Kad jūsų daržas būtų gražus, daug nereikia: 5 vilnietės patarimai

2017 m. vasario 18 d. 11:35
Lina Liubertaitė
Daržas yra neatsiejama sklypo dalis, todėl norisi, kad ne tik poilsio zona, bet ir sodas, daržas atrodytų estetiškai. Tai svarbu ne tik dėl svečių, kad ne gėda būtų savo daržą parodyti. Tai reikalinga ir sau – dėl motyvacijos. Juk gražioje vietoje ir pačiam maloniau darbuotis bei leisti laiką. Tad siūlome jums kelis patarimus, kurie gali pakeisti jūsų daržo vaizdą iš esmės.
Daugiau nuotraukų (16)
1.Takai
Gal ir netikėtas šis patarimas – tačiau būtent takai turi labai didelę įtaką bendram daržo vaizdui. Deja, takai yra toks dalykas, į kurį mažiausiai kreipiamas dėmesys. Ištryptas purvo takas neatrodo estetiškai, dar blogiau – piktžolėmis apžėlęs. Takai aprėmina lysves, jie tampa elementu, kuris sujungia visą daržo vaizdą. Pačių lysvių turinys ne visada bus estetiškas: pavasarį bus tik daigai, vasarą vienas daržoves keis kitos, rudeniop vaizdas bus vis labiau rudesnis. O štai takai vaizdą gelbėja visada. Tvarkingi takai – tvarkingas daržo vaizdas.
Keletas takų pavyzdžių:
Žievės mulčias. Tamsus ir neįkyrus, natūralios kilmės – puikiai tiks daržui. Atkreipkite dėmesį, kad sluoksnis turi būti storas (bent sprindis, kad nepraaugtų piktžolės), kartais reikės papildyti. Todėl jei žievės mulčią perkate, investicijos gali būti nemažos.
Trinkelės arba šaligatvio plytelės. Ilgaamžis sprendimas, be to – galėsite į daržą ateiti net su šlepetėmis. Atrodys labai tvarkingai, priežiūros nereiks, nebent pikržolės pradėtų dygti tarpuose.
Veja. Jei sklypas labai mažas ir daržo zonos neišeina paslėpti, vejos takai tarsi pratęs poilsio zoną. Svarbu: takų plotis turi būti toks, kad praeitų jūsų žoliapjovė. Priežiūros reikės nuolat.
Akmenys. Akmens plokštės – tinkamas pasirinkimas. Smulkių akmenėlių mulčio nerekomenduočiau, nes darže greitai apibyrės žemėmis ir pradės ten dygti piktžolės.
2. Pakeltos lysvės
Vienas iš beviltiškiausių darbų darže yra lysvių šonų ravėjimas. Kadangi lysvės paprastai daromos iškilios, jų šonuose atsiranda nuožulnūs kraštai. Čia jau nieko nepasodinsi, tas žemės ruožas neturi jokios funkcijos, nebent lietaus vandens nutekėjimo. Tačiau gamtoje žemė nebūna plika, todėl tuos šonus greitai apauga piktžolės. Jeigu šonus įrėmintumėt bent per vieną lentą, iškart atkrenta tas beviltiškas darbas ravėti piktžoles, o daržas atrodo gražesnis.
Be to, jeigu lysvės aprėmintos, tada ir takus patogu gražiai įsirengti. Jeigu taką mulčiuosite žievėmis, jos nesusimaišys du daržo žeme. Jeigu taką užsėsite veja, ji „neįlips“ į daržą.
Pakeltas lysves galima pasigaminti arba įsigyti jau pagamintas:
Iš medienos: gali būti plonos lentos (neapdorotos, impregnuotos, apdorotos aukšta temperatūra – t.y. termomediena), gali būti stori tašai (t.y. brusai), rąsteliai;
Iš plastiko: specialios perdirbto plastiko lentos pakeltoms lysvėms;
Iš medžio-plastiko kompozito: lentos gaminamos iš medžio ir plastiko mišinio;
Galima išbetonuoti ar sumūryti;
Galima panaudoti akmenis.
Atkreipkite dėmesį, kaip sutvirtinti pakeltų lysvių kampai. Gražiausios lentos neatrodys estetiškai, jei bus sutvirtintos grubiomis metalinėmis plokštelėmis. Paieškokite sprendimų, dabar yra net metalinių kampų lysvėms, kuriuose lazeriu išpjaustyti ornamentai – tai būtų stilingas akcentas visam daržui.
Pakeltos lysvės ypač vertingos ten, jeigu esamas dirvožemis labai molingas, labai smėlingas, arba jei toje vietoje kitokios netinkamos sąlygos (pavyzdžiui, ten užkastas statybų laužas). Tada lysves reikia gaminti aukštesnes, kad augalų šaknys pasiektų visas reikalingas maisto medžiagas lysvės viduje. Jei reikia, lysvės apačią galima atskirti nuo esamo dirvožemio su specialiomis „kvėpuojančiomis“ plėvelėmis ar tinkleliais, kurie praleidžia vandenį.
Aukštesnes lysves galima gaminti ir tiesiog dėl grožio. 30 cm aukščio lysvės atrodys tvarkingai, be to, ant jų krašto bus labai patogu prisėsti ravint.
3.Vertikalūs elementai
Atkreipkite dėmesį į tai, kas matosi darže akių lygyje. Tai šiltnamis, sandėliukas įrankiams, lauko virtuvė, komposto dėžė, atramos vijokliniams augalams. Kai kuriuos dalykus galima paslėpti. Pavyzdžiui, komposto dėžę galima statyti už krūmų pavėsyje.
