Penkiasdešimtmečio sulaukęs Vilniaus „Taksi parko“ pastatas keičia veidą: sužinokite, kuo jis virs

2024 m. gruodžio 21 d. 16:42
Naujininkų simboliu tapusiam „Taksi parko“ pastatui šiemet sukako lygiai 50 metų. 1974-aisiais Pelesos bei Dariaus ir Girėno gatvių kampe iškilęs aštuoniaaukštis per pusę amžiaus patyrė nemažai funkcinių transformacijų, tačiau unikali pastato architektūra buvo išsaugota. Dabar pastatą valdanti ir administruojanti bendrovė „T Parkas“ su „Urbo“ banko pagalba pasiryžusi pastatui suteikti naują kvėpavimą, skelbiama pranešime žiniasklaidai. 
Daugiau nuotraukų (5)
Turtinga pastato istorija
Maždaug pusę viso savo egzistavimo laiko šis pastatas buvo Vilniaus taksi namais. Jame buvo laikoma daugiau nei 500 vilniečius vežiojusių taksi automobilių, taip pat čia buvo įsikūrusi įmonės administracija. Po Nepriklausomybės paskelbimo valstybinės taksi įmonės nebeliko, bet automobilių priežiūrai pritaikytame pastate ir toliau veikė šios srities bendrovės: remonto dirbtuvės, stovėjimo aikštelės, plovykla ir parduotuvės.
Vieno savininko neturėjusio pastato kokybė pamažu prastėjo, bet unikalus jo architektūrinis elementas – per visą pastato aukštį pastatytas serpentinas – tapo priežastimi, dėl kurios į pastatą vis dažniau užsukdavo muzikinių klipų, serialų ir filmų kūrėjai. Čia netgi buvo nufilmuota viena legendinio serialo „Kalnietis“ (angl. Highlander) dalis.
Pastarąjį dešimtmetį pastatas dar labiau įtvirtino savo, kaip meno kūrėjų traukos vietos, statusą. 2015 m. vykusio gatvės meno festivalio „Vilnius Street Art“ metu britų gatvės poetas anonimas Mobstr ant pastato sienos didžiulėmis raidėmis užrašė perfrazuotą garsiojo Andy Warholo šūkį „In the future every building will be world-famous for fifteen minutes“ (liet. Ateityje kiekvienas pastatas bus penkiolika minučių žymus visame pasaulyje). Šio pastato nuotraukos apskriejo ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių žiniasklaidą.
Nauja „Taksi parko“ vizija
Šiuo metu pastatą valdanti ir administruojanti bendrovė nuo pat jo įsigijimo momento ketino jį atnaujinti ir modernizuoti, apatinę jo dalį skiriant komercinei, meninei ir laisvalaikio veikloms, o keturis viršutinius aukštus pritaikant biurams.
Procesą į priekį pastūmėti padėjo ir daugiau nei 4 mln. eurų „Urbo“ banko suteikta paskola. Banko Verslo tarnybos direktorius Julius Ivaška sako, kad šis projektas iš pat pradžių patraukė dėmesį.
„Pats pastatas jau yra tapęs savotišku ne tik Naujininkų, bet ir visos sostinės simboliu. Matant jį administruojančios įmonės entuziazmą ir tvarios plėtros planus pastatą prikeliant naujam gyvenimui, abejonių šio projekto sėkme praktiškai nebuvo. Per kelias savaites suderinome visas sutarties detales ir, tikimės, padėjome suteikti stiprų postūmį, kad pastatas kuo greičiau taptų gyva Vilniaus verslo, pramogų ir kultūros žemėlapio dalimi“, – pasakoja jis.
UAB „T Parkas“ direktoriaus pavaduotojas Alfredas Eitutis savo ruožtu taip pat džiaugiasi, kad bankas patikėjo bendrovės vizija ir visi paskolos suteikimo formalumai buvo sutvarkyti itin greitai ir sklandžiai.
„Mus labai nudžiugino lankstus banko požiūris ir realus atsižvelgimas į mūsų poreikius – visas paskolos sąlygų derinimo etapas ir pats jos suteikimas vyko itin greitai ir geranoriškai. Paskolos refinansavimas mums dabar leidžia kur kas operatyviau ir sklandžiau tvarkyti pastato patalpas, pritaikant jas būsimiems nuomininkams ir nesirūpinti, kad galbūt pritrūks apyvartinių lėšų“, – sako jis.
Pagal naująjį projektą, pirmame ir antrame pastato aukštuose numatytos prekybos, paslaugų ir sporto klubo, trečiame ir ketvirtame – kultūros bei maitinimo, o viršutiniuose keturiuose – administracinės patalpos. Panduso atriume suprojektuoti du panoraminiai liftai, tilteliais jungiami su pandusu, kuris taip pat bus pratęstas iki pat stogo.
„Planuojame, kad visuose keturiuose biurų aukštuose, kurių plotas bus maždaug apie 10 tūkst. kv. m, galės įsikurti iki 800 darbuotojų. Pastato apačioje jau įsitvirtinę ir savo lankytojų srautą turintys automobilių muziejus bei sporto klubas tikrai išliks, taip pat atsiras ir naujų paslaugų“, – pasakoja direktorius.
Populiari kultūros vieta
Iš viso pastato plotas siekia apie 30 tūkst. kvadratinių metrų. Didelę dalį šio ploto užima 2023 m. gegužę duris atvėręs istorinių automobilių muziejus, kuriame nuolat eksponuojama daugiau nei 100 ypatingų automobilių – nuo pačių pirmųjų motorinių transporto priemonių iki modernių superautomobilių. Muziejaus lankytojai taip pat gali iš arti apžiūrėti automobilius, kuriais važinėjo pasaulio galingieji (pavyzdžiui, Italijos diktatorius B. Mussolini ar Nepalo karalius) bei tokios žvaigždės kaip Paulas McCartney‘is, Coco Chanel ar Albertas Enšteinas.
Tačiau, ko gero, ryškiausiu pastarųjų metų pastato veiklos akcentų tapo 2021 m. čia parodyta Venecijos bienalės „Auksinį liūtą“ laimėjusi menininkių Rugilės Barzdžiukaitės, Vaivos Grainytės ir Linos Lapelytės opera-performansas „Saulė ir jūra“. Renginio pasisekimas buvo toks didelis, kad šis kūrinys čia sugrįžta kiekvienais metais ir jau tapo savotiška tradicija bei pastato vizitine kortele.
pastatasatgimimasrekonstrukcija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.