Rekonstruojant Laisvės alėją ir ją grindžiant naujomis granito plytelėmis dalis senojo grindinio nebuvo sunaikinta. Betono plokštės, kurias kauniečiai mynė beveik 40 metų, dabar paklotos įvairiose miesto vietose.
Jomis išgrįstas vienas daugiabučio kiemas, taip pat prie kelių nuosavų namų vedančios įvažos ir erdvės prie trijų Kauno mokyklų.
Kauno savivaldybė pranešė, kad iš dalies būtent paprastų kauniečių dėka senasis grindinys vėl buvo panaudotas ir nesunaikintas.
Kieme kilo dulkių debesys
Nemažai – 1300 kvadratinių metrų betoninių plytų iš Laisvės alėjos dabar paklota Šilainiuose, Naujakurių gatvės 92-ojo daugiabučio kieme.
Šio 9 aukštų namo bendrijos pirmininkė Rasuolė Jakštienė pasakojo, jog pastačius daugiabutį dešimt metų stengėsi suformuoti jo sklypą, kad gyventojai galėtų susitvarkyti kiemą.
Prieš 5 metus tai padaryti pagaliau pavyko, gyventojai sklypą prie namo ėmė nuomotis iš valstybės, jame įsirengė automobilių stovėjimo aikštelę, teritoriją apsitvėrė.
„Tada kiemą išklojome skalda. Atlikti darbus anuomet kainavo 90 tūkstančių litų (beveik 26 tūkstančius eurų).
Svajojome kiemą ir išsiasfaltuoti, bet tai būtų kainavę dar tiek pat, todėl darbų netęsėme. Kai būdavo sausa, nuo skaldos kildavo dulkių kamuoliai, palijus būdavo šlapia. Taigi patogu nebuvo“, – pasakojo R.Jakštienė.
Plokščių išdrįso paprašyti
Kai buvo pradėtos ardyti senosios betoninės 1982 metais paklotos Laisvės alėjos grindinio plokštės, moteris pamanė, kad jos tiktų daugiabučio kiemui išgrįsti.
„Apie tai pasikalbėjau su alėjoje dirbusiais žmonėmis, paskui kreipiausi į seniūniją ir padedami seniūno plokščių gavome. Žinau, kad tos, kurios atkeliavo pas mus, anksčiau buvo paklotos prie savivaldybės ir Kauno apylinkės teismo“, – sakė kaunietė.
Už plokščių paklojimą 54 butų savininkai sumokėjo 13 tūkstančių eurų.
Jos buvo paklotos pernai, šį rudenį gyventojai likusiomis plokštėmis išgrįs erdvę prie šiukšlių konteinerių.
„Manau, kad mums pavyko sutaupyti nemažai pinigų. Dabar esame labai patenkinti, nes nuo plokščių nekyla dulkės, taip pat nėra ir blogo kvapo, koks sklistų, jei kiemą būtume išasfaltavę“, – džiaugėsi R.Jakštienė.
Kaunietė sakė, kad pati yra užaugusi Laisvės alėjoje, todėl jai plokštės kelia ir sentimentų.
Panašiai kalbėjo ir kitas daugiabučio gyventojas Gediminas Vasiliauskas. Vyrui smagu, kad kiemas ne tik tvarkingas, bet ir išskirtinis.
Senų Laisvės alėjos plytelių galima užtikti ir Vilijampolėje, Ramybės gatvėje. Prie neseniai pastatytų dviejų kotedžų, pažymėtų Ramybės gatvės 1E ir 1F numeriais, veda plati įvaža, kuri taip pat išgrįsta senomis, bet tvirtomis betono plytomis.
Pasiūlymu pasinaudojo
Alėjos grindinio plytelės neseniai paklotos ir prie Kauno K.Griniaus progimnazijos, esančios Šiaurės prospekte.
Progimnazijos direktorius Stanislovas Šimanauskas sakė, kad jomis išklotas privažiavimas prie mokyklos.
„Anksčiau privažiavimas buvo grįstas žvyru.
Jame jau buvo nemažai duobių, ir tai buvo nepatogu. Iš savivaldybės gavome raštą, kad yra galimybė gauti plytelių ir jomis išgrįsti reikiamus takus ar privažiavimą. Taip ir padarėme“, – pasakojo S.Šimanauskas.
Progimnazijos direktorius sakė, kad buvo tik vienas nepatogumas – plytelės labai sunkios, todėl jas kloti darbininkams buvo sudėtinga. Bet šią rugsėjo 1-ąją mokiniai ir tėvai jau pajuto pagerėjusias sąlygas pasiekti mokyklą.
Planavo atiduoti vien tik mokykloms
Aloyzas Pakalniškis
Kauno savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėjas
„Galima sakyti, kad dalį Laisvės alėjos betoninių plytelių antram gyvenimui prikėlė patys kauniečiai.
Ardant alėjos grindinį savivaldybė raštu kvietė visas miesto švietimo įstaigas pranešti, ar joms nereikia tokių grindinio plokščių. Norą gauti plokščių pareiškė K.Griniaus progimnazija, J. ir P.Vileišių mokykla ir Rokų gimnazija. Joms plytelės ir buvo skirtos.
Taip pat Miesto tvarkymo skyrius iš pačių Kauno gyventojų gavo prašymų atiduoti jiems nereikalingų plytelių. Žmonės tiesiog eidavo rekonstruojama alėja, pamatydavo, kad plytelės ardomos, ir sumanydavo, kad patys jas galės panaudoti. Pasitarus su alėjos rekonstrukcijos darbus atliekančiais rangovais buvo nuspręsta tokius prašymus patenkinti.
Todėl tarpininkaujant seniūnijoms ar tiesiog atsižvelgiant į grupės gyventojų prašymus tokių plytelių buvo skirta Naujakurių gatvės 92-ojo namo bendrijai, Ramybės gatvės kotedžų gyventojams.
Dar apie 7 tūkstančius kvadratinių metų plokščių iš Laisvės alėjos, taip pat akmenų grindinys iš A.Juozapavičiaus prospekto saugomas S.Dariaus ir S.Girėno aerodromo teritorijoje. Ateityje jie taip pat gali būti kur nors panaudoti.“