Kerinčios gamtos apsuptas Radikių kaimas tampa prestižine vieta gyventi – čia veša miškas, teka Neris, išdygę daug prabangių namų.
Tik yra viena bėda – čia nėra vandentiekio ir nuotekų sistemų. Daugelis vandenį semia iš šulinių, privalo traukti nuotekas.
Gyventojams neleidžiama ir įsirengti gręžinių – esą dėl galimai ateityje tiesiamo vandentiekio.
Atsakingos institucijos prašymų įvesti vandentiekį negirdi – tik kaltina viena kitą dėl nepavykusių projektų.
Vanduo – tik iš šulinio
Radikių gyventoja Eglė jau ne vienus metus vargsta dėl vandens – jis į nuosavą namą patenka iš šulinio, tačiau yra netinkamas gerti, todėl reikalingi brangūs filtrai.
Alina ir nuotekų traukimas – šį nemalonų darbą reikia atlikti kas mėnesį.
Todėl ji su vyru ėmė sukti galvą – gal vertėtų įsirengti gręžinį ir biologinių nuotekų valymo įrenginį?
Šeima kreipėsi į projektavimu užsiimančią įmonę, o ši – į Kauno rajono savivaldybę, kad gautų leidimą projektuoti.
„Su nekantrumu laukėme, kada galėsime palengvinti savo gyvenimą, tačiau kai sulaukėme projektuotojo atsakymo, likome šokiruoti: savivaldybė neleidžia įsirengti gręžinio ir naujausio nuotekų valymo įrenginio, nes šie darbai prieštarauja savivaldybės geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtros planui“, – „Laikinajai sostinei“ pasakojo Eglė.
Pasak Eglės, jau daugelį metų kalbama apie planus Radikiuose įvesti vandentiekio ir nuotekų valymo sistemas, tačiau neatrodo, kad tai kada nors taps realybe.
Pasirodo, Radikių gyventojai vandentiekio prašo jau beveik dešimtmetį ir girdi tik pažadus.
„Aplinkiniai rajonai turi visą šią infrastruktūrą, o mes jaučiamės nuskriausti ir pamiršti.
Savivaldybė nesuteikia informacijos, kada bus įvestas vandentiekis su nuotekų sistema, o patiems savo kieme neleidžia tvarkytis – įsirengti gręžinio ir padorios nuotekų tvarkymo sistemos, kurios nereikėtų taip dažnai tuštinti.
Turime ir toliau gerti šulinio vandenį ir siurbti nuotekas iš vietinių nuotekų talpyklos“, – kalbėjo moteris.
Prašymus siunčia kasmet
Deja, savivaldybė čia padaryti gali ne kažin ką – Radikius aptarnauja bendrovė „Kauno vandenys“. Kauno rajono savivaldybė neturi teisinių svertų paveikti įmonės.
Problema iki skausmo žinoma ir Radikių kaimo bendruomenės pirmininkui Juozui Raviniui.
Jis sakė, kad gyventojai jau seniai rašė „Kauno vandenims“ prašymus įvesti vandentiekį. Tuomet esą bendrovė pasakė, kad pavieniams asmenims vandentiekio neves – reikia daug norinčiųjų.
Dėl to dar 2016 metais Radikių gyventojai surinko ir įteikė visų parašus, tačiau „Kauno vandenų“ atsakymas į tai esą buvo absurdiškas.
„Kai surinkome parašus, „Kauno vandenys“ pasakė prašymus rašyti po vieną, atskirai. Vis kalbu su gyventojais, kad jie rašytų prašymus, – jie juos rašė ir 2023, ir 2024 metais – per kiekvieną susirinkimą apie tai kalbame.
„Kauno vandenys“ vis randa problemų ir ką pasakyti, kad nereikėtų įvesti vandentiekio“, – įsitikinęs J. Ravinis.
Kaip papasakojo pašnekovas, keli gyventojai jau yra už savo pinigus įsivedę 50 metrų privačią vandentiekio liniją.
