Mūsų krašte bazilikas įprastai naudojamas kaip prieskonis gaminant patiekalus, rečiau – gėrimuose. Apie šį kvapnų augalą žinome nedaug. Pavyzdžiui, kuo skiriasi žaliasis ir violetinis bazilikas?
Egzistuoja kelios dešimtys bazilikų veislių, kiekviena jų turi skirtingų savybių. Visgi juos visus galima suskirstyti į dvi pagrindines grupes: su žaliais ir violetinės spalvos lapais, rašo novate.ru.
Žaliasis bazilikas populiarus Europoje: Italijoje, Prancūzijoje, Graikijoje, Bulgarijoje. Šiose šalyse jis naudojamas salotoms, šaltiems užkandžiams ir, žinoma, kepiniams. Virtuvės šefai vertina bazilikus dėl jų aromato ir subtilaus skonio.
Bazilikas – svarbiausia itališkojo pesto padažo sudedamoji dalis. Žali lapai dera su pomidorais ir sūriu. Bazilikas dedamas į karštus patiekalus pačioje virimo pabaigoje, kitaip greitai praranda subtilų aromatą. Kartu su petražolėmis, vaistiniu kiečiu, čiobreliais ir mėtomis bazilikas gali tapti pagrindu daugeliui Europoje mėgstamų žuvies ir paukštienos patiekalų.
Violetiniai bazilikai turtingesnio, sykiu šiurkštesnio skonio. Bet būtent dėl jo jis nepakeičiamas prieskonis Kaukazo ir Azijos virtuvės patiekaluose. Bazilikas tinka paukštienos, daržovių, sūrio patiekalams. Beje, Kaukaze retai rasite žaliųjų bazilikų. Violetinių bazilikų tinka dėti į karštuosius patiekalus, ypač džiovintų.
Abiejų rūšių bazilikai savo sudėtimi labai panašūs. Augaluose daug vitaminų A, C ir K. Bazilikas padeda stiprinti imuninę sistemą, apsaugo nuo mikrobų ir grybelių, skatina virškinimą, naikina helmintus.
Bazilikas gali įveikti praktiškai visas burnos ertmės ligas. Švieži lapai, juos sukramčius, sunaikina bakterijas burnoje, gaivina burnos kvapą, gydo tonziles, sutraukia dantenas ir užkerta kelią periodonto ligoms.
Violetiniai ir žali bazilikai – puikus afrodiziakas.
Eteriniai aliejai ir antioksidantai, esantys augale, efektyviai kovoja su laisvaisiais radikalais, todėl bazilikas yra geras pagalbininkas išsaugant jaunystę.
Visgi mokslininkai mano, jog sveikesnis būtent violetinis bazilikas. Dėl savo ryškios spalvos jis turi daug antioksidantų – antocianinų. Teigiama, jog violetiniai lapai, reguliariai juos vartojant, apsaugo organizmo ląsteles nuo vėžio.
Taigi, bazilikas yra prieskonis, turintis turtingą aromatą ir stiprų gydomąjį poveikį.
Jais neturėtų būti piktnaudžiauti besilaukiančios ir maitinančios moterys, taip pat žmonės, sergantys cukriniu diabetu ir centrinės nervų sistemos ligomis.