Eševerija, kalvorė (Echeveria), arba „akmens rožė“
Eševerija – sukulentas, kuriam reikia labai mažai priežiūros. Speciali lapų ir stiebų struktūra leidžia šiems augalams ilgą laiką išbūti be vandens. Net vasarą eševeriją pakanka palaistyti vieną ar du kartus per mėnesį. Ši gėlė ne veltui vadinamas „akmens rože“, mat auga Meksikoje, dykumose ir olose. Kartais žiemos pabaigoje ant lapų atsiranda oranžinių ir raudonos spalvos žiedynų. Augalui retai pavojų kelia kenkėjai, šie sukulentai mėgsta sausą orą ir šilumą. Eševerijai nereikia daug žemės, taigi, šiuos augalus galima naudoti kuriant vertikalius gėlių paveikslus. Sukulentai gali būti auginami ant žievės ar šakos.
Litopsiai: gyvieji akmenėliai su nuostabiais žiedais
Litopsiai labiau žinomi kaip „gyvieji akmenėliai“. Augalai išties primena akmenis, ši savybė Namibo ir Pietų Afrikos dykumose augalams padeda prisitaikyti prie aplinkos. Gamtoje litopsiai turi įdomią savybę: kai labai karšta ir sausa „gyvi akmenys“ slepiasi smėlyje, kad išgyventų sausrą. Priklausomai nuo veislės, litopsiai skiriasi forma ir spalva. Visi „gyvieji akmenys“ mėgsta saulės šilumą. Litopsius auginti paprasta – saulėta vieta ir laistymas kartą per mėnesį. Labai svarbu, kad vanduo nepatektų ant litopsio lapų, dar svarbiau – tarp jų. Vasarą gyvieji akmenėliai gali augti balkone arba terasoje. Svarbiausia, kad temperatūra nenukristų žemiau nei 10 laipsnių.
Nolina, arba dramblio pėda
Nolina išsiskiria keista išvaizda, dėl kurios žmonės vadina ją „dramblio pėda“ arba „arklio uodega“. Augalą sudaro platus, grublėtas stiebas ir viršūnėje augantys siauri ilgi lapai. Ekstravagantiškos išvaizdos augalas pritaps bet kokiame interjere. Nereiklios nolinos noriai auginamos biuruose ar prekybos centruose. Augalą reikėtų laistyti atsargiai, geriau sausesnis nei per daug prilaistytas gruntas. Vasarą augalą pakanka palaistyti dukart per mėnesį, žiemą dvigubai rečiau. Gėlė dėl storo stiebo gali efektyviai kaupti drėgmę. Taigi, noliną be priežiūros galima palikti ilgesniam laikui. Trūkstant drėgmės augalas panaudoja sukauptą drėgmę.
Sansevjera, arba uošvės liežuvis
Sansevjera – labai gyvybingas augalas, be vandens ir saulės galintis išgyventi keletą savaičių. Net ir po tokio išbandymo, augalas spalvą ir formą atgauna itin greitai. Tvirta gėlė toleruoja dulkes, sausą orą, trąšų trūkumą. Sansevjerą vasarą pakanka laistyti kartą per dešimt dienų, žiemą – dukart per mėnesį. Butuose, kuriuose trūksta šviesos, šis augalas – puiki išeitis. Sansevjerą britai vadina „leopardo lelija“, amerikiečiai – „gyvatės oda“, vokiečiai – „Afrikos kanape“. Ji labai populiari ne tik dėl to, jog yra visai nereikli. Ši elegantiška gėlė sugeria kenksmingas medžiagas ir naikina bakterijas.
Vėzdūnė, arba moteriška laimė
Antrasis vėzdūnės pavadinimas – „moteriška laimė“. Gėlių augintojai ją mėgsta dėl įspūdingos išvaizdos ir paprastos priežiūros. Be to, augalas valo orą nuo toksinų. Gėlės gimtinė – Pietų Amerikos tropikai. Gamtoje vėzdūnė auga Meksikoje, Kolumbijoje, Brazilijoje ir Venesueloje. Nepaisant egzotiškos išvaizdos, augalas nereiklus priežiūrai. Jis nemėgsta per daug drėgmės, ypač šaltuoju metų laiku. Tačiau augalą būtina saugoti nuo šalčio. Jei pasirinksite tinkamą vietą, gėlė gali žydėti ištisus metus. „Moterų laimė“ tinkama bet kuriame buto interjere, puiki dovana jaunavedžiams. Manoma, kad ši gėlė suteikia namams harmoniją ir šeimos gerovę.
Kalankė – žalioji vaistinė ant palangės
Kalankė – kilusi iš Madagaskaro. Ši gėlė gali kaupti drėgmę, atlaiko ekstremalius temperatūros pokyčius, mėgsta saulę ir lengvai ištveria sausras. Jos nereikia dažnai tręšti ar persodinti. Pagrindinė priežiūros taisyklė – naudoti kambario temperatūros vandenį. Skirtingai nuo daugelio nereiklių augalų, kalankė išsiskiria gražiais žiedynais. Jų būna įvairių atspalvių ir jie beveik neskleidžia jokio kvapo. Beje, kalankė – ne tik gražus augalas. Jos sultimis gydoma daug ligų, o naktį augalas aktyviai išskiria deguonį ir dezinfekuoja orą. Taigi, ši gėlė tinka miegamajame arba vaikų kambaryje. Šiltuoju metų laiku ją galima auginti lauke, balkone.
Zamiokulkas – pinigų medis programuotojams
Namuose zamiokulkas, arba pinigų medis, auginamas palyginti neseniai. Retai žydi, bet nepakeičia spalvos nei tamsoje, nei saulėtoje vietoje. Grunto sudėtis šiam augalui nesvarbi. Zamiokulkas išauga iki 1,5 metro ir tinka didesnėms patalpoms: ne veltui atogrąžų augalas dažnai auginamas oro uostuose ir prekybos centruose. Iš Afrikos kilusi gėlė – puiki puošmena ant darbo stalo. Net jei ir pamiršite gėlę ilgesnį laiką, jai nieko nenutiks.
Zamiokulkas dar vadinamas pinigų medžiu. Tikima, kad šis augalas atneša gerovę. Vienintelis zamiokulko minusas yra nuodingas sultys, kurios sukelia odos dirginimą. Štai kodėl jį galima persodinti tik su pirštinėmis.