Pirkdami Kalėdų žvaigždę atkreipkite dėmesį į svarbų dalyką – gėlė sulauks kitų metų

2019 m. gruodžio 8 d. 09:59
Kalėdų puošmena namuose šįmet galėtų tapti nebūtinai puošniausioji karpažolė, arba kitaip Kalėdų žvaigždė. Tuo įsitikinęs floristas ir gėlių kolekcininkas Andrius Plindinas.  Gažiausioms metų šventėms namus gali papuošti bet kuri gėlė: narcizas, tulpė, hiacintas ar meilenis.
Daugiau nuotraukų (11)
Puošmena gali tapti bet kuris augalas
Laukiant Kalėdų, ant stalo puikiai tiks smulkios rožės, raktažolės, orchidėjos, cimbidis, falenopsis ar dendrobis. Anot floristo, svarbiausia, kaip gėles papuošime.
Antra vertus, gyvenimas be atliekų, arba „zero waste“ principai populiarėja ir dekoruojant namus. Taigi, neapsiriksite pasirinkę natūralias medžiagas: lapus, kankorėžius, eglišakius – jie šįmet itin madingi visame pasaulyje. Dekoruodami namus galite naudoti tikras uogas, rojaus obuoliukus, pipirus.
Išsirinkus augalą Kalėdoms, jį reikėtų apvilkti „šventiniu rūbu“. Pavyzdžiui, smulkiažiedė rožytė, kuri įprastai namuose ilgai neužsibūna, nes netinka ilgesnį laiką augti patalpose, galėtų puikiai tikti šventiniam laikotarpiui. Tereikės blizgaus keraminio indo, į kurį įstatomas vazonėlis su augalu. Substratą galima paslėpti po samanomis, prismaigstyti kėnio, tujų šakelių, pridėti kankorėžių, uogų, įsmeigti blizgią dekoraciją – ir štai originali puošmena, kuri sukurs šventinę nuotaiką.
Panašiai papuošti galima bet kurį augalą. Šiuo metu parduotuvių lentynose netrūksta meilenių. Juos floristas pataria rinktis tuos, kurie  tik pradėję auginti žiedynstiebius, dar be pumpurų. Augalą galima pasistatyti su vazonėliu arba jį išimti iš vazono, nuplauti šaknis, paimti stiklo vazą, į ją pridėti akmenėlių, įstatyti augalą, prispausti šonus, kad negriūtų, įpilti vandens, kad šiek tiek apsemtų šaknis, įmesti stiklinių burbuliukų, žaisliukų, įsmeigti uogų kekę, kuri siektų vandenį, kėnio šakelę ir turėti augančią gyvą dekoraciją.
Augalui peržydėjus jį galima sugrąžinti į vazonėlį.
Kalėdų žvaigždės augintojams – keli patarimai
Beje, jau porą metų parduotuvėse galima rasti meilenio svogūnų, aplietų silikonu ir pamirkytų į vašką. Tokį svogūną, anot pašnekovo, galima drąsiai pirkti. Augalui nužydėjus, vaško sluoksnis nesunkiai nusiima, dažniausiai toks augalas jau būna pradėjęs leisti šaknis. Meilenį reikėtų sodinti į sausesnį substratą, palaistyti ir auginti. Tiesa, vaškuojami ne tik meileniai, bet ir hiacintai.
Nors su Kalėdomis siejama puošniausioji karpažolė – daugiametis augalas, dalis augintojų jau po pirmųjų švenčių nuleidžia rankas – augalas numeta lapus, todėl keliauja į šiukšliadėžę. Kaip paaiškino A. Plindinas, nors ir skamba neįtikėtinai, vadinamoji Kalėdų žvaigždė – ganėtinai stambus krūmas, kartais primenantis nedidelį medį.
Perkant Kalėdų žvaigždę svarbiausia atkreipti dėmesį į kelis dalykus: kad nekristų lapai, gėlės jokiu būdu nelaikyti šaltai, nenešti į automobilį esant skersvėjui, supakuoti taip, kad augalas nesušaltų. Puošnioji karpažolė ypatingai jautri temperatūrų svyravimams.
Gėlę palaikius skersvėjyje, tikėtina, kad ji jau per porą dienų numes lapus, tuomet nusivylę gėle dauguma ją ir išmeta. Pasirodo, jog Kalėdinės žvaigždės negalima ne tik sušaldyti, bet ir perlaistyti ar per daug išdžiovinti substrato. Laistyti joms naudojamas tik drungnas vanduo, augalas laikomas šviesioje vietoje. Po švenčių puošniausiąją karpažolę reikėtų persodinti.
Substratas neturėtų būti sunkus, puikiai tiktų durpės, sumaišytos su kompostu, galima įberti perlito, kad substratas palaikytų drėgmę, bet neužmirktų. Dar viena floristo taisyklė: jei norite, kad augalas pražystų antrą kartą, svarbu atkreipti dėmesį, jog tikrieji gėlės žiedai – maži burbuliukai viršūnėse, pasislėpę tarp raudonų pažiedžių, kurios iš tiesų – ne žiedai, o įvairiaspalviai lapai.
Jeigu burbuliukų tarp lapų nėra, tokio augalo geriau nepirkti. Jis arba sušalęs, arba sergantis. Itin svarbu, jog būtų kuo daugiau žiedelių, lapų ir šakų. „Atsakingai išsirinkę, šiuo augalu džiaugsimės ne vienerius metus. Kad pražystų antrą kartą, augalą reikėtų laikyti tamsesnėje vietoje“, – paaiškino pašnekovas.
Dar vienas floristo patarimas – augalą pirkti ne iš karto atvežtą, o pastovėjusį parduotuvėje, tuomet lengviau pamatyti, jei su augalu kažkas ne taip. Gėlę auginant ilgiau, ji pradeda augti kaip panorėjusi, taigi, pavasarį, iki vasaros vidurio, ją reikėtų genėti, kad tankėtų. A. Plindinas pasakojo, jog jam yra tekę pas vyresnius žmones matyti didžiulius puošniausiosios karpažolės krūmus, užgožusius dalį kambario.
Nors parduotuvėse prieš kalėdas pasirodo kaktusų su priklijuotomis akytėmis, kepurėlėmis ar nupurkštų dažais, tokių pirkti floristas nerekomenduoja. Nebent augalas įsigyjamas tik šventiniam laikotarpiui ir jo neplanuojama auginti. Kitu atveju, labai svarbu nusipirkti gražų, sveiką augalą ir ilgą laiką džiaugtis jo grožiu.
GėlėsKalėdos^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.