Sodininkų bendrijoje „Tabakas“ sutikta Antanina Macijauskienė buvo ką tik lysvėje pasodinusi laiškinius svogūnus, kuriuos iš karto uždengė agroplėvele.
„Reikės svogūnus palaistyti. Kol kas tik tiek tų darbų darže.
O šiltnamyje salotų pabarsčiau. Ir viskas“, – dūsavo pensininkė.
Jos žodžiais, ankstesniais metais tokiu laiku jau viskas būdavo pasėta ir pasodinta. O šiemet prieš savaitę šiltnamyje pasėtų salotų dar nė daigelis neišlindo.
Todėl gyvenimas daržuose apmiręs, tik šiltnamiuose pamatysi besidarbuojantį sodininką. Jiems tenka pasistengti, kad nuo šalčių apsaugotų būsimą derlių.
Uždega kiekvieną naktį
Vilnietis Vytautas dar nesutemus šiltnamyje išdėliojo ir uždegė žvakes. Taip viduje jis stengiasi išlaikyti šilumą, nes per dieną saulė neprišildo.
Anot jo, jeigu šalčiai nesitrauks, dar daugiau žvakių šiltnamyje prireiks tada, kai daržovės ims dygti.
„Gležniems lapams šaltis pats pavojingiausias. Jeigu jis pakanda, nors vėliau daržovės ir išauga, jos būna karčios“, – dalijosi patirtimi Vytautas.
Kol kas šio pavasario Vytautas nelaiko išskirtiniu. Toks jis būtų, jeigu žvakes tektų šiltnamyje degioti gegužę. Nors retai, tokių metų pasitaiko.
Iškapsto beglobės katės
A.Macijauskienė žvakėmis šiltnamio nešildo, nes kasdien į sodą neatvažiuoja.
Vėlai pasodinusi svogūnus moteris nupjaustė viršūnėles, kad jie greičiau sudygtų. Iš žemės pradeda lįsti žieminiai česnakai, tik jie darže ir yra vienintelė žaluma.
Žemė sodininkų bendrijoje nederlinga, tad A.Macijauskienei kasmet tenka pirkti mėšlo. Jis nepigus, už maišą prašo 7 eurų. O reikia bent penkių maišų.
Vilnietė širdo ant beglobių kačių, kurių soduose daug prisiveisė. Jos drasko plėvele uždengtas lysves, iškasa žemę. Tačiau geraširdė moteris prisipažino, kad kartais gyvūnus pašeria, todėl jos ir sukiojasi prie sklypo.
„Supykusi dukteriai pasakiau, kad daugiau kačių nešersiu. O ji manęs ėmė prašyti: „Mama, katės namų neturi, negi mes jų nepašersime? Šiandien viena katytė atbėgo, žiūriu – ir ji netrukus atsives kačiukų“, – dūsavo A.Macijauskienė.
Nubalinusi vaismedžius moteris pasėjo ir gėlių, bet nežino, kada jos sudygs. Kai taip šalta, gali būti, kad negreitai.
Laistyti visai nesunku
„Auga ridikėliai ir paprikos. Jas sodiname vazonuose. Bepigu darbuotis, kai šiltnamis geras“, – sodininkų bendrijoje „Varnėnas“ aprodė ūkį Regina Janutėnienė.
Šiltnamis padalytas į kelias sekcijas. Kai kuriose jų dar nieko nėra pasodinta.
„Čia bus agurkai, ten – pomidorai. Daržovėms šiltnamyje užteks vietos“, – šypsojosi moteris.
Modernų šiltnamį įrengė R.Janutėnienės žentas. Tačiau ir tokiame šiltnamyje naktimis daigus tenka slėpti po plėvele.
Kiti sodininkai skundėsi, kad jau trūksta lietaus, bet R.Janutėnienei tai ne bėda. Darže ir gėlynuose išvedžiotos drėkinimo žarnos, todėl augalams drėgmės netrūksta. Tereikia atsukti čiaupą.
Giminės siūlė sustoti
Alfonsas Jakubauskas pjaustė šiltnamio karkasą – jo daugiau nebeprireiks. „Užteks. Geriausias daržas – turguje“, – juokėsi pensininkas.
Tam pritarė ir A.Jakubausko žentas, Vilniaus vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis. Atvažiavęs į sodą jis su sūnumi prieš kelias dienas išlygino daržo lysves ir jų vietoje pasėjo žolę.
„Anūkai, žentai man jau seniai sakė mažinti plotus sode. Tenka paklausyti, reikia sustoti, kai aštuoniasdešimt artinasi“, – kalbėjo A.Jakubauskas, kurio vertinimu, pavasaris šiemet vėluoja maždaug dvi savaites.
Daugiau nei keturiasdešimt metų jis su žmona triūsė sode, augino gėles ir daržoves.
Dar vienas šeimos daržas buvo prie namų Kalvarijų gatvėje.
Rodydamas į dabar jau žole užsėtą buvusią lysvę A.Jakubauskas prisiminė, kaip kadaise jį kaimynas įkalbėjo auginti tulpes. Jas pardavinėjęs vyras nusipirko automobilį „Žiguli“.