Šluotelinės hortenzijos – tobulas augalas norintiems žydinčių krūmų be rūpesčių

2017 m. rugsėjo 11 d. 14:01
Vieni augalai trumpai žydi, kiti daug serga, kiti anksti nuruduoja, kitus reikia žiemai dengti – tai ar yra tokių augalų, kurie augtų be rūpesčių? Taip! Vieni iš tokių – tai šluotelinės hortenzijos. Jos ne tik puikiai auga, užima nemažą plotą, bet ir gausiai žydi stambiais žiedynais. Apie jas papasakojo Lina Puodžiūtė, kraštovaizdžio architektė, modernių apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorė.
Daugiau nuotraukų (9)

Kaip atrodo šluotelinių hortenzijų žiedai
Šluotelinės hortenzijos (lot. Hydrangea paniculata) žydi stambiais kiaušiniškais žiedynais, kiekvieną iš jų sudaro itin daug mažų žiedukų. Dažniausiai žiedynai būna gelsvi ar žalsvi, laikui bėgant keičia spalvą į rausvą. Tačiau vienos taisyklės nėra – skaitykite toliau arba žiūrėkite žemiau esantį video reportažą, kad pamatytumėt veislių skirtumus ir būtų lengviau pasirinkti. Yra tokių veislių, kur žiedynai itin balti, o yra tokių, kurie palaipsniui nusidažo raudonai. Tačiau visais atvejais svarbu tai, kad žiedynai būna stambūs ir jų yra daug. 
Dizainas: kur tinka šluotelinės hortenzijos
Dėl didelio kiekio stambių žiedų darom išvadą, kad hortenzijų krūmai ir žiedynai matomi iš toli. Tai labai svarbu, kai renkame vietą hortenzijoms kieme. Vadinasi, galime sodinti jas kiemo gilumoje, tolimiausiame kampe – žiedynai švies iš toli. Smulki faktūra ir perregimi augalai tinka prie pat terasos, kur galime sėdėti ir čia pat žiūrėti. O stambių faktūrų augalus sodinkite toliau, kad galėtumėte grožėtis visu krūmu, ar net keliais.
Šluotelinių hortenzijų krūmai, priklausomai nuo veislės, užauga nuo 0,8 m iki 3 m aukščio ir pločio. Tai didelis privalumas sodyboje. Jeigu turite daug erdvės, nušaunate du zuikius: ir nemažą plotą padengiate, ir žiedynai matomi iš tolo. Hortenzijų gyvatvorė – dar įspūdingiau! Žydi jos ilgai, žiedynus galima palikti net per žiemą, todėl grožis bus matomas ilgai.
Hortenzijos nedideliuose sklypuose
Šluotelinės hortenzijos nedideliuose sklypuose puikiai tinka reprezentacinėje zonoje, kitaip tariant, prie įvažiavimo arba įėjimo. Šioje zonoje augantys augalai turi atitikti keletą kriterijų: jie turi būti dekoratyvūs ilgą laiką, turi būti atsparūs ligoms ir kenkėjams, ir kad nereikėtų dengti jų žiemą. Reprezentacinė zona – tai tarsi kiemo vizitinė kortelė. Nesinorėtų, kad matytųsi kenkėjų nugraužti lapai, kad žiemą stirksotų kauburiai su apdangalais. Šluotelinės hortenzijos atitinka anksčiau paminėtus kriterijus ir puikiai tiktų kiemo priekinėje dalyje.
Be to, hortenzijos gana atsparios taršai, tad jos gali puošti ir sklypą, kuris yra miesto centre.
Šluotelinių hortenzijų veislės
Su Lina Puodžiūte apžvelgėme keletą veislių, kurias galima įsigyti Lietuvoje. Rinkitės ne tik pagal žiedyno stambumą ir spalvą, bet ir pagal krūmo aukštį bei plotį. 
Pavyzdžiui, šluotelinė hortenzija 'Levana' gali išaugti iki 3 m, 'Tardiva' - 2,5 m (ji pradeda žydėti kiek vėliau nei kitos), 'Great star' ir 'Pink diamond' – iki 2 m. Būtinai pasidomėkite ir atitinkamai parinkite tinkamą vietą.
Hortenzijų šaknys užims panašiai vietos, kiek ir antžeminė dalis, dažnu atveju ir dar plačiau. Todėl nors sodinukas dabar atrodo mažas, planuokite tokius atstumus tarp augalų, tarsi krūmas jau būtų didelis.
Reikia ne tokių stambių šluotelinių hortenzijų? Prašom, rinkitės iš tokių kaip 'Limelight' (žalsvi ir balti žiedyno atspalviai, 1,5-2 m), 'Vanille Fraise' (balta keičiasi į rožinę, 1,5 m),  'Wim's Red' (balta keičiasi į raudoną, 1,5 m), arba rinkitės visai kompaktišką šluotelinę hortenziją 'Bobo' (1-1,2 m) 
Sąlygos, tinkančios šluotelinėms hortenzijoms
Svarbiausia parinkti joms saulėtą vietą ir užtikrinti turtingą dirvą bei pakankamai drėgmės. L.Puodžiūtė sako, kad šluotelinės hortenzijos yra nereiklus augalas, todėl jos tinka pradedantiesiems arba tiems, kurie neturi itin daug patirties, su jomis labai sunku suklysti. Jeigu hortenzijos augintos vazonuose, o ne iškastos tiesiai iš grunto plikomis šaknimis, galite sodinti jas bet kuriuo metų laiku, net ir žydinčias. Parinkite saulėtą vietą, duobėje žemę permaišykite su kompostu ir sodinkite. Jeigu turite laistymo sistemą, hortenzijoms drėgmės režimas patiks. 
Kruopštūs sodininkai peržydėjusius žiedus nukarpo, tačiau tai ne augalo higienos, o žmogaus požiūrio klausimas. Sodyboje tikrai nevarkite, o nedideliame sklype, kur hortenzija yra kaip akcentinis augalas, gal ir vertėtų nužydėjusius žiedus sutvarkyti. Kita vertus, kai kurių veislių hortenzijų žiedynai nužydėję labai gražiai sudžiūva ir tokie išstovi vos ne iki pavasario. Todėl natūralistinio stiliaus gerbėjai gali juos tiesiog palikti per žiemą.
Jeigu vieta yra pusiau pavėsyje ar pilname pavėsyje, šluotelinės hortenzijos gali žydėti vėliau ir ne taip gausiai. Geriau pasidomėkite šviesiosiomis hortenzijomis (čia tos, kurios žydi apvaliais žiedynų bulbulais ir tradiciškai auginamos sodybose) arba laipiojančiomis hortenzijomis (žiedynai šviesūs, sudaryti iš daugelio šviesių žiedukų). Jos puikiai jausis pavėsyje.
Autorė yra apželdinimo kursų "Geltonas karutis" vadovė https://geltonaskarutis.lt/
 
Hortenzijosveislėpavėsinė
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.