Ar jūsų planai statyti, rekonstruoti ar įsigyti statinį mėgėjų sodo sklype atliepia naujas taisykles? O jei ne, kokių veiksmų turėtumėte imtis? Nekilnojamojo turto ir statybų teisės advokatė Asta Mineikienė dalijasi atsakymais į šiandien dažniausiai kylančius klausimus.
Kas pasikeitė ir kodėl prireikė pokyčių?
Statybos įstatymo ir Statybos techninio reglamento „Statinių ir patalpų klasifikavimas“ pakeitimai įvedė reikšmingų ribojimų, ypač mėgėjų soduose statomiems objektams.
Esminis pokytis – nuo šiol nesudėtingais statiniais laikomi sodo namai negali viršyti 50 kv. m ploto ir 5 m aukščio. Pokyčiai palietė ir vienbučių gyvenamųjų namų statybą – jei neviršija aukščiau minėtų matmenų, vienbučiai gyvenamieji namai priskiriami nesudėtingų statinių kategorijai, II grupei. „Nesudėtingam gyvenamajam namui rengiamas supaprastintas statybos projektas,“ – primena A. Mineikienė.
Kodėl nuspręsta imtis pokyčių?
Vis dažniau pastebima, kad gyventojai sodo namais naudojasi ne pagal paskirtį – t. y., nuolatiniam gyvenimui. „Statant sodo namą, paprastai nereikia projekto ir statybą leidžiančio dokumento, nekeliami energetiniai ir aibė kitų reikalavimų, keliamų gyvenamiesiems namams. Būtent todėl tiek patys žmonės statydavosi, tiek ir vystytojai sodo sklypuose statydavo sodo namus, o tuomet juos parduodavo žmonėms gyvenimui.
Tokie statiniai neatitikdavo gyvenamiesiems namams keliamų reikalavimų: galimai mažiau apšiltinti, nesutvarkyta infrastruktūra.“ – aiškina advokatė. Priėmus pokyčius, tikimasi aiškesnio statinių paskirties atskyrimo, kai sodo namai skiriami asmeniniam poilsiui, o gyvenamieji namai atliepia visus nuolatiniam būstui keliamus standartus.
Statybos pradėtos pagal senąją tvarką, tačiau nebuvo užbaigtos iki lapkričio 1 d. Ar teks imtis papildomų veiksmų?
Jei statybos buvo pradėtos iki lapkričio 1 d., darbai pagal ankstesnius reikalavimus gali būti tęsiami ir toliau. A. Mineikienė patikslina: „Iki lapkričio 1 d. pradėtoms statyboms taikomi anksčiau galioję reikalavimai, o sodo namo, kurio plotas nuo 50 iki 80 kvadratinių metrų, statyba gali būti tęsiama.
Iki šios datos antstolis galėjo užfiksuoti faktines aplinkybes arba matininkas – parengti kadastrinę bylą. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija taip pat buvo įdiegusi skaitmeninį įrankį faktinių aplinkybių užfiksavimui. Deja, šiandien šios priemonės jau yra pavėluotos, todėl belieka tik galimybė ankstesnę statybų pradžią įrodinėti kitais įrankiais.“
Kokie įrodymai gali būti naudingi?
Ekspertė įvardija tokius dokumentus kaip statybinių medžiagų pirkimo kvitai, nuotraukos, darytos statybų vietoje, bei rangos sutartys ir kiti statybos darbus pagrindžiantys dokumentai. Jei įrodymų apie statybų pradžią iki 2024 m. lapkričio 1 d. nėra, tenka laikytis naujų reikalavimų: parengti projektą, gauti statybą leidžiantį dokumentą, o taip pat – ir užtikrinti atitiktį vienbučiam gyvenamajam namui keliamiems reikalavimams.
Planuojate esamo sodo namo rekonstrukciją? Faktai, kuriuos norėsite žinoti
Jei sodo namas buvo pastatytas pagal ankstesnę tvarką, tačiau planuose – statinio rekonstrukcija ar plėtimas, svarbu nepamiršti naujų reikalavimų. „Jei rekonstrukcijos metu ketinama sodo namo plotą padidinti iki didesnio nei 50 kvadratinių metrų, pastato paskirtis turi būti keičiama į gyvenamąją.
Vėlgi, atitinkamai reikalingas projektas ir statybą leidžiantis dokumentas,“ – primena advokatė. Statinys tampa nebe sodo, o gyvenamuoju namu, kuriam taikomi griežtesni kriterijai.
Turite jau pastatytą sodo namą, kurio plotas didesnis nei 50 kv. m. Ar reikėtų atkreipti dėmesį į pasikeitusį reglamentą?
Jei sodo namas buvo pastatytas pagal anksčiau galiojusius reikalavimus ir jo plotas viršija naujai nustatytą 50 kv. m ribą, papildomų veiksmų imtis nereikia. „Pasvarstytina tik hipotetinė situacija, jei ateityje būtų uždrausta galimybė deklaruoti gyvenamąją vietą sodo name.
Žmonės, faktiškai gyvenantys sodo namuose, nebegalėtų juose deklaruoti savo gyvenamosios vietos,“ – nors šiandien pokyčiai užbaigtų sodo namų savininkams nenumatomi, advokatė pažymi, kad ateityje situacija galėtų keistis.
Nuo šiol – daugiau aiškumo
Visgi Statybos įstatymo ir techninio reglamento atnaujinimas ne tik įvedė ribojimų, bet ir suteikė daugiau aiškumo. Tikimasi, kad naujos taisyklės padės tiksliau atskirti sodo namus ir gyvenamosios paskirties statinius, o kartu – įnešti daugiau skaidrumo statybų praktikoje.
Gyventojai, planuodami statybas ar įsigydami būstą, nuo šiol gali tikėtis aiškesnės informacijos apie statinių paskirtį ir kokybę, tad ir priimti pagrįstus sprendimus, atliepiančius jų poreikius.