D.Grybauskienė prisiminė, kad įspūdingo aukščio medį, kuris dabar atrodo lyg milžinas, pasodino jos senelė, anuomet dirbusi sodininkystės ūkyje.
„Šią tują prisimenu nuo pat mažens. Ji pasodinta prieš šešiasdešimt, o gal septyniasdešimt metų. Nors kieme augo ir daugiau tujų, ši visada buvo gražiausia, tikra kiemo pažiba.
Tai galima matyti ir iš mano vaikystės nuotraukų, kuriose pozuoju prie tuomet vos kelių metrų aukščio medžio“, – pasakojo 57 metų kaunietė.
D.Grybauskienės teigimu, prieš keliolika metų kieme augo šešios ar septynios didelės tujos, tačiau iki dabar išliko trys. Dvi iš jų nė iš tolo neprilygsta jų kiemo gražuolei.
Kaunietė su vyru prieš kurį laiką nukirpo stipriai į viršų išsistiebusios milžiniškos tujos viršūnę. Netrukus Grybauskai pastebėjo, kad medis vietoj vienos išleido tris viršūnes.
Šiuo metu tujos aukštis – per 15 metrų, kamieno apimtis – 172 centimetrai, o medžio lajos plotis – apie 7 metrus.
„Tuja kiekvienais metais paauga keletą centimetrų į aukštį ir plotį. Jos priežiūra nėra kuo nors ypatinga. Specialiai jos nelaistome, netręšiame“, – sakė tujos šeimininkė.
Kasmet pavasarį kaunietė po tuja padeda keletą vazonų su žemėmis. Į juos prikrenta medžio sėklų ir iš jų išauga naujų tujų.
Greičiausiai ši tuja yra didžiausia Kaune, tačiau ji nėra didžiausia Lietuvoje.
Didžiausia Lietuvos tuja laikoma Kintų miestelyje (Šilutės r.) esantis medis. Jos aukštis siekia daugiau nei 20 metrų. Gali būti, kad šis medis pasodintas 1927 metais. Nuo 1986 metų ši tuja paskelbta gamtos paminklu. Didžiausia Lietuvos tuja vadinamo medžio lajos plotis – apie 12 metrų.
Europoje didesnė žinoma tik Šveicarijoje. Didžiųjų tujų tėvynė – Šiaurės Amerika. Ten jos užauga iki 45–60 metrų aukščio, kamieno skersmuo – 1,2–2,4 m. Šie medžiai gyvena apie 1 tūkst. metų.