Tai tik keletas taisyklių, kurių nežino ar jomis nesidomi naujo būsto pirkėjai, todėl vėliau įsivelia į konfliktus su kaimynais ar pridaro sau žalos. Nekilnojamojo turto ekspertai pataria patiems naujakuriams atidžiai perskaityti Apdailos darbų atlikimo taisykles, o jeigu darbams atlikti samdomi rangovai – taisykles perduoti ir jiems.
„Apdailos darbų atlikimo taisyklės yra vienas iš dokumentų, kuriuo būtina vadovautis. Taisyklių laikymasis palengvins įsikūrimą ir padės išvengti galimų nesusipratimų su kaimynais. Ypač naujakuriai turi įsidėmėti, kad dėl visų buto perprojektavimo niuansų turi kreiptis į pardavėją ir su juo suderinti, kas bus atliekama“, – atkreipia dėmesį Maija Nikitina, „Eika“ apdailos projektų vadovė.
Dar viena svarbi sritis – draudimai.
Ekspertai pataria naujakuriams įsigyti ne tik buto, bet ir turto (pvz., baldų) draudimą. Rekomenduojama pasirūpinti ir civiliniu draudimu, kuris apsaugos, jei bus aplieti kaimynai.
Statybines šiukšles išmeskite tvarkingai
Apdailos darbų atlikimo taisyklėse nurodoma, kad pirkėjas įsipareigoja nešiukšlinti bendrojo naudojimo patalpose, įėjimuose, privažiavimuose bei greta namo esančiose teritorijose. Statybines atliekas draudžiama pilti į kanalizacijos vamzdžius, nes jie užsikemša.
„Itin opi problema, kai pirkėjai statybinėmis šiukšlėmis apkrauna visą laiptinę. Tai neretai sukelia kaimynų nepasitenkinimą. Be to, taip pažeidžiamos ir priešgaisrinės apsaugos taisyklės. Šiukšles buto pirkėjas įsipareigoja pagal jų rūšis mesti tik į specialius konteinerius arba išvežti. Taip pat statybines medžiagas, įrankius, baldus draudžiama sandėliuoti laiptinėse, automobilių stovėjimo vietose, bendrojo naudojimo patalpose, įėjimuose, privažiavimuose“, – pasakoja M. Nikitina.
Pasak jos, nereta situacija, kad po atliktų apdailos darbų laiptinės būna netvarkingos, pavyzdžiui, bendro naudojimo patalpose plytelės išteptos klijais ar dažais. „Gyventojai piktinasi, kodėl namo administratorius nesutvarko, nors tai būna pačių gyventojų samdytų žmonių sugadintos patalpos. Norint užsakyti laiptinės valymą po remonto, reikia visų gyventojų sutikimo, o tai padaryti itin sudėtinga“, – atkreipia dėmesį specialistė.
Nekilnojamojo turto ekspertai atkreipia dėmesį, kad į statybvietę patekti galima tik tam numatytose vietose. Pirkėjas atsako, kad į butą nepatektų pašaliniai asmenys, nesusiję su būtinosios apdailos darbų atlikimu. Taip pat visi statybvietėje esantys asmenys privalo dėvėti šalmą.
Darbus derinti su būsto pardavėju
Siekiantiems įgyvendinti interjero dizainerių idėjas, pradžioje siūloma atliekamus darbus susiderinti su būsto pardavėjais. Taisyklės draudžia ardyti ar kitaip judinti daryti bet kurį kitą neigiamą poveikį namo gelžbetoninėms ir mūrinėms konstrukcijoms: kolonoms, sijoms, perdangoms, sienoms ir pan. Pirkėjui neleidžiama atidengti paslėptų konstrukcijų: armatūros, metalo profilių, hidroizoliacijos, šilumos ir garso izoliacinių medžiagų ir pan.
„Pirkėjai dažnai nežino, kad negalima ardyti grindų pasluoksnių, gręžti ar kitaip fiziškai paveikti balkonų grindis ir slenkstį prie balkono durų, langų, kad nebūtų pažeistas hidroizoliacijos sluoksnis“, – sako „Eika“ apdailos projektų vadovė.
Pasak jos, naujakuriams negalima savavaliauti ir savo iniciatyva atjunginėti šildymo sistemos prietaisų nuo vamzdynų. „Jeigu norima įrengti vandeniu šildomas grindis, prieš tai reikia suderinti projektą su šilumos tiekėjais“, – pasakoja M. Nikitina.
Keletas būtinų taisyklių, susijusios su lubomis
Viena iš jų – įrengiant pakabinamas lubas, neleidžiama paslėpti gaisrinių jutiklių – jie privalo būti nuleisti iki išorinio pakabinamų lubų paviršiaus.
Nekilnojamojo turto ekspertai atkreipia dėmesį, kad Apdailos darbų atlikimo taisykles pažeidęs pirkėjas įsipareigoja ne vėliau kaip per 5 kalendorines dienas atlyginti pardavėjo ar trečiųjų asmenų nuostolius.
Vadovaudamiesi apdailos darbų atlikimo taisyklėmis naujo būsto pirkėjai parodys pagarbą aplinkiniams, išvengs galimų nuostolių ir neįsivels į nesusipratimus su kaimynais.