Jau ne pirmą savaitę miestiečių akis džiugina įvairiomis spalvomis nusidažę medžiai. Kaune daugiausia auga mažalapių ir europinių liepų. Jos švyti geltonais lapais, rašo dienraštis "Lietuvos rytas".
Tačiau akį traukia ir raudonomis, oranžinėmis spalvomis nusidažę augalai.
Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos sodo dendrologė Jolanta Šabūnaitė papasakojo, kodėl augalai keičia spalvas ir kokią augmeniją verta sodinti savo kieme, kad ji rudenį kuo ilgiau džiugintų akis.
Išryškėja kiti pigmentai
Augalų lapuose yra įvairių pigmentų. Pavasarį jiems pradedant skleisti lapus, saulės šviesa suaktyvina vieną pigmentą – chlorofilą.
„Jo augalai gamina daugiausia. Todėl lapai ir tampa žali“, – sakė specialistė.
Dienoms trumpėjant, orams vėstant, chlorofilo augalai gamina vis mažiau. Tada ir išryškėja kiti juose esantys pigmentai – ksantofilas bei karotinas. Todėl medžiai bei krūmai geltonuoja ir raudonuoja.
Pirmos pagelsta liepos
„Kaune, ypač centre, daugiausia pasodinta liepų. Jų lapai gelsti pradeda kone anksčiausiai iš visų medžių. Todėl kauniečiai jau vasaros pabaigoje stebi, kaip artėja ruduo, ir gali grožėtis auksiniu medžių apdaru“, – sakė dendrologė.
Taip pat gana anksti, rugsėjo pradžioje, pagelsta beržai, kai kurių veislių klevai.
Miesto parkuose auga nemažai mandžūrinių, cukrinių ir kitų veislių klevų, jie nusidažo įvairiomis ryškiomis spalvomis.
Spalio viduryje visu grožiu suspindi šermukšniai. Ant lajos galima pamatyti susipynusius žalius ir oranžinius lapus bei pūpsančias prinokusias uogas.
Populiarėja ir žagreniai
Dendrologė sakė, kad kauniečiams verta savo kiemus puošti ne tik įprastais, bet ir retesniais medžiais.
Vieni iš jų – bukai – kaip tik šiomis dienomis taip pat džiugina raudonais lapais.
Sodybų ar nuosavų valdų šeimininkai vis labiau pamėgsta ir žagrenius. Žalios, vėduokles primenančios šių dekoratyvinių augalų šakos rudenį užsiplieskia ugninėmis spalvomis.
J.Šabūnaitė patarė, kad jei norime, jog sode augantys medžiai stebintų savo spalvomis nuo vasaros pabaigos iki vėlyvo rudens, kaip tik šiuos medžius ir reikia sodinti. „Neišvaizdžiausiai rudenį atrodo uosiai, ąžuolai ir triskiaučiai klevai. Šių medžių lapai ilgai išlieka žali. Tačiau vėliau staiga paruduoja ir nukrinta arba taip ir lieka kabėti ant šakų“, – sakė J.Šabūnaitė.
Vinvyčiai primena liepsnas
Greta medžių kauniečiams dendrologė patarė sodinti ir įdomius krūmus, kurie rudenį taip pat keičia spalvas.
Vasarą žalsvas pūkenis rudenį primena raudoną pūkų kamuolį. Lapų spalvas keičia ir kai kurios rododendrų veislės.
„Gražiai atrodo ir putinai. Jie priskiriami sausmedžių, kurie anksti numeta lapus, klasei. Tačiau rudenį išryškėja skaisčiai raudonos putinų uogų kekės“, – sakė J.Šabūnaitė.
Dendrologė pastebėjo, kad senesniuose gyvenamuosiuose rajonuose kauniečiai nuo seno namus buvo linkę apželdinti vijokliais – vinvyčiais.
„Vasarą tankūs žali vijokliai gali saugoti nuo kaitros. Rudenį jie tampa ypač įspūdingi.
Namai, apraizgyti vinvyčiais, atrodo tarsi skendėtų liepsnose“, – sakė dendrologė.