Ieškantiems būsto: Rasa ir Gintarė paruošė tobulą planą, kaip nepasiklysti NT reklamos miške

2025 m. sausio 2 d. 09:54
Rasa Tomkienė, Gintarė Adamonytė, Interjero ABC
Dauguma žmonių Lietuvoje būstą renkasi visam gyvenimui ir dažniausiai nėra linkę jį keisti. Todėl planuojantiems gyvenimo pirkinį rekomenduojama aplankyti mažiausiai kelis objektus, lyginti skirtingus variantus, įvertinti jų aplinką. Kartu patariama įdėmiai išnagrinėti konkretaus buto specifikacijų sąrašą, kuriame esanti informacija yra svarbi tiek būsto savininkams, tiek interjero dizaineriams. Šioje publikacijoje „Interjero ABC“ pataria kaip nepasimesti ir išsirinkti svajonių būstą.
Daugiau nuotraukų (6)
Įvertinkite savo poreikius. Suprasti savo poreikius šiandien ir ateityje – tai svarbiausia užduotis renkantis gyvenamąją aplinką bei kuriant savo svajonių būstą. Kad priimti teisingą sprendimą dėl naujų namų būtų paprasčiau, pasistenkite sau atsakyti į esminius klausimus, leisiančius plėsti arba siaurinti tinkamų variantų sąrašą:
Kiek lėšų galite skirti būstui įsigyti ar jį įsirengti?
Kiek asmenų gyvens bute?
Kur gyvenote anksčiau?
Kaip jūs dažniausiai leidžiate laiką, ką mėgstate veikti, koks jūsų gyvenimo būdas?
Kiek erdvės ir kokio jos funkcionalumo – sportui, kūrybai ar kitai veiklai – reikia jums bei jūsų šeimai?
Ar dirbate iš namų?
Ar aktualu, kad arti būtų vaikų darželiai, mokyklos, kita socialinė infrastruktūra?
Ar turite automobilį?
Ar turite augintinių?
Kaip gali keistis jūsų gyvenimo scenarijus per ateinančius 3–5 metus? Kokie nauji poreikiai tikėtini?
Atkreipkite dėmesį! Svajonių būsto paieškos ir kūryba prasideda nuo savotiškos savianalizės, apmąstymų bei šeimos pokalbių, leidžiančių susidėlioti prioritetus. Todėl verta užsirašyti kūrybos metu kilusias idėjas, pastebėjimus, pageidavimus.
Aplankykite ne vieną objektą. Nekilnojamojo turto ekspertai pataria laiko skirti tiek savo dabartinių bei ateities poreikių analizei, tiek vizitams skirtinguose projektuose. Matant pastatytą namą, galima aiškiai įvertinti jame įgyven– dintus sprendimus, statybų kokybę, naudotas medžiagas, aplinką bei įsitikinti, ar butas atitinka jūsų lūkesčius. Pirmas įspūdis visada yra svarbus, tačiau vien juo vadovautis nepatartina. Saugumo, jaukumo, laisvės ir kiti pojūčiai – tai tikrieji ženklai, leidžiantys suprasti, kaip galėsite jaustis čia gyvendami.
Renkantis naujos statybos būstą, taip pat pravartu apžiūrėti ankstesnius konkrečių nekilnojamojo turto plėtros bendrovių projektus. Tokie vizitai padės įsivaizduoti, kokia jus sudominusio daugiabučio būklė bus po kelerių metų. Ar laiko išbandymą atlaikys fasadas – tinkas, dažai, plytelės ir kitos detalės? Kaip atrodys laiptinė, bendrosios erdvės ar vaikų žaidimų aikštelės? Kartu lankant skirtingus objektus atsiranda galimybė palyginti jų vietą mieste, kaimynystę, inžinerinius parametrus, aplinką bei kitas savybes.
Tokių vizitų metu ne tik gausite nemažai naudingos informacijos, bet galbūt ir išgirsite apie kitus vystytojų projektus, anksčiau nepatekusius į jūsų akiratį.
Atkreipkite dėmesį! Įsigydami butą iš ilgametę patirtį turinčios įmonės, gausite visas statybos garantijas bei sulauksite pagalbos, jeigu ateityje iškils rūpesčių. Tai suteikia itin daug ramybės.
