Ilgiausiai žydintis augalas kieme – kaip auginti hortenzijas ir spalvinti jų žiedus

2018 m. liepos 13 d. 14:19
Lrytas.lt
Daugeliui sodininkų gražus sodas tas, kuris ilgą laiką yra paskendęs žieduose. Tačiau ką daryti, kai vieni augalai trumpai žydi, kiti apserga ir nudžiūva, o treti neatlaiko žiemos šalčių ir nušąla?
Daugiau nuotraukų (13)
Laida „Skinsiu raudoną rožę“ paklausė VDU botanikos sodo kolekcijų skyriaus vadovo Arūno Balsevičiaus, ar yra tokių augalų, kurie keltų mažiausiai rūpesčių ir puoštų sodą žiedų gausa. Pasirodo, yra. Ir tai puikiai kiekvienam sodininkui žinomas augalas – hortenzija.
Hortenzijos, priklausomai nuo veislės, savo puošnias žiedų kekes ima skleisti jau vidurvasarį, maždaug nuo birželio mėnesio, ir žydi net iki rugsėjo. Tiesa,  daugelis šių augalų lietuviškos žiemos neišgyvena, todėl juos  reikia perkelti žiemoti į rūsį. Bet hortenzijų įvairovė yra tokia didelė, kad ir Lietuvoje be didesnio vargo galime rasti tinkamą šio augalo veislę savo sodui.
Pasak Arūno, Kauno botanikos sode yra surinkta bene didžiausia šių augalų kolekcija visoje Lietuvoje. 
Geriausiai prie Lietuvos klimato sąlygų yra prisitaikiusios šluotelinės hortenzijos. Jos labai puošnios ir dauguma gerai žiemoja, ko nepasakysi apie didžialapes hortenzijas. Nors didžialapė hortenzija nustebins jus neregėtų spalvų žiedynais, o prieš šaltąjį metų laiką ja teks pasirūpinti – mulčiuoti storu durpių sluoksniu, kad nenušaltų.
Hortenzijų augintojai tikriausiai yra susidūrę su šių augalų neįtikėtina savybe – žiedyno spalvos kitimu. A.Balsevičius sako, kad hortenzijų žiedų spalva priklauso nuo dirvožemio rūgštingumo ir nuo aliuminio kiekio dirvožemyje intensyvumo. Tad nenustebkite, jei nusipirkote hortenziją ant kurios etiketės buvo parodyti raudoni žiedai, o ji pražydo baltai.
Su laiku žiedyno spalva turėtų pasikeisti. Tačiau reikėtų įsidėmėti, kad geidžiama melsva spalva tiesiogiai priklauso nuo aliuminio junginių kiekio dirvoje, taigi, norėdami nuspalvinti hortenzijas, gėlininkai, prieš jas parduodami, gerokai pavaišina augalus aliuminio preparatais, o pasisodinę tokį augalą savo kieme galite nusivilti, nes išnaudojęs aliuminio atsargas jis pakeis spalvą.
Hortenzijų priežiūra ganėtinai paprasta. Pasak Arūno, hortenzijos yra miškų augalai, kurie mėgsta pusiau pavėsį ir gamtoje daugelis rūšių auga tokiuose miškuose, kurie yra įsikūrę ant akmeningų substratų. Tai reiškia, kad viršutinį dirvožemio sluoksnį sudaro supuvę lapai ir nuokritos.
Tad geriausiai šie augalai augs rūgščiame arba silpnai rūgščiame substrate. Hortenzijos labai nemėgsta kalkių, tačiau mėgsta drėgmę. Nors hortenzijos mėgsta vandenį – jų neperlaistykite. O laistyti jas reikėtų minkštu, kambario temperatūros vandeniu ir tik tam, kad jos neperdžiūtų. Taip pat rekomenduojama, pasodinus hortenziją ją apmulčiuoti durpėmis, kad būtų palaikoma vienoda drėgmė.
Specialistai pataria hortenzijas genėti, nes seni krūmai išplinka ir pasidaro ne tokie dekoratyvūs. Todėl, norint, kad augalas ilgiau išliktų jaunas, pavasarį jį genime trikampio forma, t.y. kero viduryje šakos paliekamos ilgesnės, o ties kero pakraščiais – trumpesnės. Išgenėtas krūmas anksti pavasarį patręšiamas azoto, fosforo ir kalio trąšu mišiniu.
Arūnas sako, kad hortenzija yra lengvai dauginamas augalas. Jų galima pasidauginti net iš nuskintų šakelių. O dauginti galite paprastai: imate ūglį, geriausiai iš kero vidurio, jį sukarpote, kad būtų nemažiau dvi poros pumpurų, apatinę lapų porą pašalinate, o viršutinę nukerpate pusiau. Tuomet paruoštą ūglį sodinate į vazoną, palaistote, pridengiate ir laukiate kol įsišaknys. Tokiu pat būdu galima padauginti daugelį augalų.
Žiemai lepesnės hortenzijų veisles, rekomenduojama, storai mulčiuoti durpėmis: kibirą durpių berkite į kero vidurį.
Laidą „Skinsiu raudoną rožę“ žiūrėkite šeštadieniais 8.45 val. per „Lietuvos ryto“ televiziją.
Hortenzijosaugalas^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.