Greitai prisitaikė
„Mes labai greitai prisitaikėme prie naujų sąlygų, mūsų logistikos grandinė veikė kaip veikusi, sklandžiai vykdėme visus projektus, nė vienas nebuvo nutrauktas“, – sakė vandens inžinerinių sistemų gamintojos, vokiečių kompanijos TECE prekybos padalinio Baltijos šalyse, bendrovės „TECE Baltikum“ komercijos direktorius Regimantas Mikučionis. Ateities perspektyvas jis vertina atsargiai ir tikisi, kad statybų apimtys dėl įvairių priežasčių drastiškai nemažės.
„TECE Baltikum“ pardavimų apimtys per pirmuosius penkis šių metų mėnesius visose trijose Baltijos šalyse buvo apie 15 proc. didesnės, nei per tą patį laikotarpį pernai. Latvijoje pakilo iki 20 proc., kiek mažesnės buvo Estijoje, o Lietuvoje augo 15 proc. Bendrovės darbas nebuvo sustojęs nė vienai dienai. Kovo mėnesį pardavimams karantinas neturėjo jokios įtakos, balandį jie kiek sumažėjo, o gegužę vėl ėmė kilti.
Išlaidos pakeitė kryptį
„Karantino pradžioje baimių buvo daug ir įvairių. Matome, kad labiausiai jis paveikė viešojo maitinimo, viešbučių ir kelionių, turizmo sektorius bei su jais susijusius verslus. Naivu būtų tikėtis, kad tas neturės įtakos bendrai šalies ekonomikai.
Tačiau kol kas stebime, kad žmonių išlaidos pakeitė kryptį. Tai, ką sutaupė valgydami namuose ir nekeliaudami, jie skiria kokybiškam namų įrengimui. TECE vandens inžinerinės sistemos yra itin kokybiška, premium klasės įranga, užtikrinanti saugią vandens cirkuliaciją.
Per karantiną žmonės tvarkėsi ne tik spintas, bet ir remontavosi būstus. Individuali statyba ir renovacija nesustojo, greičiau atvirkščiai – išsiplėtė. Tai matome pagal savo prekybos partnerių užsakymus, kurie, beje, irgi labai greitai persiorientavo dirbti nuotoliniu, bekontakčiu būdu. Nė vienas neužsidarė“, – pasakojo R. Mikučionis. Lietuvoje kompanija savo produkciją realizuoja per ..... prekybos parnerius.
Krizė švelnesnė, nei tikėjosi
Santechnine įranga prekiaujančios bendrovės „Sanidėjų centras“ vadovo Arūno Viliaus teigimu, pandemijos ir karantino sukelta krizė nebuvo tokia baisi, kaip tikėtasi, daug švelnesnė, nei 2008 m. Pardavimų apimtys šiek tiek sumažėjo, tačiau nuolatiniai klientai – santechnikos paslaugų įmonės, turėjusios užsakymų ir dirbusios statybos projektuose, pirko kaip įprasta.
„Sanidėjų centras“ neturi elektroninės parduotuvės, bet ir įmonės, ir pavieniai klientai juos susiranda, nes kompanija dirba seniai, nuo pat nepriklausomybės paskelbimo ir garsėja kaip prekiaujantys gera vakarietiška santechnine įranga. „Dideli statybos projektai karantino metu niekur nedingo ir nesustojo.
Turime fizinę parduotuvę ir produkcijos sandėlius Vilniuje, gaudavome elektroninius užsakymus, prekes užsakovai pasiimdavo bekontakčiu būdu arba mes atveždavome į statybos vietą“, – pasakojo A. Vilius. Tos pačios skirtingų gamintojų santechninės įrangos kainos, pasak jo, kai kuriais atvejais skiriasi kartais.
Privatiems užsakovams tenka aiškinti, kuo skiriasi pavyzdžiui brangus grindinio šildymo vamzdis nuo pigaus. Penkių sluoksnių TECEfloor vamzdis, apsaugotas nuo išorinių pažeidimų, dilimo ir turintis deguonies barjerą, brangesnis, bet nepalyginamai patikimesnis. Kai žmonės statosi patys, jie investuoja į kokybiškas namų inžinerijos medžiagas, ypač tas, kurių keitimas ar remontas sudėtingas ir brangus. Karantinas šio įpročio nepakeitė.
Lūkesčiai teikia optimizmo
Pasak R. Mikučionio, tikrieji karantino padariniai paaiškės rudenį, nes statybų verslas yra inertiškas. Nerimą kelia kelių didžiųjų statybos bendrovių sprendimas keliems mėnesiams įšaldyti suplanuotų ir dar nepradėtų projektų statybas. Jis atkreipė dėmesį, kad labai dažnai dideliuose statybos projektuose, daugiabučių namų statyboje, renkantis medžiagas, prioritetas yra teikiamas kainai, dėl to kartais nukenčia kokybė.
Lietuvoje TECE prekybos padalinys veikia daugiau nei 20 m. Šios kompanijos vandens inžinerinė įranga gerai žinoma profesionalams, pasak A. Viliaus, ją vertina tie, kam svarbu kokybė.
R. Mikučionio teigimu, šių metų rezultatai parodė, kad ir karantino metu prioritetas kokybei augo. „Pagal savo verslą matome, kad žmonės nesustojo pirkti ir vartoti, rinkosi gerus daiktus. Kol kas tai nuteikia optimistiškai, nes vienas svarbiausių ekonomikos augimą lemiančių veiksnių yra žmonių lūkesčiai bei pasitikėjimas savo ekonomine gerove ateityje“, – sakė R. Mikučionis.