Vilnietė sodo namą įsirengė „bandau-darau“ principu – dabar elgtųsi kitaip

2017 m. lapkričio 12 d. 11:13
Tinklaraštininkės Sigitos Petruninos namuose – iš leidyklos atvežtos jos pačios parašytos knygos „Gyvenk kaip patinka“. Jose – S.Petruninos užtiktos interjero idėjos, bandymai, klydimai ir pasiteisinę atradimai, kaip sukurti jaukius ir gražius namus.
Daugiau nuotraukų (24)
Tinklaraštį tenkurnamai.lt moteris rašo daugiau nei ketvirti metai, o rimtai domėtis interjeru, namų puošyba pradėjo prieš aštuonerius metus.
S.Petrunina tinklaraštyje save pristato kaip interjero dekoratorę. Tačiau paklausta – tai profesija ar pomėgis, suskumba pasakyti, kad teisingiausia būtų ją pristatyti kaip apie namus rašančią tinklaraštininkę. „Esu išklausiusi gerus interjero dizaino kursus, tačiau interjero dekoratore nedirbu. Klausiančiam mielai patariu, bet mano tikslas nėra įrengti kitam žmogui namus. Man labai patinka rašyti ir tomis žiniomis dalinuosi“, – lrytas.lt kalbėjo S.Petrunina.
Jos pirmojoje knygoje „Gyvenk kaip patinka“ – penki skyriai, penkios idėjos, ką galima pasigaminti savo rankomis, ir penkios skirtingų namų istorijos. Viena jų – pačios knygos autorės namų.
Knygos skyrius „Naudok, ką turi. Ypatingi daiktai“ kalba apie namuose turimus daiktus, kurių nereikėtų slėpti, nes jie ir yra mūsų namų jaukumo bei puošnumo pagrindas. „Gražinant namus nebūtina pirkti naujus daiktus, o jei jau perkate – žiūrėkite, kad nauji pirkiniai derėtų prie senųjų. Seno ir naujo mišinys sukuria gyvenamų, ne parodinių namų įspūdį“, – patarė S.Petrunina.
Ji taip pat siūlė namuose kartais perdėlioti jau turimus daiktus – kitoje šviesoje jie kitaip matyti.
Antrasis skyrius „Švęsti metų laikus“ pasakoja apie tai, kaip į namus įsileisti ne tik Kalėdas ar Velykas, bet žiemą, pavasarį, vasarą ir rudenį. Pavyzdžiui, vasarą – pasimerkti daugiau žiedų, pavasarį pasipuošti svogūninėmis gėlėmis.
„Knygoje nerašau išskirtinai apie metų šventes, tačiau, artėjant žiemai, namuose reikia daugiau šviesos. Tarkime, lemputės nėra tik ant eglutės kabinama puošmena. Pas mus namuose jos jau dabar šviečia: ir vaikams smagu, ir mums jauku. Praėjus Kalėdų šventėms, nuėmus puošmenas, namai pasidaro tušti. O juk iki pavasario galima pasilikti kokį blizgutį, kol lauke pasidaro šviesiau. Sezoniški atributai namų jaukumui labai daug duoda“, – kalbėjo tinklaraštininkė.
Skyriuje „Apie dekoratyvias kompozicijas“ ji iliustracijomis rodo, kaip išdėlioti daiktus ant komodos, ant židinio atbrailos ir kitur. Čia kalbama apie universalias, ne pačios S.Petruninos sugalvotas taisykles, kuriomis seka dekoratoriai, kuriantys interjerus fotosesijoms.
„Sienų istorijos“ su pavyzdžiais pasakoja, ką galima kabinti ant sienų. Tai – nebūtinai paveikslai ir nuotraukos. Čia pat parodoma, kaip tą padaryti. „Turiu pomėgį pažiūrėti pro langus, todėl matau, kad dažnai žmonės paveikslus sukabina per aukštai. Tačiau yra mažos taisyklės, kokiame aukštyje tą geriausia daryti“, – sakė pašnekovė.
Apie kambarines gėles pasakojančioje knygos dalyje „Žalumos magija“ S.Petrunina aprašo penkis lengvai auginamus augalus. Visa knyga paremta tinklaraštininkės patirtimi, todėl ir gėlės, apie kurias kalbama – jos augintos.
- Vis akcentuojate jaukius namus. Kas yra jaukūs namai, – prieš knygos „Gyvenk kaip patinka“ pristatymą lrytas.lt paklausė S.Petruninos.
- Knygą ne veltui pavadinau „Gyvenk kaip patinka“. Namai, kuriuose gyveni, turi būti geri tau pačiam. Nereikia klausyti, ką pasakys atvažiuojanti giminaitė, ką galvoja kaimynai. Jei jums gražu, dažykite sienas kaip norite, patieskite nederančius kilimus. Jaukumas iš to ir ateina, kad įdedi savo širdį bei norą ir susikuri namus sau.
- Galbūt yra dalykų, kurie visiems gali būti jaukūs?
- Vienas jaukių namų ingredientų – dekoratyvios kompozicijos, paveikslai ant sienų. Tai, kas asmeniška, kas gali papasakoti tavo ir tavo šeimos istoriją. Visa kita – žmonės, kurie čia gyvena.
Yra žmonių, kurie geriau jaučiasi namuose, kur yra tik būtiniausi baldai ir svarbiausi daiktai – jie taip supranta jaukumą.
- Kokias klaidas padarėte kurdama savo namus?