Gyvai apžiūrėdami butą ar namą, pabandykite įsivaizduoti, kad čia gyvenate, turite savo dienos rutiną, ryto ir vakaro ritualus. Kokie jie? Ar galite atsipalaiduoti? Ar niekas netrikdo jūsų ramybės? Ar namų erdvė padeda suderinti dienotvarkę, darbus ir pomėgius? Taip pat būtinai įvertinkite kaimynystę, transporto infrastruktūrą bei kitus aspektus. Naudokitės proga tyrinėti, lyginti, konsultuotis.
Atkreipkite dėmesį! Dėmesingi pardavėjai padės palyginti skirtingų variantų privalumus ir trūkumus, tačiau galutinis sprendimas – visada pirkėjo rankose. To nepamirškite, nes tik jūs patys geriausiai žinote savo ar savo šeimos poreikius. Kas vienam yra trūkumas, pavyzdžiui, žaliųjų plotų stoka, kitam gali būti visiškai nevarbus kriterijus. Tad atrastus ir susumuotus privalumus visada perleiskite per savo asmeninį poreikių filtrą.
Lyginkite skirtingus projektus. Aplankėte ne vieną nekilnojamojo turto objektą su daline apdaila? Palyginti skirtingus variantus ir atrasti jums priimtiniausią bus paprasčiau, jei užsipildysite projektų specifikacijų lentelę. Į ją įsirašykite visus pastebėjimus, o greta kiekvieno pliuso ar minuso ženklu pasižymėkite privalumus bei trūkumus. Taip suprasti, kuris iš jus dominančių variantų yra geresnis, bus lengviau.
Kokie yra namo pamatai?
Kokios yra pastato laikančiosios sienos?
Koks yra išorės sienų apšiltinimas? Kokios medžiagos pasirinktos fasado apdailai?
Koks yra stogo denginys?
Koks yra stogo tipas, koks apšiltinimas panaudotas, kokia lietaus nuvedimo sistema?
Ar visi parapetai apšiltinti, hidroizoliuoti, apskardinti? Kokios yra tarpaukštines perdangos, ar įrengti garso ir šilumos izoliaciniai sluoksniai?
Ar patalpose įrengtas betoninis išlyginamasis pagrindas?
Kokios yra pertvaros tarp butų ir buto viduje?
Koks jų storis ir kaip jos suformuotos?
Ar pertvaros bute yra nutinkuotos, glaistomos?
Ar lubos yra nutinkuotos? Kokia gyvenamųjų patalpų akustinio komforto sąlygų klasė?
Kokie langai sudėti? Kelių stiklų paketas juos sudaro? Gamintojas? Ar sumontuotos palangės?
Kokios yra įėjimo į butą durys, kiek spynų jose?
Balkono/terasos dydis? Kokia yra balkonų konstrukcija, kokios medžiagos panaudotos? Kokie turėklai sumontuoti? Jeigu yra terasa, kokios medžiagos naudojamos jai įrengti?
Vandentiekio ir nuotekų sistema. Ar buitinės kanalizacijos stovai įrengiami iš garsą izoliuojančių vamzdžių? Ar šalto ir karšto vandentiekio ir nuotekų vamzdžiai privedami iki projekte numatomų sanitarinių prietaisų sanitariniame mazge ir virtuvės zonoje?
Ar statomi santechniniai prietaisai? Kas atlieka vamzdynų pajungimą prie prietaisų – pirkėjas ar pardavėjas?
Ar sumontuoti patalpų šalto ir karšto vandens skaitikliai?
Kokia šildymo sistema numatyta bute? Ar yra numatyti atskiri temperatūros reguliatoriai kiekvienam kambariui? Kokia vėdinimo ir rekuperacinė sistema numatyta?
Elektros tinklų įranga. Kaip įrengiamas virštinkinis elektros skydelis? Ar montuojami automatiniai jungikliai? Ar patalpose išvedžioti elektros laidai, pastatytos montažinės dėžutės? Kaip darbo projekto sprendiniuose yra suplanuotas rozečių ir jungiklių išdėstymas? Ar įrengiami video domofonai, susieti su laiptinės lauko durimis, kiemo varteliais? Ar pastato laiptinėje ir parkinge montuojama gaisro aptikimo ir signalizavimo sistema? Ar patalpose įrengiami autonominiai gaisro davikliai? Ar dėl saugumo teritorijoje įrengiamos vaizdo kameros?
