Vilnietė tiksliai žino, ką daryti su braškių lapais šioms baigus derėti

2020 m. liepos 12 d. 10:24
Lrytas.lt
Braškių uogos baigiasi, tačiau ne darbai braškyne. Amžinas klausimas augintojams – ką daryti su braškių lapais šioms baigus derėti.
Daugiau nuotraukų (9)
Braškių augintoja iš Vilniaus Sandra Stanislavičė siūlo juos būtinai nukirpti. Net pirmamečiame braškyne jau būna grybelinių ligų sporų, kenkėjų kiaušinėlių, kurie niekur nedingsta, o sėkmingai įsitaiso ant lapų, stiebelių, šaknyne.
„Vėliau stebitės, kad kitąmet tas pats braškynas staiga nebedera. Lapų kirpimas ir išnešimas iš braškyno – kone 80 proc. apsauga nuo kenkėjų be jokios chemijos. Kenkėjai kiaušinėlius deda ant apatinės lapų pusės, ligos plinta, jei pakankamai drėgmės, šilumos ir menkas vėdinimas.
Daug kas bijo, kad nukirpus lapus braškės atiduos daug jėgų naujų lapų auginimui, nepasiruoš žiemai. Tai iš dalies teisinga, jei lapus kirpsite rugsėjo mėnesį, tačiau, jei šalinsite liepą, braškės spės užsiauginti sveikus ir gražius lapus, netgi antrą kartą užsiauginti ūsų“, – pasakojo braškių augintoja. Geriausia kerpant lapus palikti maždaug 5–10 cm aukščio stiebelius.
Braškėms baigus derėti ir nupjovus lapelius, sykiu nupjaunami ir ūsai. Jei nesinori plėsti braškyno, ūsus galima mesti lauk, kaip ir braškių lapus. Tačiau, jei patiko veislė, uogų dydis ir derlingumas, ūsų geriau neišmesti, o įšaknydinti daigyklose ar dėžutėse. Žinoma, juos galima sodinti tiesiai į gruntą, tačiau tuomet sunkesnė daigų priežiūra, juos reikia dažniau laistyti, silpni daigeliai saulėje greičiau „sudega“ nei išleidžia šaknis. Beje, daigeliams įsišaknyti būtinas pavėsis ir drėgmė.
Braškių augintoja pataria, kaip teisingai įšaknydinti braškių daigus. Svarbiausia – imti tik pirmamečio braškyno ūsus. Pasiruoškite dėžutę ar daigyklą su neutralizuotų durpių substratu: durpės lengvos, geriau praleidžia drėgmę. Durpių substratą gerai paliekite, jis turi būti drėgnas.
Nukirpkite braškių ūsų „bambagyslę“, atskirkite vieną daigą nuo kito. Visi pirmamečio braškyno daigiai sujungti viena „bambagysle“ yra identiški motininiam kerui, tokie daigai bus kokybiški, sveiki, skirsis tik jų derlingumas kitais metais (pirmasis daigas duos keliomis uogomis daugiau nei kiti jo „broliai“).
Sukiškite daigelius į žemę, jei lapeliai dideli – nebijokite jų nukirpti, atsiras šaknys, atsiras ir lapelių. Dėžutę ar daigyklą laikykite pavėsyje, jei reikia laistykite kasdien.
Paprastai braškių daigai įsišaknija per mėnesį, vadinasi, turime mėnesį pasiruošti naujas lysves kokybiškiems braškių daigams. Naujos braškės neturi būti sodinamos ten, kur augo senos braškės, žemuogės, bulvės, pomidorai, nes jau išnaudotos visos maistinės medžiagos, o dirva pilna ligų ir kenkėjų, kurie mėgsta būtent braškes.
Braškėsauginimas^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.