioje vietose. Laikykite sausoje patalpoje, nes melionai pradės pūti.
Bulvės
Visi žino, kada galima kasti bulves. Bet ką daryti, kai be perstojo merkia lietus ir bulvės gali supūti žemėje, taip ir nesulaukusios derliaus nuėmimo? Tuomet tenka iškasti nesubrendusius, plonus gumbus.
Visą nuimtą derlių 2-3 savaites saugokite tamsioje vėsioje patalpoje. Per tą laiką bulvės padžius ir subręs. Bet jas teks perrinkti, išmesti supuvusias ir nunešti į rūsį.
Uogos
Namų sąlygomis dar galima nokinti spanguoles, juoduosius serbentus, abrikosus, persikus, citrinas, bananus, kukurūzus, moliūgus, obuolius, kriaušes.
Kai kurie vaisiai, pavyzdžiui obuoliai, kriaušės ar abrikosai specialiai nuskinami nesunokę, kad juos būtų galima ilgiau išsaugoti.
Svarbu: nuėmus derlių, nesunokusių vaisių ir daržovių negalima laikyti polietileniniuose maišeliuos ir šaldytuve.
Vaisiaipomidorai^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.