Laiptinės kokybė: kokie laiptai, sienos, lubos, turėklai ir laiptinės aikštelių danga? Koks yra holo ir bendrasis apšvietimas? Ar yra liftai? Jų dydis? Ar yra požeminis parkingas? Ar virš parkingo po pastatu yra įrengta šilumos izoliacija?
Ar įrengta elektros instaliacija, ar numatyta galimybė įsirengti elektromobilio krovimo stotelę? Ar yra sandėliukai ar dviračių saugyklos? Ar sklype įrengti, iškloti pėsčiųjų takai? Ar įrengiama veja ir vaikų žaidimų aikštelės? Kokie bus teritorijos apšvietimas ir apželdinimo sprendimai? Ar tvarkinga teritorija už sklypo ribų?
Įvertinkite strateginę poziciją mieste. Naršydami po skirtingų vystytojų interneto svetaines bei virtualiai apžiūrėdami įvairius projektus, vertinkite ne tik architektūrinius aspektus, bet ir objekto aplinką, kaimynystę, vietą mieste:
Ar susisiekimas su miesto centru, mokykla, darbo vieta, prekybos centru yra patogus ir greitas?
Kokie transporto srautai ryte,dieną ir vakare susidaro jums svarbiomis kryptimis?
Ar gretimos gatvės patenka į viešojo trans– porto maršrutus?
Ar šalia yra dviračių ir pėsčiųjų takų?
Ar pėsčiųjų takai sujungti su esančiais kaimynystėje?
Koks atstumas iki parkų ar kitų žaliųjų zonų?
Ar aplink nėra pramoninių objektų, triukšmingų barų, naktinių klubų?
Kaip pastatas ir kiemas yra integruotas į pla– tesnę aplinką?
Kaip atskirtos suaugusiųjų ir vaikų aktyvumo zonos?
Ar vaikų žaidimų aikštelės neužima viso kiemo?
Ar suplanuota laisvalaikio zonų vieta užtikrins vakaro ramybę?
Atkreipkite dėmesį į aplinką. Ieškodami savo svajonių būsto įvertinkite ir tai, kiek gamtos jums reikia. Vis dėlto, norint džiaugtis žaliaisiais plotais, parko ar miško kaimynystės ieškoti nebūtina. Ją šiandien gali puikiai atstoti ir profesionalų kuriami naujų kvartalų apželdinimo sprendimai.
Įdomu! Vilniaus miestui priklauso 2025 m. Europos žaliosios sostinės titulas. Šis apdovanojimas įpareigoja būti Europos lyderiu kuriant žmogaus sveikatai bei gamtai draugišką miestą. Statistika atskleidžia, kad Vilniuje kasmet pasodinama tūkstančiai medžių ir krūmų. Tai – kilometrai žaliųjų jungčių.
Medžiai, krūmai, pievos – tai nekilnojamojo turto plėtros bendrovėms reikšmingas elementas, žmonėms galintis pasiūlyti dar patrauklesnę kokybiško gyvenimo aplinką. Želdynų svarbą geriausiai atspindi daugiabučių kvartalai. Neretai galima pastebėti, kad senesnėse miesto dalyse žalioji aplinka skurdesnė ir ne tokia įvairi, kaip naujuose, kur žaliųjų plotų priežiūrai samdomi profesionalūs specialistai, pasirūpinantys, kad augalų dermė džiugintų visais metų laikais.
Vertinant žaliąją būsto aplinką, ekspertai siūlo atkreipti dėmesį:
Į želdynų augalų įvairovę ir dermę, skirtingus augalijos tūrius, aukščių linijas;
Kaip želdynai integruojami į bendrą aplinką, ar dera su bendru vietovės kraštovaizdžiu;
Kaip želdynai sąveikauja su poilsio zonomis, vaikų žaidimų aikštelėmis;
Ar želdynų tūriniai sprendiniai, augalų zonos padeda slopinti triukšmą;
Ar želdynai netrukdo praėjimams, pasivaikščiojimo takams.
Atkreipkite dėmesį! Kad būtent vešlios gamtos kaimynystė dažnai įkvepia ir interjero kūrėjus bei padeda jiems subrandinti išskirtines idėjas. Šiuo atžvilgiu dideli langai bei erdvios terasos lengviausiai „prikviečia“ gamtą į
būsto vidų.
