Sprendimą priimti reikia labai atsakingai. Stogas turi kuo ilgiau atlikti dvi svarbias funkcijas – saugoti namą ir išlaikyti gražų vaizdą. Stogo medžiagas veikia ypatingai daug aplinkos veiksnių, kurie gali sukelti dangos pažeidimus. Tai – saulės spinduliai, karštis, dažni lietūs (kartais net rūgštiniai), vėjo ir sniego apkrovos, stogo danga dažnai užšąla ir atitirpsta šaltuoju metų laiku. Nepamirškime ir sąmanų, kurios puikiai auga ant kietųjų dalelių sankaupų ir savo šaknimis ardo paviršių.
Lygindami skirtingas stogo dangas ir jų kainas įvertinkite, kiek kainuos papildomos medžiagos, tvirtinimo elementai ir darbas. Taupyti šiuo atveju reikia atsakingai – pigesniais varžtais pritvirtintas stogas gali būti nuplėštas pirmo stipresnio vėjo, o rinkdamiesi naują stogo dangą būtinai pasidomėkite, kokią garantiją suteikia gamintojas ir gaukite garantiją liudijančius dokumentus. Taip išvengsite rūpesčių ir nuostolių ateityje.
Trumpai apžvelgsime populiariausių stogo dangų savybes, jų privalumus bei trūkumus. Keičiant asbestinę stogo dangą dažniausiai yra naudojamos šios naujos stogo dangos: banguoti lakštai (beasbestė danga); plieninė stogo danga; bituminės čerpelės; keraminės ar betoninės čerpės.
Banguoti lakštai (beasbestė danga) šiuo metu yra puiki alternatyva buvusiai šiferio dangai. Ši stogo danga gaminama pagal naują technologiją nenaudojant asbesto. Pagrindinė žaliava – aplinkos poveikiui atspari medžiaga cemento pagrindu, armuota sintetiniais plaušais. Ilgaamžė danga yra saugi žmogaus sveikatai bei aplinkai. Naudojant hidraulinę rišamąją medžiagą pagaminti gaminiai atsparūs drėgmei, nekoroduoja (nerūdija) ir neyra dėl šalčio poveikio. Jų praktiškai neveikia aukšta temperatūra, banguoti lakštai nedega (degumas priskirtas A klasei).
Banguoti lakštai gaminami su aukštesnėmis ar žemesnėmis bangomis, jų storis – 6 mm. Didesnio aukščio penkių bangų lakštai turi jau gamykloje nukirstus kampus ir išgręžtas skyles tvirtinimui. Jie yra tvirti, išlaiko didesnes apkrovas, o jų montavimas greitas ir nesudėtingas. Mažesnio aukščio aštuonių bangų lakštai gali pakeisti šiferines dangas nekeičiant stogo konstrukcijos, jie yra tokių pat matmenų kaip senasis šiferis, tad tvirtinant juos ant stogo tinka tie patys grebėstai, o namo vaizdas išlieka nepakitęs. Šie lakštai saugūs dirbant ant didelio ploto stogų, nes jų viduje yra specialios saugos juostelės, kurios atlaikytų stogdengį ir neleistų jam įkristi į pastato vidų, jei jis žengtų žingsnį neleistinoje vietoje.
Lakštų spalvą galima rinktis iš penkių – šešių pamėgtų spalvų paletės. Gamykloje lakštai dažomi du kartus, pirmą kartą dažai į įkaitintą lakštą yra įtrinami šepečiais, o antrą kartą užliejami ant dangos paviršiaus, todėl stogo spalva išliks nepakitusi ilgus metus.
Lakštai yra naudojami šlaitiniams stogams, kurių nuolydis nuo 7º, jie atsparūs rūgštims ir šarmams. Gamintojai banguotiems beasbesčiams stogo lakštams suteikia 30 metų garantiją.
Ne visos stogo dangos yra nedegios, o kai kurios, nors pačios nedega, labai apsunkina gaisro gesinimą, todėl siūlome peržiūrėti vaizdo įrašą ir perskaityti komentarus apie stogo dangų degumą.
Stogo dangų degumas: Vaizdo įraše matome, kaip dega skirtingos stogo dangos. Eksperimente naudojamos šios stogo dangos: šiferis, čerpės, bituminiai banguoti lakštai, banguoti beasbesčiai lakštai ir plieniniai lakštai.
Plieninė stogo danga – universali medžiaga, turinti didelę spalvų ir profilių įvairovę. Teigiama, kad tai viena iš pigiausių stogo dangų. Ji užsakoma pagal konkretaus stogo matmenis ir profiliuojama bei iškertama gamybos ceche. Danga yra lengva lyginant su kitomis, tačiau lyjant lietui kelia didelį triukšmą.
