Pigus ir efektyvus būdas derliumi džiaugtis ištisus metus

2017 m. balandžio 7 d. 11:22
Norite derliumi džiaugtis kone ištisus metus? Tradiciškai daržininkauti pradedama pavasarį, o auginti ir gauti derlių žiemą atrodo neįmanoma.
Daugiau nuotraukų (4)
Iš tiesų daržininkystės ciklą galima prailginti. Išmokite suderinti kelis daržo tipus, o svarbiausia – tinkamai suplanuoti kaip ir kokius augalus auginsite bei kada ir kokius darbus atliksite.
Šiais laikais įvairių kultūrų sėklų pasiūla tokia, kad sėjos ir auginimo ciklas gali vykti ištisus metus. Paprastai daugelis daržininkų jį pradeda vasarį sėdami ilgos vegetacijos kultūras: paprikos, baklažanai. Kovą keliamės į šiltnamius ar šiltlysves – ankstyvą pavasarį čia gali derėti visų mėgstamos kultūros.
Šiltnamyje jau kovo mėnesį (jei jis – šildomas, tai galima padaryti jau sausio mėnesį) verta pasisėti ar pasisodinti greitos vegetacijos daržovių: lapinių salotų, gražgarsčių, sultenių, špinatų, svogūnų ar ridikėlių.
Svarbiausia, kad oro temperatūra nenukristų žemiau nei -5 °C. Jei oras labai vėsus – galite pridengti pasėlį agroplėvele, o nuėmę pirmąjį derlių šiltnamį galite naudoti baklažanams, paprikoms, pomidorams ar kitoms šilumamėgėms daržovėms auginti. Balandis – rugsėjis – pagrindinis sėjos, daigų sodinimo, pasėlių priežiūros ir žinoma derliaus nuėmimo metas. O štai spalį nusirenkame paskutinį derlių ir kraustomės namo – galime ir toliau sėti bei auginti tam tikras kultūras ant palangės ar nevėsiame balkone.
Kaip prailginti tradicinį ciklą?
Šiltlysvės yra pigus ir efektyvus būdas prailginti auginimo sezoną, mat jas galima įsigyti jau įrengtas su stogelių pakėlimo mechanizmais. Žinoma, galite susimeistrauti ir patys. Be to, jos atrodo estetiškai ir yra patogesnės žmonėms, kuriems sunkiau dirbti pasilenkus. Pavasarį tokias lysves galite papildomai uždengti agroplėvele.
Apskritai jos apsaugo augalus nuo šalnų iki –5 °C, taip pat padeda išlaikyti drėgmę ir suteikia galimybę žymiai anksčiau pradėti sėją.
Auginimo procesas šiltlysvėse panašus kaip šiltnamyje. Anksti pavasarį pasisėkite greitos vegetacijos daržovių, o balandžio pabaigoje rinkitės šilumamėges daržoves ar kitų kultūrų šiltnamiuose tinkamas auginti veisles ir hibridus, kurie bus labiau prisitaikę prie aukštesnių temperatūrų ir oro drėgmės.
Daržininkystė ant palangės, balkone ar terasoje
Net jei nesiruošiate sukasinėti tradicinių lysvių, galite turėti daržą ant palangės, balkone ar terasoje. Tam tereikės įvairių vazonų, auginimo maišų ar kitų talpų. Šias talpas galite išdėlioti ne vien vertikaliai, bet ir horizontaliai, taip padidindami auginimo plotą.
Užsiimant namų daržininkyste auginti galima ne tik prieskonines žoleles, bet išbandyti ir mikrožalumynus ar greitos vegetacijos daržoves. Žiemos metu namuose galima auginti ir grybus: pievagrybius, kreivabūdes, šitake.
Na, o tiems, kurie turi balkonus ar terasas rytinėje ar pietinėje pusėje verta išbandyti auginti pomidorus, agurkus, žirnius, salotas, špinatus ir kitas daržoves. Jas sodinti galima į lovelius ar pastatomus vazonus, tačiau svarbu nepamiršti tinkamai laistyti, nes dirva šiose talpoje greičiau išdžiūva.
Daržininkystės visus metus planas
Pateiksime jums visų metų daržininkystės galimybių planą, kuriuo pasinaudoję, visus metus galėsite džiaugtis naudingu derliumi.
Sausis-vasaris
Šiuo metu darželis tikrai gali bujoti virtuvėje ant palangės arba šildomame balkone. Labiausiai tokiam darželiui tiks greitos vegetacijos daržovės, mikrožalumynai ir prieskoniniai augalai. Juos auginkite atskiruose vazonuose ar loveliuose.
Nors šilumos ko gero pakaks, turite vengti skersvėjų ir užtikrinti pakankamą šviesos kiekį. Jei augalus laikysite ne itin šviesioje vietoje, pasvarstykite apie specialų LED apšvietimą, kuris ne tik leis augalams tinkamai vystytis, bet ir pagerins jų maistinę vertę bei išorinę kokybę. Šiais mėnesiais taip pat jau galite pradėti sėti ilgesnės vegetacijos augalus: paprikas, baklažanus, porus, kuriuose vėliau perkelsite į šiltlysves, šiltnamius ar atvirą dirvą.
