Kaunietė Barbora Laužadienė labai mėgsta įvairias gėles ir kaktusus. Artėjant pavasariui buvusi ekonomistė nekantrauja, kada orai pagaliau atšils ir ji galės pradėti rūpintis savo darželiu.
Įvairias gėles ir dekoratyvinius krūmus moteris augina po savo daugiabučio balkonu. Gėlyną dekoruoja akmenimis ir skulptūromis.
„Laukdama, kol orai atšils, šį pavasarį gėlyną nusprendžiau pagražinti vienu baiboku. Jį pagaminau iš plastikinių vazonų. Ant jo galvos auga ir žydi našlaitės. Toks linksmas žmogeliukas, pasodintas ant kelmo, džiugina ir mane, ir aplinkinius“, – šypsojosi senjorė.
Šių metų pavasaris vėlavo, todėl kaunietės puoselėjamame gėlyne žiedus išskleidė kur kas mažiau gėlių nei ankstesniais metas.
Tačiau netikėtą dovaną B.Laužadienei padovanojo kitas jos augintinis – kaktusas, kurio pavadinimo moteris nežino.
Kaunietė suskaičiavo, kad jis sukrovė ir skleidžia 24 didelius baltus žiedus. Dar 7 žiedai nesubrendo ir nukrito.
„Kaktusą prieš trejus metus padovanojo kaimynė. Augalas buvo sunykęs, apie žiedus nė kalbos nebuvo. Ėmiau juo rūpintis, laistyti biotrąšomis. Praėjusį pavasarį jis pirmą kartą pražydo. Išskleidė taip pat 24 žiedus“, – pasakojo kaunietė.
Senjorė teigė, kad sunkūs dideli žiedai, matyt, išsunkė augalą. Todėl nužydėjęs jis buvo leisgyvis. Kaunietė jau netikėjo, kad kaktusas atsigaus.
„Maniau, jis nebegyvens, todėl žiemą laikiau įstiklintame balkone. Tačiau kaktusui nieko nenutiko, jis ir vėl nustebino. Dabar visos kaimynės ateina į jį pažiūrėti ir pasigrožėti“, – džiaugėsi moteris.
B.Laužadienė pasakojo, kad jai namuose prieš keletą metų buvo pavykę pražydinti ir amorfofalą, populiariai vadinamą lavongėle. Tačiau šio augalo žiedas skleidė nemalonų kvapą, todėl su augalu teko atsisveikinti.
Lapenių žiedai gali būti įvairiaspalviai
Judita Varkulevičienė
Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos sodo oranžerijos vedėja
„Kaunietės auginamas kaktusas yra lapenis. Tai miško kaktusas. Tokie augalai mėgsta šešėlį ir drėgmę. Natūraliai yra paplitę nuo Pietų Meksikos iki Pietų Amerikos atogrąžų.
Namuose dažniausiai auginami lapenių hibridai, sukraunantys didelius – iki 30 cm ilgio puošnius baltus, gelsvus, oranžinius, rausvus, raudonus ar margus žiedus. Ant vieno stiebo – pakitusio lapo žiedų gali būti nuo vieno iki keliolikos. Jie užauga stiebo kraštuose. Žydi pavasarį, vasarą ir rudenį.
Vasarą šiuos kaktusus galima auginti kambaryje ar lauke, pusiau šešėlyje. Žiemą temperatūra turi būti ne žemesnė kaip 10 laipsnių. Vasarą laistomi saikingai ir reguliariai, žiemą – mažai. Mėgsta, jei augintojai juos apipurškia drungnu vandeniu. Perlaisčius šaknys gali supūti.
Tręšti lapenius reikia kovo–rugpjūčio mėnesiais kaktusams skirtomis trąšomis.
Augalas persodinamas kas 2–3 metus. Pavasarį reikėtų išpjauti silpnus ir plonus ūglius. Sodinami lapeniai į purų lengvą substratą, kurį sudaro kompostinės, durpinės žemės ir smėlis.
Dauginami pavasarį – balandžio–gegužės mėnesiais. Ūglio pjūvį reikia apdžiovinti.“