Operos solisto močiutė: „Šis alpinariumas mano kieme gimė per savaitę“

2018 m. liepos 4 d. 15:37
Lrytas.lt
Alpinariumais dažniausiai lietuviai vadina savo akmenimis pagražintus darželius, nors iš tiesų tai yra gana sudėtingas, kaprizingas ir brangus sodo elementas, diktuojantis taisykles visai teritorijai. Juk tai – Alpių kalnų fragmentas, kuris atrodo kaip pamestinukas, jei boluoja šiltnamio ar kopūstų lysvės kaimynystėje. Kaip estetiškai įrengti alpinariumą, kuriame niekada neaugs piktžolės laidoje „Skinsiu raudoną rožę“ savo patirtimi dalinosi operos solisto Eimanto Bešėno močiutė Jadvyga Čekanavičienė.
Daugiau nuotraukų (10)
Pačios J.Čekanavičienės sode alpinariumas buvo įrengtas maždaug per savaitę, tačiau turint viziją, reikiamos darbo jėgos, akmenų ir augalų rinkinius alpinariumą galite įsirengti ir per vieną dieną.
Pirmiausia, išsirinkite tinkamą vietą.
J. Čekanavičienės sode alpinariumas, kaip ir yra rekomenduojama, įrengtas pusiau pavėsyje šalia namo. Neįrenginėkite alpinariumo pietinėje savo sodo pusėje ar visiškame pavėsyje, nes ne visi augalai pakęs tiesioginę saulę arba jos trūkumą. Taip pat nepatartina alpinariumą įrenginėti vidury kiemo vejoje ar sodo pakrašyje.
Žemės paruošimas. Vietoje, kur planuojate įrengti alpinariumą, nuimkite velėną, iškaskite daugiametes piktžoles ir pilkite žemę. Jadvyga sako, kad pirmasis pilamos žemės sluoksnis gali būti įvairus: tinka tiek smėlis, tiek molis, žvyras ar net visokios šiukšlės. Tuomet ant visos supiltos žemės pilkite juodžemį ir gerai išstumdykite.
Reljefo formavimas ir akmenų sodinimas. Svarbiausi dalykai alpinariumui yra reljefas ir akmenys. Tad, jei alpinariumą įrenginėsite lygioje vietoje teks patiems tinkamai suformuoti reljefą, tik atminkite, kad tiek formuojamas reljefas, tiek akmenys turi įsilieti į bendrą jūsų sklypo vaizdą. J. Čekanavičienė pataria iš supiltų juodžemio žemių formuoti kalnelius, pakalnes, įdubimus ir tada sodinti akmenis. Sodinti – tai reiškia įleisti juos į žemę, kad jie nebūtų paviršiuje. Rekomenduojama stambiausius akmenis dėti aukščiausiuose alpinariumo taškuose, o mažesnius žemiau. Labai svarbus dalykas sodinant akmenis yra jų padėtis. Stenkitės juos dėti kuo plokščiau. Jadvyga sako, kad sodinant akmenis reikia nepamiršti palikti tarpus augalams.
Augalų sodinimas ir rinkiniai. Pasodinę akmenis – sodinkite augalus. Tiesa, čia verta žinoti, kad alpinariumo dirvožemis, kuriame augs jūsų augalai neturi būti labai derlingas, tačiau jis būtinai turi būti pralaidus vandeniui. Dažniausiai rekomenduojama alpinariumo augalus sodinti į durpių, biohumuso ir žvyro mišinį arba galite sodinti taip, kaip J. Čekanavičienė – į juodžemį. Jei jūsų alpinariume suplanuotas žemaūgis spygliuotis ar lapuotis medelis sodinkite jį pirmiausia, o daugiametes gėles jau po to. Sodindami augalus būtinai atsižvelkite į jų spalvą, aukštį ir žydėjimo laiką. Stenkitės augalus sodinti taip, kad suvešėję jie vienas kito neužgožtų.
Augalų parinkimas alpinariumams yra fantazijos reikalas – niekas jums neuždraus jame sodinti tai, ko jūs norite ir tai kas jums gražu. Tačiau labiausiai alpinariumams tinkami yra kiliminiai augalai: įvairūs čiobreliai, karpažolės, perkūnropės, plukės, raudonėlis, berutis, saulenis, įvairių rūšių samanos; galite pasisodinti žemaūgių spygliuočių: kalninę pušį, juodąją pušį, kadagį. Taip pat alpinariumuose tinkami yra gvazdikėliai, melsvės, kietis, levandos, katžolės, viržiai, viksvos, daugiametės našlaitės, edelveisai, daugiamečiai linai, šilagėlės, katilėliai, žemaūgiai paparčiai, sukulentai, astilbės, raktažolės, šilokai, flioksai ir t.t. Jadvyga savo alpinariume net įkurdino rododendrus!
Agroplėvelės klojimas ir akmenukų skalda. Kai augalai jau susodinti, tuomet reikia tiesti plėvelę. Tam geriausiai tinka juoda speciali agroplėvelė. Pasak J. Čekanavičienės agroplėvelės tiesimas ir yra kone didžiausias darbas, nes tiesiant plėvelę reikia iškarpyti aplink kiekvieną pasodintą augalią. Ištiestą agroplėvelę užpilkite akmenukų skalda ir grėbliu juos išsklaidykite.
Alpinariumo priežiūra. Alpinariumo priežiūra nelabai kuo skiriasi nuo įprastinio gėlyno priežiūros darbų. Labai svarbu, pirmą savaitę, pasodinus augalus juos palaistyti. Augalams įsišaknijus, rekomenduojama, laistyti pagal augalų poreikį. Nepersistenkite su trąšomis, nes augalai ims sparčiai augti, sunkiai ištvers žiemos šalčius bei gadins visą alpinariumo vaizdą. Alpinariumo augalus rekomenduojama tręšti bent kartą į metus. Tam geriausias laikas yra pavasaris. Jadvyga pabrėžia, kad norint jog jūsų alpinariume nekaraliautų piktžolės būtinai pasidarykite vejos bortus.
Laidą „Skinsiu raudoną rožę“ žiūrėkite šeštadieniais 8.45 val. per „Lietuvos ryto“ televiziją.
alpinariumasPatarimai^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.