Nykią automobilių stovėjimo aikštelę vilnietė pavertė rojaus sodu

2017 m. rugpjūčio 19 d. 14:42
Inga Junčienė, LR korespondentė
Sunku patikėti, kad prieš kelerius metus čia buvo asfaltuota automobilių stovėjimo aikštelė. Dabar tai – grožio, kvapų ir spalvų karalystė. Vilnietė kraštovaizdžio architektė Vaiva Marozienė su vyru Vaidu savo namų kiemą pakeitė neatpažįstamai. Išlaužę asfaltą, pakeitę net sklypo reljefą dabar šeima turi nuostabų kiemą.  Devynių arų sklype pusę ploto užima namas, o , visą kitą – šeimininkės sukurtos grožybės.
Daugiau nuotraukų (27)
Kieme – eksperimentai
Kiek save prisimena, V.Marozienė visada žavėjosi augalais, namai buvo pilni kambarinių gėlių, o obelis skiepyti senelis išmokė, kai mergaitei buvo vos dvylika.
Ilgainiui pomėgis virto verslu – gražią aplinką V.Marozienė dabar kuria ne tik aplink savo namus, bet ir beveik dešimtmetį tai padeda daryti ir kitiems.
„Todėl mano kiemas yra amžinas bandymų poligonas, – juokėsi ji. – Augalai čia keliauja iš vienos vietos į kitą, juos nuolat stebiu, kuris su kuriuo geriausiai dera, kokia kaimynystė jiems labiausiai patinka, kas mėgsta pavėsį, o kas – atokaitą, kuris kaip žiemoja.
Taip pat man patinka keisti augalų kompozicijas, tad jų reikia vis naujų, o sklypas juk ne guminis, todėl gėlėms aukoju veją, jos plotas vis mažėja.
Juokauju, kad normalių žmonių kieme takeliai yra trinkelėmis grįsti, o pas mus – veja, nes visur kitur – gėlynai.“
Paprastai per dieną Vaiva du kartus apeina savo augalus, atidžiai apžiūri kiekvieną jų. Pamačiusi braškantį, be priežasties nykstantį augalą, jį persodina, o į jo vietą atkeliauja kitas. Didelė dalis V.Marozienės kiemo gėlių yra, kaip ji pati sako, reanimuotos – iš draugų ir medelynų surinktos išmesti atidėtos gėlės. Čia jos atsigauna.
Negaili laiko ir pinigų
„Augalai – tikra priklausomybė, – atvirai kalbėjo Vaiva. – Aš jau nebejaučiu, nei kiek laiko, nei kiek pinigų skiriu jiems.“
Naujų drabužių sau ji perka tik tada, kai sudėvi senuosius, kai jau gėda jais vilkint žmonėms pasirodyti.
Bet užsukusi į medelyną moteris ten gali palikti visus, kiek tuo metu turi, pinigus. Štai ir šią savaitę gavo siuntą – už „keletą žolyčių“ sumokėjo 100 eurų.
Brangiausias įsigytas augalas? „Medlieva – kanadinė mėlynė, prisimenu, pardavėjas turėjo tris varganas jos šakeles, netgi nenorėjo parduoti – mat nebuvo įsitikinęs, ar prigis, aš tiesiog išplėšiau jam iš rankų, taip man jos reikėjo.
Sumokėjau 40 eurų, nors jos kainuoja dešimtkart mažiau“, – išskirtinį pirkinį prisiminė moteris.
Aplinka vis gražėja
„Stebuklų nebūna“, – savo klientams dažnai kartoja kraštovaizdžio specialistė.
Jei jie nori gražios aplinkos, turi žinoti, kad teks paplušėti. Jei nėra nei laiko, nei noro dirbti kieme, o gražiai gyventi norisi, lieka tik du būdai: visą kiemą užsėti veja ir nusipirkti vejos pjovimo robotą arba samdytis profesionalų sodininką, kuris prižiūrėtų žydintį kiemą.
„Kol pasistato namą, žmonės išvargsta, namui išleidžia visus pinigus, o kiemui tvarkyti nelieka arba lieka mažai, – dažną šiandienių naujakurių situaciją piešė Vaiva. – Taip pat dar daugelis mano, kad kiemą apsodinus spygliuočiais vėliau nereikės jais rūpintis.
Netiesa – spygliuočiams reikia tiek pat dėmesio, kiek ir lapuočiams. Juos reikia formuoti, karpyti, juos puola kenkėjai ir ligos, neprižiūrimi spygliuočiai išsikreipia ir neatrodo gražūs.“
Vis dėlto dauguma privačių namų savininkų savo aplinką kuria patys ir jų skonis, pasak V.Marozienės, lavėja. Jie domisi augalais, skaito specialią literatūrą, dalyvauja mugėse, lanko apželdinimo kursus.
Išvardijo mėgstamų gėlių penketuką
Šluotelinės hortenzijos. Jų beveik nereikia prižiūrėti. Ilgai žydi, puikiai žiemoja (tereikia prieš šaltąjį sezoną apkirpti stiebus – juos palikti vos 20 cm ilgio, kad kitais metais kiekvienas stiebas išleistų po du ūglius ir ant abiejų sukrautų žiedus). Šalia hortenzijų Vaiva rekomenduoja sodinti pažemiui augančius snapučius, alūnes, tiareles, viksvas.
Katžolės ir šalavijai. Taip pat lengvai žiemoja, gražiai žydi. Dėl jų nereikia sukti galvos. Dera su smilgomis, visais varpiniais augalais – svyruolėmis, lendrūnais, šluotsmilgėmis, taip pat kraujažolėmis.
Ežiuolės. Lepi gėlė, bet žiedo grožis atperka jos lepumą. Įspūdingai atrodo šalia smilgų, ypač šalia lendrūno ('Karl Foerster‘). Tai, beje, irgi nuostabus augalas, pats pirmas pavasarį išlenda, sulapoja, iškelia savo šluotas, kurios išsilaiko visą žiemą.
Rožės. Kiemo karalienės, reikalaujančios daug dėmesio, ne bet kokios augalų kaimynystės, tačiau sunku atsispirti jų žiedų grožiui. Vaiva ilgai neįsileido rožių į savo teritoriją, žinojo, kad teks prižiūrėti, bet dabar nesigaili: „Šios gėlės tarsi atskleidžia vidinę žmogaus brandą, joms reikia užaugti.“
Juodžolės. Kuo daugiau kieme augalų, tuo daugiau pavėsio. Juodžolėms patinka pavėsis, o Vaivai patinka, kad žiedais jos pradžiugina, kai viskas būna nužydėję, ir dar jie labai kvepia.
SodasGėlėskiemas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.