Tačiau net su laikinais sprendimais galima padaryti daržą gražesnį. Žirnius ir vijoklines pupeles raitykite ne ant palaikių pagaliukų su sumazgytomis virvėmis, o ant gražių estetiškų atramų. Pamirškite visas ryškiai žalias vielas, kurias pardavinėja prekybos centruose – jų žalia spalva visai nepanaši į tą žalią, kurią turime savo darže vasarą.
Pagalvokite, ant ko galite atremti vijoklinius augalus:
Atramos iš standžios vielos – rinkitės tamsiai rudą arba pilką;
Atramos iš pagaliukų arba sukaltų medinių lentelių – pasigaminkite patys arba įsigykite gatavas;
Aramos iš vytelių – įsmeikite, o kitus galus viršuje suriškite, indėnų vigvamo principu.
Atramos matomos ilgiau negu augalai, todėl jos tokios svarbios. Jos pastatomos gerokai anksčiau, kol augalas tik auga, o jeigu gražiai atrodo, galite palikti jas stovėti net nuėmus derlių.
Mano patarimas: neapsiribokite pupėlėmis, įveskite papildomų vertikalių elementų. Surežisuokite, kad akių lygyje specialiai atsirastų gražūs elementai: pastatykite papildomas atramas ir auginkite žydinčias gėles, pavyzdžiui, kvapiuosius pelėžirnius.
Auginkite darže daugiau gėlių. Kai kurios iš jų, pavyzdžiui, serenčiai, nasturtės, medetkos, gali net padėti kovoti su kenkėjais.
4. Pašalinkite įrankius iš matymo lauko
Prisiminkite gražiausių daržų paveikslėlius – ar matėte ten besivoliojančius kibirus, kurie liko nuo statybų, arba žalią numestą laistymo žarną?
Jei norite gerai jaustis besidarbuodami savo darže, jus turi supti graži aplinka. Kaip virtuvėje susitvarkome, taip ir darže turime rasti sprendimų. O jų visada yra:
Įrankiai turi būti laikomi specialioje vietoje, t.y. sandėliuke, pašiūrėje, garaže, ar kitoje tam skirtoje vietoje. Susitvarkykite šią vietą, pakabinkite kas kabinama, įrenkite lentynas ir dėžutes smulkiems daiktams. Sėklas laikykite sausai, trąšas ir įvairius cheminius preparatus aukštai.
Šiltnamyje pritvirtinkite kabliukus nedideliems dažniausiai naudojamiems įrankiams.
Didelę surenkamo lietaus vandens talpą ar komposto dėžę paslėpkite: pasodinkite prieš juos į akis nekrentantį žalią krūmą (tik jokiu būdu ne ryškiai žydintį) arba medinę sienelę.
Jei laistymo sistema ne automatinė, įrenkite keletą vandens taškų ir įsigykite vežimėlį žarnoms. Bus labai patogu naudotis, o žarnos nesivolios ištiestos po visą sklypą.
Paskirkite nedidelę vietelę staliukui su kėde ar suoliuku. Pamatysite, koks tai lobis! Pavasarį galėsite ant jo pikuoti daigus, vasarą pasidėsite krepšį su braškėmis, galėsite čia gliaudyti riešutus, o rudenį padėsite nukritusį obuolį. Net nepastebėsite, kaip smagu bus prisėsti su drauge, kai apžiūrinėsite savo daržą.
5. Mielos detalės.
Bendras vaizdas svarbu, bet kartais detalės padaro tą lemiamą įspūdį. Štai keletas dalykų, kas galėtų atsirasti jūsų darže:
Netradicinės spalvos: jei nebijote drąsių sprendimų, nudažykite daržovių atramas mėlynai, o pakeltų lysvių šonus oranžine spalva. Jūsų asmeninis stilius gali atsispindėti ir darže. Jis neturi būti anoniminis, toks kaip visų.
Ženklai ir užrašai: pakabinkite medines ar metalines lenteles su užrašais ties įėjimu į daržą, šiltnamyje, prie lauko virtuvės. Linksmi užrašai privers nusišypsoti, duos daugiau pozityvumo kasdienai.
Vientisumas. Jeigu įrankiai sukabinti matomoje vietoje, pirkite juos iš vienos kolekcijos, kad būtų vienodos rankenos, vienoda spalvinė gama. Atrodys kaip iš paveiksliuko, nors įrankiai bus naudojami kasdien.
Pagalba paukščiams: įrenkite lesyklėlę ir paukščių girdyklą. Žiemą padėsite paukščias, kurie alkani, o vasarą padėsite paukščiams, kurie ištroškę – tuo pačiu ir keletą kenkėjų iš jūsų daržo pasičiups. Be to, lesyklėlės ir girdyklos gali būti stilingas jūsų daržo akcentas.
Išlaikykite pasirinktą stilių visame sklype, įskaitant ir daržą. Jei jūsų interjeras prašmatnus ir klasikinis, tegul šiltnamio pamatas ir pakeltos lysvės būna išmūrytos. Jeigu stilius šiuolaikiškas industrinis, tegul darže esančios rodyklės ir ženklai būna pagaminti iš rūdinto metalo. Jeigu stilius laisvas ir natūralistinis, tegul daržą puošia vabzdžių viešbutis ir žydintys prieskoniniai augalai, pritraukiantys bites ir drugelius.
Straipsnio autorė yra modernių apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ vadovė. 
Patarimaidaržasgrožis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.