Kada pliusų daugiau turi butai senuose, o ne naujuose namuose – svarbu įvertinti prieš perkant

2024 m. gruodžio 18 d. 09:09
Nuosavo būsto įsigijimas – svarbus žingsnis, kuris atsidurs ne viename naujametinių tikslų ir norų sąraše. Siekdami rasti idealiausią variantą, pirkėjai ruošiasi itin atsakingai, tačiau prireikus nuspręsti, kokį butą rinktis – senos ar naujos statybos – daugelis atsiduria pasirinkimo kryžkelėje. Savų pliusų ir minusų turi abu variantai, tačiau neretai žmonės sprendimą priima vadovaudamiesi emocijomis, o ne racionaliais argumentais. 
Daugiau nuotraukų (4)
Vyrauja emociniai pirkėjai
Anot nekilnojamojo turto brokerės Ernestos Skvarnavičienės, šiais laikais vyrauja emociniai pirkėjai, kuriems itin svarbi būsto estetika. Tai, kokį įspūdį objektas palieka pirmosios apžiūros metu, neretai nulemia, ar pirkėjas jį įsigis, ar ne. 
„Kartą pardavinėjau tobulai suremontuotą butą, esantį senos statybos name. Įvyko dešimt apžiūrų ir visiems klientams butas labai patiko bei idealiai tiko, tačiau juos atbaidė nesuremontuota laiptinė ir senas liftas. Visi iki vieno sakė – jeigu būtų kitokia aplinka, butą tikrai pirktume“, – pavyzdžiu dalijasi E. Skvarnavičienė.
Nors pasenusios ir nusidėvėjusios namo erdvės, eksterjeras bei aplinka gali turėti įtakos pirkėjų sprendimams, didžiausią svorį vis tik turi pats butas. Anot NT brokerės, šiuo metu paklausiausi butai, kuriuose yra ne tik atlikta apdaila, bet ir iki smulkiausių dekoro elementų – pagalvėlių, užuolaidų, kilimų, paveikslų ir kitų detalių – išpildytas interjeras. „Žmonės, ypatingai jaunimas, nebenori skirti ar neturi finansų, reikiamų kontaktų, o galiausiai – laiko buto įrengimui“, – priduria ji. 
Modernių, pilnai įrengtų butų esama ir naujos, ir senos statybos namuose, tad klausimas – kurį variantą rinktis, kad tenkintų ir estetikos, ir kainos, ir kokybės santykis – lieka neatsakytas. Įmonės „Prime NT LT“ NT brokerė E. Skvarnavičienė dalijasi, į ką reikėtų atkreipti dėmesį ieškant tinkamiausio varianto.
Butas naujos ar senos statybos pastate?
Pagrindiniai kriterijai, į kuriuos atsižvelgia NT pirkėjai, yra objekto kaina, energetinis efektyvumas, dydis, išplanavimas ir funkcionalumas, lokacija, infrastruktūra, taip pat aplinkybes, kurios turi įtakos gyvenimo kokybei. Šie kriterijai puikiai išryškina senos ir naujos statybos pastatų butų skirtumus, privalumus ir trūkumus.
Pavyzdžiui, naujuose statiniuose esantys butai išsiskiria aukšta energinio naudingumo klase, geresne garso izoliacija, gerai išvystyta infrastruktūra ir puikiai išplanuotomis, patogiomis automobilių stovėjimo aikštelėmis. 
„Tuo tarpu prie senos statybos namų tokių aikštelių nėra, tad automobilį dažniausiai tenka statyti ten, kur papuola. Be to, senuose pastatuose paprastai nėra įrengtos rekuperacinės sistemos, kondicionieriai, o šildymo sąnaudos ir sąskaitos yra didesnės nei naujuose objektuose. Vis tik tokie butai dažniausiai būna erdvesni, funkcionalesni, geriau išplanuoti, pasižymi geresne lokacija ir prieinamesne kaina“, – dalijasi E. Skvarnavičienė.
Naujumas negarantuoja kokybės
Vis dėlto, svarbiausia yra ne kada, o kaip pastatytas namas, pabrėžia brokerė. Faktas, kad namas yra naujos statybos, dar negarantuoja, kad jis bus kokybiškas ir pranašesnis už seną pastatą – kartais pastarasis tarnauja be priekaištų, o ką tik „iškeptas“ namas turi esminių trūkumų.
„Pasitaiko, kad patys NT vystytojai neatsakingai žiūri į darbą – tiesiog siekia kuo greičiau pastatyti namą ir parduoti butus. Ten apsigyvenus žmonėms, viskas ima luptis, griūti, skilti ir pasimato kiti defektai – „kokybė“ kalba pati už save. Taigi, rekomenduoju pirmiausia išsirinkti patikimą vystytoją, o jeigu jo nežinote, pasidomėkite jo patirtimi ir darbų kokybe“, – pataria E. Skvarnavičienė. 
Kai kurie NT vystytojai ne tik stato naujus namus, bet ir užsiima senuose pastatuose esančių butų renovacija. Suremontavus ir atnaujinus butus pagal šiuolaikines tendencijas, jie tampa rimtais varžovais naujiems objektams. 
„Pavyzdžiui, NT mikrovystytojų kompanija „Insta projektai“ senus, susidėvėjusius butus paverčia moderniais būstais – atlieka kapitalinį remontą, dar funkcionaliau išplanuoja erdves ir įrengia iki smulkiausių detalių. Tokie butai dažniausiai parduodami per savaitę ar dvi, nes jie – idealiai sutvarkyti, lokacija – patogi, o kaina – prieinama. Daug žmonių tiesiog neįperka butų naujos statybos pastatuose“, – sako NT brokerė.
Pirkti jau įrengtą butą ar remontuoti patiems?
Žinoma, pigiausias pasirinkimas – pirkti neremontuotą senos statybos butą ir jį įsirengti patiems. Taip galima ne tik sutaupyti kelis tūkstančius eurų, bet ir priimti sprendimus dėl interjero, medžiagų ir specialistų, kurie atitiktų jūsų kokybės standartus. Vis dėlto E. Skvarnavičienė siūlo investuoti į pilnai įrengtą butą.
„Perkant jau įrengtą butą, reikės vienokios paskolos, neįrengtą – kitokios, o remonto išlaidas teks padengti iš savo kišenės. Pasirinkus pirmąjį variantą, nebereikės ieškoti ir nerimauti dėl papildomų finansų – viską padengsite paskolos lėšomis“, – pataria specialistė. 
Galiausiai ji rekomenduoja apsvarstyti būsto likvidumo klausimą. Jei planuojate po kelerių metų butą parduoti, E. Skvarnavičienė pataria rinktis butą naujos statybos name – jis dar nebus labai pasenęs, nusidėvėjęs, tad jo vertė ir kaina bus dar pakankamai aukšta, o butas sename pastate gali būti jau nuvertėjęs. 
daugiabučiaiInterjerasperku butą
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.