Pirmos sąskaitos už šildymą daugelį lietuvių nemaloniai nustebino: rado, kaip paguosti – tik ar tai suveiks

2024 m. gruodžio 19 d. 11:28
Tik ką gautos ir apmokėtos pirmos sąskaitos už šildymą daugeliui lietuvių nemaloniai priminė – ir vėl buvo pamiršti ankstesni pažadai labiau pasirūpinti namais, kad sąskaitos už šildymą prasidėjus šaltajam metų laikui būtų kuo mažesnės. Galime pasiguosti, kad mes tokie Europoje nesame vieninteliai: daugelis Vidurio ir Rytų Europos regiono gyventojų tvarkydami, atnaujindami namus nedažnai apie tai galvoja, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Daugiau nuotraukų (1)
Sąskaitos gąsdina, bet priemonių imamasi vangiai
Prieš metus Lietuvoje bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa atskleidė, kad šaltuoju sezonu beveik pusė (49 proc.) lietuvių prisipažįsta nerimaujantys dėl išlaidų būsto šildymui. Tačiau priemonių šiai problemai spręsti imamasi vangiai. Kaip minėta, panašiai elgiasi ir kiti mūsų kaimynai.
Neseniai „Velux“ grupės užsakymu vykusi apklausa parodė, kad daugelis europiečių atidėlioja namų apyvokos daiktų ir namų įrangos keitimą, o pagrindinės tokio elgesio priežastys – finansiniai suvaržymai ir emocinis prisirišimas.
Šešiose Vidurio ir Rytų Europos šalyse atlikta studija siekta išsiaiškinti namų tvarkymo ir atnaujinimo įpročius, klausimai apėmė platų spektrą – nuo sentimentalių daiktų iki praktiškesnių namų elementų, tokių kaip durys ir langai, kurie turi įtakos energijos vartojimo efektyvumui, o tuo pačiu – ir sąskaitoms už šildymą, elektrą. Tyrimo rezultatai rodo, kad nemaža dalis respondentų save priskiria prie atidėliotojų: daugiausia jų yra Rumunijoje (88 proc.), Lenkijoje (82 proc.), Vengrijoje (81 proc.), Kroatijoje (77 proc.), Čekijoje (68 proc.) ir Serbijoje (65 proc.).
Respondentų atsakymai liudija, kad finansai ir emocinis prisirišimas prie senų daiktų yra pagrindinės priežastys, dėl kurių vis atsisakoma juos keisti. Finansų stoką dažniausiai minėjo Serbijos (67 proc.) ir Vengrijos (64 proc.) gyventojai, o emocinis prisirišimas prie senų daiktų ypač stiprus Kroatijoje (36 proc.) ir Lenkijoje (35 proc.).
Pakeitus langus ir duris galima sutaupyti iki 20 proc. šildymo išlaidų
Įdomu tai, kad apklausa atskleidė skirtingą požiūrį į durų ir langų keitimą. Kroatijoje 62 proc. respondentų naudojasi turimomis durimis ir langais tol, kol jie visiškai susidėvi. Ir priešingai, 48 proc. atsakiusių Vengrijos piliečių teigia pasiryžę juos keisti ilgai nelaukdami, kad vėliau išvengtų didelių problemų. Nepaisant šių skirtumų, visų apklaustų šalių respondentai teigė, kad energijos taupymas ir siekis išvengti galimos žalos yra pagrindiniai motyvai, skatinantys atnaujinti namų ūkį.
Kai respondentų buvo paprašyta nurodyti, kokius namų apyvokos daiktus reikėtų keisti pirmiausia, skalbimo mašinos ir indaplovės visada užėmė aukštesnę vietą nei durys ir langai. Serbijoje, Čekijoje, Kroatijoje, Vengrijoje ir Lenkijoje buitinė technika užėmė pirmąją vietą sąraše – net 63 proc. respondentų nurodė šiuos daiktus kaip prioritetinius. Tačiau Rumunijoje durys (22 proc.) buvo įvardytos kaip svarbiausias daiktas, kurį reikia keisti, ir tik po jų sekė kiti namų apyvokos daiktai (17 proc.).
Tyrimu taip pat akcentuota – jei žmonės geriau suprastų, kas ir kiek energijos padeda sutaupyti, namų apyvokos ir įrangos atnaujinimo prioritetai būtų kitokie. Žinoma, naujesnė, tinkamai parinkta buitinė technika gali sumažinti elektros sąskaitas. Tačiau kartais pakeitus duris ir langus būtų galima sutaupyti iki 20 proc. šildymo išlaidų.
Daugelis respondentų svarstytų galimybę duris ir langus perkelti į aukštesnes keitimo sąrašo pozicijas, jei būtų žinoję šiuos skaičius. Pavyzdžiui, Vengrijoje 50 proc. respondentų pirmenybę teiktų durims, o 38 proc. – langams, panašūs pokyčiai pastebėti Kroatijoje ir Lenkijoje. Serbijoje langai ir durys taptų pagrindiniais prioritetais – atitinkamai 60 proc. ir 57 proc. respondentų nurodė, kad svarstytų galimybę juos atnaujinti.
Lietuvius nuo langų keitimo sulaiko finansai ir nežinojimas
„Lietuvos respondentai šį kartą nebuvo apklausti, bet kiti panašių tyrimų rezultatai leidžia manyti, kad jų atsakymai būtų panašūs į kaimynų. Kaip rodo Vidurio ir Rytų Europos šalių apklausa, daugelis žmonių nežino, kokie svarbūs namų izoliacijai durys, fasadų ir stogo langai, ir kiek jie gali sumažinti šildymo išlaidas, o tuo pačiu – ir sąskaitas.
Remiantis mūsų ankstesniais Vengrijos duomenimis, pakeitus stogo langus ir sumažinus patalpų temperatūrą vos 2 laipsnius, šildymo energijos poreikį galima sumažinti iki 40 proc., neprarandant komforto“, – sakė UAB „Velux Lietuva“ pardavimų vadovas Marius Vinclovas.
Pasak pašnekovo, bendraudamas su klientais Lietuvoje jis pastebėjo, kad pakeisti stogo langų jie dažnai nesiryžta dėl finansų ir paprasto nežinojimo, kada juos reikia keisti ir kad apskritai juos reikia keisti. Be to, langų keitimas Lietuvoje labai sezoniškas – kai lauke šalta, niekas nenori tuo užsiimti ir dar labiau šaldyti namus.
Požymiai, išduodantys, kad jau reikia keisti stogo langus:
stiklas nuolat rasoja;
ant lango arba aplink jį yra pelėsio;
langas blogai užsidaro;
ant lango stiklo ar rėmo matomi pažeidimai;
palaikius delną arti stiklo jaučiasi šaltis.
tyrimaseuropiečiailietuviai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.