Taip prižiūrimos vienmetės gėlės klestės – jomis norėsite puoštis ir kitąmet

2018 m. gegužės 19 d. 13:32
Lrytas.lt
Tikriausiai nerastume nė vieno gėlininko ar gėlių aistruolio, kuris nežinotų apie vienmetes gėles. Jų žiedai vos tik atšilus orams nukloja visus gėlių prekyviečių stalus, o akys raibsta nuo neapsakomo grožio žiedų formų, spalvų gausos. Ir kaip išsirinkti, į ką atkreipti dėmesį renkantis gėles ir kaip jomis pasirūpinti, kad vienmečių gėlių žiedai džiugintų iki pat vėlyvo rudens?
Daugiau nuotraukų (5)
Vilniaus botanikos sodo gėlininkystės skyriaus vedėja Gitana Štukėnienė "Lietuvos ryto" televizijos laidos „Skinsiu raudoną rožę“ žiūrovams pataria perkant vienmetes gėles atkreipti dėmesį ne tik į kainą, bet ir į patį gėlės augalą. Rinkitės tik sveikai atrodantį augalą ant kurio nematyti kenkėjų, gėlės lapai nusidažę sodriai žalia spalva, o žiedai sukrauti ant gan nemažo dydžio gėlės kero.
Nusipirkę ir parsinešę gėles namo jas būtinai persodinkite. Persodintas vienmetes gėles galite auginti tiek balkone, tiek sodo lysvėje. Sodinant balkone, G.Štukėnienė pabrėžė, kad svarbiausia, jog būtų padarytas drenažas vazono apačioje, tuomet reikėtų parinkti tinkamą žemę su pakankamu kiekiu mineralinių trąšų.
Įsirengiant vienmečių gėlių darželį sode, parinkite tinkamą vietą: geriausiai jūsų gėlės augs pietinėje sodo pusėje, pakankamai drėgmės turinčioje vietoje. VU botanikos sodo gėlininkystės skyriaus vedėja pabrėžia, kad žemė turėtų būti išpurenta, pilna mineralinių trąšų.
Persodinti, sodinti gėles patartina anksti ryte arba vėlai vakare, kad saulė nenudegintų augalų.
Labai svarbu prieš sodinant vienmetes gėles lauke jas pagrūdinti, augalams būtina 1-3 dienų adaptacija, kad jie priprastų prie naujų klimato sąlygų, kad nepatirtų streso ir gražiai žydėtų. Grūdinti gėlės patartina jas kartkartėmis išnešant į balkoną, verandą ir kelias valandas palaikant gryname ore.
Tačiau ne visos vienmetės gėlės mėgsta būti persodinamos.
Gėlininkė sako, kad yra tokių gėlių, kurios persodinimo nemėgsta ir geriau jas būtų sodintis patiems tiesiai į dirvą.
Tai būtų medetkos, serenčiai, saulėgrąžos, įvairūs laipiojantys žirneliai, dekoratyvinės pupelės. Tokias gėles sėjame labai paprastai: palaistote dirvą, išberiate sėklas, užberiate substrato ir dar kartą palaistote.
Žinoma, nepamirškite, kai išdygs, vėl palaistyti. Stambesnių sėklų gėles, pavyzdžiui, dyvinutes, prieš sėdami galite pamirkyti, išmirkusios jos greičiau sudygs. Specialistė  sako, kad vis dar pats tinkamas metas tiesiog netingėti ir padirbėti.
 Laidą "Skinsiu raudoną rožę" žiūrėkite šeštadieniais 9.00 val. per „Lietuvos ryto“ televiziją.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.