Gėlės – pagal žiedų margumą
Didžiausią įtaką renkantis gėles turi estetika – daugiausiai perkamos margos dviejų ar trijų spalvų žiedus turinčios gėlės. I.Šklenikienės teigimu, žmonės dažniausiai renkasi daug priežiūros nereikalaujančius, tačiau ilgesnį laikotarpį akį džiuginančius augalus.
„Labai populiarios – heucheros (dar žinomos kaip alūnės), žydinčios liepos mėnesį. Jų dekoratyviniai lapai žaliuoja visą sezoną, dėl to tai labai perkamos ir norimos gėlės. Viena labiausiai mėgstamų augalų rūšių – vasaros pabaigoje pražystančios iš Japonijos kilusios astilbės.
Taip pat nevalia pamiršti viendienių gėlių – jas auginti masina ne tik paprasta priežiūra, bet ir įvairiaspalviai žiedai“, – sako I. Šklenikienė.
Kaip vieną populiariausių gėlių specialistė įvardija ir visiems gerai žinomus senovinius astrus, kitaip dar vadinamus saulainiais. Šie augalai džiugina į ramunes panašiais žiedais ir nesudėtinga priežiūra.
Taip pat dažnai auginami jurginai – šiuo metu jau galima pastebėti keletą pražydusių žiedų, tačiau paprastai jie džiugina besibaigiant rugpjūčiui. Žmonės labiausiai šias gėles vertina dėl to, jog jos žydi iki rugsėjo vidurio.
Pasodinti ir pamiršti
Vasarą norisi pabėgti nuo visų vargų, todėl savas sodas tampa puikia užuovėja nuo kasdienybės. Kad toji užuovėja netaptų našta nuolat ravint, nuo kenkėjų purškiant augalus ir kitaip triūsiant, pravartu rinktis mažai dėmesio reikalaujančias gėles.
„Nesudėtinga auginti astrus, melsves, taip pat viendienes gėles – pastarosios kartą pasodintos toje pačioje vietoje gali augti apie dešimtmetį. Tiesa, patartina po maždaug šešerių metų jas persodinti – atnaujinti kerą“, – pataria I. Šklenikienė.
Dauguma gėlių, norint, jog žydėtų ir kitais metais (pvz., astilbės), turi būti persodintos, taip pat pavasarį derėtų visas gėles patręšti organinėmis trąšomis. Kad augalai geriau augtų, kiekvienais metais patariama dirvą maišyti su durpe ar kompostu – taip žemė geriau aprūpins augalą maistinėmis medžiagomis.
Kova su kenkėjais
Normalioms sąlygoms esant, kenkėjai ir ligos paprastai gėlių nepuola, tačiau kartais pasitaiko, jog apspinta amarai. Su šia problema dažniausiai susiduria jurginų augintojai. Siekiant atsikratyti kenkėjų, gėlės purškiamos deciu ir aktara – tai vieni populiariausių insekticidų.
Reikalauja daug priežiūros
Esama gėlių, kurioms reikia skirti nemažai dėmesio, tačiau sudarius palankias sąlygas ir tinkamai prižiūrint, jos tikrai džiugins ir kitais metais. Viena populiariausių iš „išlepusių“ gėlių – jurginas. „Jurginus kiekvienais metais reikia iškasti – pavasarį pasodinti, rudenį jie turi būti persodinti į vazonėlį.
Kadangi šios gėlės reiklios, turi būti laikomos rūsyje, kuriame pastovi 6 laipsnių temperatūra. Per didelis kiekis drėgmės gali lemti šaknų puvimą, o per sausa aplinka išsausins augalą ir jis neperžiemos“, – teigia I. Šklenikienė.
Specialistė aiškina, jog Šiaulių universiteto Botanikos sode jurginai žiemoja laikomi specialioje terpėje – šviliuje. „Šiemet Botanikos sodo jurginai labai gerai išsilaikė, neišdžiuvo, tad tai tinkama terpė jurginams laikyti“, – teigia I. Šklenikienė.
Ne tik sodui, bet ir kapams
Daug priežiūros reikalaujantys augalai sode gali tapti puikiu laisvalaikio užsiėmimu, tačiau lankydamiesi kapinėse paprastai ieškome kitokių gėlių.
Lankydami artimųjų kapus, žmonės dažnai renkasi sodinti melsves, tačiau specialistė rekomenduoja puošnius lapus turinčias heucheras ar astrus: „Ypač sodinami vėlyvieji astrai, nes jie žydi nuo rugsėjo iki spalio mėnesio ir yra šiek tiek atsparūs šalnoms.“
Šie augalai mėgstami dar ir dėl to, jog nėra lepūs ir tinka žmonėms, neturintiems galimybės skirti daug dėmesio pasodintoms gėlėms. Svarbiausia, jog žemė būtų derlinga, o tuomet gėlės žydės iki pat vėlyvųjų šalnų.
Ilgametis džiaugsmas
Natūralu, jog norint pagyvinti sodą ar čia pat po langu esantį darželį, reikia įdėti pastangų ir laiko, tačiau esama augalų, kurie džiugins ne vienerius metus, o pasodinti retai reikalaus dėmesio ir primins apie savo buvimą. Visos minėtos gėlės reikalauja nedaug priežiūros – pakanka pavasarį patręšti, prisotinti dirvą maisto medžiagomis ir savo žiedais jos džiugins dar ne vienerius metus.
šaltinis: www.siauliunaujienos.lt