Be to, galima imti likusių žiemoti šalčiui atsparių daržovių (lapinių kopūstų, porų, briuselio kopūstų) derlių.
Kovas-balandis
Prasideda intensyvi daržovių sėja daigams. Be paminėtų sausį-vasarį sėjamų daržovių kovą į daigyklas sėjamos pomidorų, žemuogių, kopūstų, agurkų sėklos.
Balandį jau beveik baigiamas nuimti salotų, ridikėlių derlius, o paskutinę balandžio dekadą į likusias laisvas vietas jau galima sodinti agurkų, baklažanų, paprikų ir pomidorų daigus. Tiesiai į dirvą sėjamos žirnių, burokėlių, salotų, ropių, porų, svogūnų, pupų ir kitų daržovių sėklos.
Balandžio pradžioje sodinamos bulvės. Sudaigintos – sodinamos, kai dirvos temperatūra pakyla aukščiau nei +6 ºC. Jei jos daigintos nebuvo, reikia laukti, kol temperatūra pakils iki +8 ºC.
Gegužė-rugpjūtis
Šiuo laikotarpiu svarbiausia yra dirvos ir augalų priežiūra, todėl reikia nepamiršti purenti, ravėti, laistyti, tręšti, vėdinti šiltnamį ir kitaip rūpinantis augalais. Apsaugoti augalus nuo nepalankių sąlygų galite mulčiuojant. Mulčas išsaugo dirvos drėgmę, padidina jos derlingumą, sustabdo piktžolių augimą, mažina eroziją, o ir atrodo estetiškai.
Mulčiuoti tinka durpėmis, kompostu, dekoratyviniu mulčiu, šiaudais, šienu, medžių lapais, žole. Tiesiog padenkite žemę 2-6 cm storio mulčo sluoksniu.
Norite derliaus ištisus metus? Nuėmę greitos vegetacijos daržovių derlių lysvių ir vazonų nepalikite tuščių – sodinkite vėlyvesnes daržoves: morkas, burokėlius.
Gegužę taip pat tiesiai į dirvą sėjami agurkai, cukinijos, pupelės, sodinami kopūstų daigai. Galite dar kartą sėti ridikėlius ir salotas. Į dirva taip pat sodinami svogūnų sodinukai. Na, o pražydus alyvoms galima sėti aguročius, kukurūzus, moliūgus, patisonus.
Norint išlaikyti ropinius kopūstus ar vėlyvuosius ridikus per žiemą, juos reikėtų sėti birželio antroje pusėje.
Nuo birželio imamas išaugintų daržovių derlius. Ir perdirbimui, ir laikymui per žiemą derlių rekomenduojama rinkti tik sausomis dienomis ryte.
Na, o rugpjūtį galite vėl pasėti ridikėlius, salotas (lapines) ir špinatus šviežiam derliui.
Rugsėjis-spalis
Tai – derliaus nuėmimo metas, tačiau spalio viduryje nepamirškite sodinti žieminius česnakus. Taip pat – kai kurių daržovių (čili pipirų, gūžinių salotų) perkelti į namus.
Tik šiukštu prigijusių persodintų augalų iš lauko atvėsus orui prieš pirmas šalnas neneškite iš karto į kambarį. Verčiau porai savaičių palikite juos šviesioje, vėsioje zonoje, leiskite priprasti. Galite augalus pamulčiuoti ir apdengti agroplėvele.
Lysvėse šiuo laiku galite palikti porus ir lapinius kopūstus. Jei lysvėse nebeauginsite daržovių, nepamirškite pasisėti žaliųjų trąšų mišinio. Naudojant mišinius žaliajai trąšai, pagerėja dirvos struktūra, aeracinės savybės, pagausėja humuso ir maistinių medžiagų, suaktyvėja dirvoje esantys mikroorganizmai, išvengiama dirvos erozijos.
Spalio antroje pusėje kasamas morkų, žieminių ridikų derlius.
Lapkritis-gruodis
Šiuo laiku gali būti nuimamas paskutinis derlius, tvarkomi šiltnamiai ir šiltlysvės, lauko vazonai ir kita auginimo tara. Daržovių auginimą reikia perkelti į patalpas. Jei užtikrinsite reikiamą temperatūrą ir apšvietimą, galite užsiauginti mikrožalumynų, prieskoninių augalų, lapinių daržovių.
Įsirengę specialų LED apšvietimą, galite auginti ir kitas daržovių rūšis, kurios tiktų auginimui vazonuose. Žiemą tuomet kuo puikiausiai galite užsiauginti česnakų, Kale ar Briuselio kopūstų, svogūnų, špinatų, salotų, kai kurių rūšių pupelių ar žirnių.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.