„Bendrovė „Kauno vandenys“ aiškina, kad negali jungtis prie privačios linijos, ir sako, kad gyventojai ją turi perduoti.
Prie jau esančios linijos jungtis negali, o šalia naujos irgi neveda.
Šiais laikais nėra jokios problemos po keliu nutiesti plastikinį vamzdį ir prijungti prie jau atvesto vamzdžio.
„Kauno vandenys“ to nedaro, nes nenori daryti – jie taupo pinigus.
Čia neišeitų padaryti didelio pelno, tai ir nieko nedaro“, – piktinosi pirmininkas.
Įmonė savo kaltės nemato
„Kauno vandenų“ viešųjų ryšių specialistė Ligita Čeponytė savo ruožtu tikino, kad bendrovė norėjo, dėjo pastangas suprojektuoti ir pakloti vandentiekio bei nuotekų tinklus, o projektą krachas ištiko dėl kitų kaltės.
„Projektas buvo parengtas ir pateiktas derinti institucijoms, turinčioms santykį su mūsų rengiamais projektais, tačiau vienintelė jam nepritarė „Via Lietuva“ (buvusi Lietuvos automobilių kelių direkcija. – Aut.).
Per Radikių kaimą eina kelias Vilijampolė–Žeimiai–Šėta. Jis yra regioninis ir jo apsaugos zonoje „Kauno vandenys“ tiesti tinklų negalėjo.
Kadangi nebuvo gautas statybą leidžiantis dokumentas, sutartis su projektuotoju buvo nutraukta.
Šiuo metu „Kauno vandenys“ neturi techninių galimybių vandentiekio tinklams pakloti, todėl artimiausiais metais investicijos neplanuojamos“, – teigė L. Čeponytė.
Nesutiko koreguoti projekto
„Via Lietuva“ Komunikacijos skyriaus vadovė Jolita Orentaitė pateikė kiek kitokią versiją – esą „Kauno vandenys“, gavę pastabas dėl projekto, nesutiko į jas atsižvelgti ir atlikti korekcijų.
„Bendrovės rengiamų kelių ir kelio statinių projektų koordinavimo komisijai projektas buvo pateiktas 2023 metais.
Komisija, detaliai išnagrinėjusi pateiktą projektą, nustatė projekto neatitikimų Kelių techninio reglamento reikalavimams ir pateikė papildomų pastabų.
„Via Lietuva“ pasiūlė pateiktą projektą pakoreguoti, parengiant alternatyvius inžinerinių tinklų įrengimo sprendinius.
Pateiktame pakoreguotame projekte į pastabas nebuvo atsižvelgta, todėl „Via Lietuva“ nurodė, jog nepakoreguotas projektas, neatitinkantis reikalavimų, nėra priimtinas ir projekto sprendiniams nepritariama“, – sakė J. Orentaitė.
Rajono savivaldybė tikina neturinti svertų
Dalia Marcinkienė, Kauno rajono savivaldybės Aplinkos skyriaus vyr. specialistė:
„Kauno rajono savivaldybė apgailestauja dėl trukdžių, kurie neleidžia Radikių kaimo gyventojams įsirengti geriamojo vandens ir nuotekų infrastruktūros.
Viena priežasčių yra ta, kad minėtą teritoriją aptarnauja „Kauno vandenys“, o Kauno rajono savivaldybė, nebūdama šios įmonės akcininke, neturi teisinių svertų reikšmingai paveikti įmonės sprendimus.
Geriamojo vandens tiekimas yra susijęs su gyvenimo kokybe, todėl Kauno rajono savivaldybė ragino „Kauno vandenų“ vadovus atliepti gyventojų lūkesčius.
Reaguodama į gyventojų prašymus Kauno rajono savivaldybė 2021 metais pritarė „Kauno vandenų“ planams vykdyti geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtrą Radikių kaime.
„Kauno vandenys“ pranešė, kad jų specialistai rengė Radikių kaimo tinklų projektą, tačiau atsiradus derinimo trukdžiams procesas sustojo.
Įmonės atstovai tvirtino neatmetantys galimybių minėtą projektą įgyvendinti vėliau.“