Pajauskite jus dominančio būsto erdvių funkcionalumą. Šiandien tampa norma, kad kiekvienas kvadratinis metras būsto viduje turi būti funkcionalus. Ar jus dominantis nekilnojamojo turto objektas išsiskiria šiuo bruožu? Įvertinti erdves bus paprasčiau, jei atsižvelgsite į specialistų rekomendacijas:
Galvojant apie mažesnį, pavyzdžiui, 30 kv. m, butą, pirmiausiai verta atkreipti dėmesį į jo formą. Ar atsiradus naujiems poreikiams, šioje erdvėje galėsite įsirengti pertvarą, naujai perskirstyti ar atskirti zonas? Panašius pokyčius paprasčiau atlikti kvadrato formos bute.
Perkant didesnį butą, derėtų atkreipti dėmesį į tai, kaip funkcinės erdvės sąveikauja tarpusavyje. Pavyzdžiui, rekomenduojama, kad svetainė ir miegamasis būtų skirtingose buto pusėse.
Koridoriai turėtų sudaryti kuo mažesnę bendro buto ploto dalį.
Didesnis vandens, nuotekų tinklų įvadų skaičius atspindi projekto lankstumą: ne tik lengvai įsirengsite virtuvę, vonios kambarį bei tualetą šiandien, bet ir šias erdves prireikus paprasčiau persiplanuosite ateityje.
Brėžinyje pažymėtame sanitariniame mazge telpanti vonia – privalumas visai šeimai. Kartu didesnė erdvė suteikia geresnes galimybes keisti vonios kambario planą ateityje.
Aukštos lubos – didelis privalumas norint įrengti rekuperacijos, apšvietimo įrangos ar kitas inžinerines sistemas, kurias reikia paslėpti.
Projekte numatyti įvadai oro kondicionieriams užtikrins, kad įrangos nereikės montuoti balkone ar ant išorinių sienų greta langų.
Kokio dydžio langai suplanuoti patalpose? Kuo jie didesni ir kuo jų daugiau – tuo viduje šviesiau.
Aukšetsnės (bent 230 cm) ir platesnės įėjimo durys užtikrina erdvės ir estetikos pojūtį. Kartu tai palengvina kraustymosi momentą, kai į naują butą nešami baldai ar stambių gabaritų buitinė technika.
Didesnis balkonas – it terasos alternatyva: turint pakankamai erdvės, čia galima įsirengti jaukią malonaus laisvalaikio zoną.
Koks lifto dydis? Ar jame tilps dviratis? Ar pakaks vietos vaiko vežimėliui?
Interjeras ir būsto likvidumas
Išsirinkote savo svajonių būstą? Tokiu atveju kitu jūsų žingsniu taps interjero kūrimas – magiškas procesas, leisiantis tuščias erdves paversti tobulais namais. Vis dėlto kaip šį procesą planuoti, jei įsigytas butas ar namas atitinka visus jūsų šiandienos poreikius, tačiau jau dabar žinote, kad tai – tik laikina stotelė? Tokiu atveju prieš imdamiesi įrengimo darbų iškart apsvarstykite jo būsimą patrauklumą pardavimo rinkoje. Kas žinotina? Jeigu jums patinka išskirtiniai interjerai ir jūsų asmenybę perteikia ryškūs akcentai, pavyzdžiui, raudonos sienos, ateityje parduodant būstą teks ieškoti į jus panašios asmenybės. Norėdami neapriboti galimų pirkėjų rato, prioritetą verčiau teikite nuosaikesniems, neradikaliems, vyraujančias stiliaus tendencijas atliepiantiems sprendimams, neturintiems ryškesnės įtakos turto likvidumui.
Atkreipkite dėmesį! Ateityje teigiamą įtaką nekilnojamojo turto vertei turės ne tik dabar statomiems pastatams taikomas A++ energinės klasės reikalavimas ar įrengimui naudojamų medžiagų kokybė, bet ir kiti eksploatacijos efektyvumą bei tvarumą didinantys sprendimai.
Daugiau „Interjero ABC“ patarimų apie interjero dizainą kviečiame skaityti @interjeroABC Instagram paskyroje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.