Keli tūkstančiai eurų – ir jūs galite laiką leisti medžių viršūnėje

2019 m. kovo 23 d. 22:57
Lrytas.lt
Namelius medžiuose lietuviai dažniausiai stato savo vaikams, tačiau ir patys juose noriai leidžia laiką – vieni kompensuodami vaikystėje neišsipildžiusią svajonę, kiti – įvertinę nedidelio būsto medžių viršūnėse privalumus: ramybę ir galimybę leisti laiką gamtoje ištisus metus – skaityti, bendrauti ar gėrėtis vaizdu pro langą.
Daugiau nuotraukų (22)
Rodiklis – medžio kamieno storis
Architektė Ieva Žvinakevičiūtė, kuri stažavosi vieno garsiausių namelių medžiuose architekto Andreaso Wenningo studijoje Vokietijoje, teigia, jog namelis medyje – erdvė žaisti, ilsėtis, todėl jo architektūra turėtų įkvėpti ir džiuginti. Jei Vokietijoje namelius medžiuose dažniau įsirengia suaugusieji, tai Lietuvoje bent kol kas tokie nameliai statomi vaikams.
Statant namelį kelių metrų aukštyje, itin svarbus saugumas, ypač įrengiant turėklus. Paties namelio architektūriniai sprendimai, anot architektės, priklauso nuo medžių, ant kurių jis bus tvirtinamas, dydžio, ir vaizdų, matomų pro langą. Jei medis storas, šakotas, daugiau galimybių namelį pritvirtinti ar pakabinti, galima projektuoti didesnio ploto namelį, jei medžio kamienas plonas, namelis projektuojamas mažesnis, kad neužgožtų paties medžio ir gamtos vaizdo.
Amerikoje įprastas vaizdas – didelio ploto nameliai medyje, nes tą leidžia medžių dydis. Europos tendencijos – mažesni, atviresni, didesniais langais.
Priklausomai nuo poreikių, galima suprojektuoti atvirą, ažūrinę pavėsinę be langų arba sandarų, kur galėtum laiką leisti, kai lyja ar šalta.
Tvirtinama keliais būdais
Miškuose, paaiškino architektė, namelių medžiuose statyba draudžiama, nebent būtų parengtas ir suderintas rekreacinis projektas. Namelį pasistatyti savo kieme kur kas paprasčiau, ypač jei jis be pamatų, tuomet traktuojamas ne kaip statinys, o kaip įrenginys.
Humaniškiausias būdas namelį ant medžių kabint naudojant lynų sistemą, tuomet medžiai praktiškai nepažeidžiami. Dar vienas sprendimas – namelį medyje tvirtinti varžtais. Kamienas gręžiamas atsižvelgiant į kamieno storį, papildomai naudojamas specialus tepalas, kad nepatektų infekcija. Galima ir dar vienas tvirtinimo būdas – veržimas, tačiau jis, architektės teigimu, medžiui nepalankiausias.
Į kelių metrų aukštyje įkurdintą namelį įprastai patenkama laiptais ar kopėtėlėmis. Architektės siūlymas – laiptus ir kopėtėles įrengti atokiau nuo namelio, pakilus jais dar paėjėti tilteliu iki namelio.
Kalbant apie paties namelio statybą ir apdailą, galima pasirinkti faktūrą, spalvą, natūralią arba impregnuotą medieną, kuri yra ilgaamžiškesnė.
Architektė skaičiuoja, kad nedidelė pavėsinė medyje galėtų kainuoti 2,5 tūkst. eurų, solidesnis namelis – 5–6 tūkst. eurų. Tokiame namelyje jau tikrai nešvilpautų vėjai. Su vidaus apdaila namelio kaina galėtų siekti maždaug 10 tūkst. eurų.
Architektės žodžiais, nedidelėje erdvėje ypač svarbu suplanuoti baldus. Įprastai projektuojama integruota arba praplatinta palangė, ant kurios galima sėdėti. Labai svarbi – vientisa, kuo švaresnė erdvė, kad kuo labiau atsiskleistų supanti gamta, o ne matytųsi sukrauti daiktai ar spintelės.
Statyboms – kone savaitė
Užsakovo prašymu, pirmąjį namelį medyje su kolegomis pastatęs Andrej Tomak teigia, kad patirtis įrengti poilsio erdvę vaikams ir užsakovui, medžiotojui, buvusi įdomi. Kadangi tai buvo pirmasis objektas įprastai stogų dengimo ar apdailos darbais užsiimantiems specialistams, informacijos teko pasieškoti amerikiečių interneto svetainėse.
Namelis įrengtas 4,30 metro aukštyje, paties namelio aukštis – virš 2 metrų. Darbas, anot A. Tomak, buvo sudėtingas ne tik dėl to, jog dirbti teko kelių metrų aukštyje, bet ir dėl to, jog prireikė ilgokai pasukti galvą, kaip įsirengti namelio pagrindą. Sienos, karkasas – jau, A. Tomak teigimu, kur kas paprastesni darbai.
Skaičiuojama, jog namelis turėtų būti įrengiamas ant 30 cm skersmens medžio arba jei auga 2–3 medžiai. Šiuo atveju namelis pritvirtintas prie penkių medžių kamienų.
Visas pagrindinis konstruktyvas sutvirtintas dviem pagrindiniais balkiais, šiedu sutvirtinti 1,20 m ilgio ilgasriegiais, papildomai kiekvienas balkis apačioje apjuostas lynu. Namelio statyboms panaudota pušies mediena ir OSB plokštės, išorėje namelis apkaltas viengubo pjovimo lentomis, kurios vėliau nudažytos. Namelis 12 kv. m ploto – užsakovui norėjosi pakankamai erdvės. Terasa 10 kv. m ploto.
A. Tomak paaiškino, jog iki 25 kv. m ploto nameliams papildomų reikalavimų nekeliama, nebent sumanytumėte namelį pasistatyti miške ar regioniniame parke, tuomet savo planus reikėtų derintis su miškininkais ir savivaldybe.
Namelyje kol kas dar nesumontuoti langai, kad jame laiką būtų galima leisti ne tik vasarą.
Namelio statybos užtruko 6 dienas. Tokio namelio kaina su langais, dažymo darbais galėtų siekti iki 3,5 tūkst. eurų.
namas medyjeStatybosgyvenimas miške
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.