- Su šeima savo namuose gyvename 11 metų. Jei būstą remontuotume dabar, vietoj laminuotos grindų dangos rinkčiausi natūralų medį. Tuo metu, kai darėme remontą, buvo tokia finansinė situacija, kad tiesėme laminatą. Dabar verčiau pataupyčiau, tačiau dėl jaukumo ir šilumos, kurią jauti eidamas medžiu, rinkčiausi jį.
Kai darėme didžiuosius remontus, norėjosi, kad viskas būtų čia ir dabar. Šiandien atnaujindama namus neskubėčiau: palaukčiau, kol sutaupytume, kad galėtume nusipirkti brangesnį, bet kokybiškesį daiktą. Esu įsitikinusi, kad namų pagrindas – grindys, langai, santechnika – turi būti kokybiški. Jiems verta taupyti. Dekoratyvios detalės ateina ir išeina – jei gali pasikeisti kėdes, tai grindų taip greitai ir lengvai nepasikeisi.
- Namų interjere pabrėžiate detales. Kaip žinoti, kada sustoti, kad jomis neperkrautume būsto?
- Ir mano namuose kitam žmogui ir to, ir ano atrodytų per daug, bet man gražu.
Turi jausti saiką, o jį arba turi, arba ne. Ir vėl sakau, kad reikia neskubėti, o apgalvoti, ar naujas daiktas derės prie tų, kurie jau yra namuose. Jei nori trečios vazos, pagalvok, ar tiks prie dviejų turimų. Tai labai panašu į garderobo kūrimą, kai prieš įsigydamas naują rūbą galvoji, prie kelių jau turimų jis derės.
- Kaip žinoti, ar daiktas, kurį perku kaip puošmeną, ir bus puošmena, o ne visiškai iš konteksto iškrentanti detalė?
- Viskas ateina per patirtį. Negali būti tikras, kad išvengsi klaidų, nes vienos universalios taisyklės nėra. Jei norite pagrindinių akcentų, pasinaudokite begale šaltinių internete, kurie rašo, kas su kuo dera, kas madinga. Prieš perkant galima pasiruošti.
- Kuo skiriasi namai, kuriuose gyvena pora, nuo namų su vaikais?
- Namuose, kuriuose nėra vaikų, yra daugiau tvarkos ir mažiau daiktų. Namai, kuriuose auga maži vaikai, turi būti saugūs. Nebūtina paminkštinimais apklijuoti kampus, tačiau reikia pasirūpinti, kad mažieji ant savęs neužsimestų lentynos ar komodos stalčių. Jei vaikas plėšo knygas, verčiau jas pakelti aukščiau, nes aiškinimai knygų neimti tik sukurs papildomą įtampą. Nesunku metams ar pusantrų knygas, atsisakant estetikos, perkelti kitur. Namus, kol vaikai įgaus proto, turime jiems pritaikyti.
- Kokias svarbiausias taisykles išgryninote atskiroms namų zonoms?
- Prieškambaris – zona, kurią, įėjęs į namus, pamatai pirmąją. Suprantama, ten turi būti vietos batams sudėti, paltams sukabinti, veidrodžiui. Visi turime būdų, kaip jį dekoruoti, kad prieškambaris būtų kviečiantis: pakabinti paveikslą, pastatyti gėlių, o gal, kaip yra mūsų namuose, sieną nudažyti kreidiniais dažais, ant kurių – vaikų piešiniai. Taip tampa iš karto aišku, kas čia gyvena.
Virtuvėje praleidžiame labai daug laiko, todėl ji turi būti patogi. Apskritai viskas namuose pirmiausia turi būti patogu. Grožis svarbu, tačiau jis – antroje vietoje. Nepatogiuose namuose grožis nepadės smagiau jaustis.
Virtuvėje turi būti vietos daiktams pasidėti, kad nekeltų rūpesčių, turi veikti visi prietaisai. Svarbu, kad trikampyje tarp šaldytuvo, viryklės ir plautuvės nebūtų didelių atstumų, kad nenusitrepsėtumėte ruošdami valgį.
Visa kita labai priklauso nuo namų gyventojų įpročių: jei mėgstate žiūrėti televizorių, jums reikia patogios vietos sėdėti. Jei mėgstate jaukiai skaityti knygą, galbūt jums bus reikalingas geras fotelis ir šviestuvas.
- Kam reikalingi dizaineriai, jei kiekvienas savaip suprantame, kas yra namų jaukumas?
- Interjero dizaineriai– savo darbo profesionalai. Turėdamas galimybę, privalai į juos kreiptis. Interjero dizainerio suplanuoti namai bus daug patogesni, nei tą darytum pats. Būtent namų patogumas yra pirmoje vietoje, o grožis ir asmeninės detalės rikiuojasi jau po to.
Mūsų pačių namai – rekonstruotas sodo namelis, į kurį atsikraustėme iš studentų bendrabučio. Juose labai daug dalykų padaryta „bandau-darau“ principu. Tuo metu neturėjome galimybės kreiptis į interjero dizainerį, lygiai taip pat neturėjome galimybės rekonstruoti namus. Todėl, pavyzdžiui, turime labai mažą vonią, nors jos norėčiau žymiai didesnės.
- Keičiantis metų laikams siūlote pakeisti ir namus. Pasidalinkite idėjomis.
- Pati labai mėgstu pasidairyti į mokyklų ir vaikų darželių langus: juose būna visokiausių dekoracijų. Jei turite vaikų, langus kad ir iki pat pavasario galima nukabinėti karpytomis snaigėmis. Žaiskite, leiskite sau namuose būti laisviems.
Interjerastinklaraštininkėjaukumas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.