Plienas gamybos metu padengiamas keliais apsauginiais sluoksniais: cinko ir polimerų. Dangos kokybė priklauso nuo gamintojo naudojamo plieno tvirtumo, cinko sluoksnio storio ir polimerinės dangos ilgaamžiškumo. Šioms stogo dangoms suteikiama estetinių savybių garantija ir techninių savybių garantija. Techninių savybių garantijos laikotarpis paprastai yra ilgesnis, nes estetines savybes, pavyzdžiui spalvą, danga išlaiko trumpiau. Plieninių stogo dangų gamintojai siūlo vartotojams iš pardavėjų reikalauti produkto kokybę įrodančių dokumentų, nes rinkoje yra ir prastesnės kokybės medžiagas siūlančių pardavėjų, kurie gamina dangas iš prastesnės kokybės skardos su plonesniu cinko sluoksniu. Taip pat labai svarbi yra polimerinė apsauginė plėvelė, sauganti dangos paviršių. Daugeliui mūsų ne kartą teko matyti plieninę stogo dangą su iš dalies ar visiškai nusilaupiusiu paviršiumi.
Dangos montavimo metu svarbu kaip kokybiškai atliekami pjaustymo ir dengimo apsauginiu sluoksniu darbai, nes apsauginį sluoksnį galima pažeisti avint netinkamą avalynę ar naudojant pjovimo įrankius, kurių išmetamos karštos dalelės gali nudeginti apsauginį dangos sluoksnį.
Lietuvoje 179 dienas per metus iš dangaus krenta krituliai, tad jei norite namuose išvengti jš keliamo triukšmo, rinkitės tinkamą stogo dangą.
Stogo dangų skleidžiamas triukšmas: Vaizdo įraše pateikti pavyzdžiai, kokį lietaus barbenimo į stogą sukeltą triukšmą girdime namuose su skirtingais stogais. Eksperimente naudojamos šios stogo dangos: plieniniai lakštai, banguoti beasbesčiai lakštai.
Bituminės čerpelės tai – gaminiai, iškirsti iš pagamintos ritininės bituminės stogo dangos. Ritininė stogo danga gaminama naudojant pagrindą ir medžiagas, kuriomis įmirkomas ir padengiamas pagrindas, o viršutinis sluoksnis yra neorganinių medžiagų pabarstai. Pagrindas gaminamas iš stiklūno. Tai – neorganinė medžiaga, sudaryta iš persipynusių stiklo plaušelių. Ji yra nedegi, o nuo jos savybių priklauso, kaip danga reaguos į temperatūros pokyčius ir kas nutiks ją deformuojant. Jei stiklūno santykinis pailgėjimas viršija 2 proc., jis plyšta. Stiklūną iš abiejų pusių dengianti medžiaga yra bitumas. Ši medžiaga yra degi, į ją gali būti dedama degumą slopinančių priedų, tačiau bituminių čerpelių degumas priskiriamas E klasei.
Apatinę bituminių čerpelių pusę dengia silikonizuota plėvelė, kuri prieš dengimą nuimama, kad danga priliptų prie specialiai paruošto lygaus paviršiaus. Viršutinėje pusėje yra dažytų trupintų uolienų pabarstai. Šios trupintos uolienos apsaugo bituminį sluoksnį nuo saulės ultravioletinių spindulių poveikio. Uolienos yra trupinamos ir dažomos terminiu būdu (aukštoje temperatūroje). Nuo pabarstų spalvos priklauso bituminių čerpelių dangos spalva.
Ant pabarstų sluoksnio gana greitai gali pradėti kauptis kietosios dalelės, ant kurių auga samanos. Pašalinti sąmanas nuo šios dangos gan sunku, nes jos negalima valyti pagalbinėmis priemonėmis – valymo metu gali būti kartu pašalinti ir pabarstai, saugantys dangą nuo ultravioletinių spindulių.
Bituminės čerpelės naudojamos šlaitiniams stogams, kurių nuolydis ne mažiau kaip 12º.
Keraminės ir betoninės čerpės tai – mažų matmenų vienetiniai dirbiniai. Keraminės čerpės nuo seno naudojamos Lietuvoje pilių ir dvarų pastatų stogų dengimui. Čerpės gaminamos iš molio, kuris degamas aukštoje temperatūroje. Čerpės yra padengiamos apsauginiu sluoksniu – glazūra arba angobu. Čerpės, padengtos glazūra, gali būti įvairiausių spalvų, be to, gaminamos labai skirtingų formų.
Betoninės čerpės gaminamos iš smulkiagrūdžio betono, jį tankinant ant paruoštų formų ir kietinant tinkamomis sąlygomis. Čerpės gali būti pigmentuojamos visame tūryje papildomai užnešant dažus ant jau sukietėjusio paviršiaus. Betoninės čerpės persidengia viena su kita vienguba užkaitų sistema.
Čerpių dangos gražiai atrodo, tačiau norint jomis dengti stogą reikia gerai išmanyti klojimo technologijas, tad patartina šį darbą patikėti profesionalams.
Čerpių danga gana daug sveria dėl kelių priežasčių: pirmiausia, jos pagamintos iš didelį tankį turinčių medžiagų ir yra storesnės už kitas dangas, antra, kiekvienas nedidelių matmenų gaminys turi persidengti mažesniu ar didesniu plotu su greta esančiuoju taip, kad po danga nepatektų lietaus vanduo, o ja nubėgtų į lietaus surinkimo sistemą.