„Auginame 15 rūšių, iš kurių didžioji dalis egzotinės – retos veislės. Pavyzdžiui, auksiniai, gintariniai, kokteiliniai, vynuoginiai ir vaikų pomidorai. Dažnai žmonės nežino, kad pomidoro skonis priklauso ne nuo spalvos, o nuo to, kiek pomidoras turi natūralaus cukraus. Pomidorai matuojami pagal BRIX skalę ir, pavyzdžiui, mūsų auginami vaikų pomidorai yra šios skalės viršuje – patys saldžiausi“, – sako Bitė Valatkaitė, „Kietaviškių gausos“ marketingo ir komunikacijos vadovė.
Vilma Drulienė, „Maximos“ komercijos vadovė, pastebi, kad nors populiariausiais išlieka lietuviški apvalūs pomidorai ir pomidorai su šakelėmis, visgi didžiulis pomidorų pasirinkimas įkvepia klientus kasmet atrasti ir naujų, įdomesnių skonių ir formų pomidorus.
„Populiariausias pomidorų sezonas ryškiausias pavasarį, tuo metu jų pardavimai, palyginti su žiema, maždaug ketvirtadaliu didesni. Net vasara savo pardavimais pavasario nepasiveja, nors manome jog būtent vasarą jų suvalgoma daugiausiai.
Jau liepą daržuose ir soduose pasirodęs derlius turi įtakos pardavimams parduotuvėse, bet ne suvartojimui. Tuo metu parduotuvėse pirkėjai daugiau ieško įdomesnių rūšių pomidorų, pavyzdžiui, juodųjų ar avietinių pomidorų, kurie vasarą patenka tarp populiariausiųjų“, – pastebi Vilma Drulienė.
Palyginti šių metų paskutines dvi liepos savaites su pirmomis rugpjūčio savaitėmis, avietinių pomidorų pardavimai „Maximos“ parduotuvėse išaugo beveik du kartus. Augintojų teigimu, avietiniai pomidorai yra vieni mėgstamiausių, nes jų skonis švelnus, odelė minkšta. Smulkiavaisių slyvinių pomidorų pardavimai augo 4,5 karto, garbanotų avietinių pardavimai didėjo 22 proc.
Augintojų šiltnamiuose dirba kamanės
Daugiau nei 8 tūkst. tonų daržovių per metus užauginančios „Kietaviškių gausos“ šiltnamiuose pomidorai veisiami kamanių pagalba. Kamanės puikiai apdulkina augalus ne vien lauke, bet yra ypač vertingos dėl to, kad gerai dirba šiltnamiuose. Tokiu būdu sutaupoma daug rankų darbo, tačiau svarbiausia kamanių naudojimo priežastis – geresnis derlius.
„Su kamanių pagalba apdulkinti pomidorai yra didesni, jų viduje susiformuoja tvirtos pertvaros, o konsistencija būna itin gera. Be viso to, kamanėms reikėtų dėkoti ir už gausesnį derlių bei sodresnį vaisių skonį“, – pabrėžia B. Valatkaitė.
Pomidorai vertinami ne tik dėl skoninių savybių, jų vertę žino ir mitybos specialistai. Be visų kitų naudingų medžiagų, juose daugiau nei bet kurioje kitoje daržovėje ar vaisiuje yra antioksidanto likopeno. Moksliškai įrodyta, kad jis stiprina mūsų imuninę sistemą, sumažina įvairių ligų tikimybę, yra svarbus vėžinių susirgimų profilaktikai. Taip pat įrodyta, jog likopeno kiekis pomidore didėja jį kaitinant – apdorojus pomidorą mūsų organizmui likopeną tampa ir lengviau įsisavinti.
Pomidoras gan ilgai išlieka šviežias, tik svarbu tinkamai jį laikyti namuose:
Nedėti į šaldytuvą, nes šaltis kenkia pomidoro skoniui, jis šaltyje nyksta.
Pomidorus reikia laikyti koteliu žemyn – gaus mažiau sąlyčio su oru.