Tačiau jau tada valdantieji mykė ir išsisukinėjo nuo tiesaus klausimo, o kai kada ir atvirai kalbėjo, kad gal pinigus geriau investuoti kitur. Praėjus pusmečiui, prie klausimo vėl sugrįžta, tačiau giesmelė liko ta pati – nors daug kartų pakartota, kad iš principo niekas neprieštarauja baseino ir SPA atsiradimui Kėdainiuose, bet praktiškai pritarta šiai idėjai visgi nebuvo, tad kėdainiečiai modernų baseiną su SPA matys kaip savo ausis arba tik… kaimyniniame Jonavos rajone, nors kai kuriuos Kėdainių lyginimas su Jonava čia jau seniai purto kaip kokia elektros iškrova, vos tik paminėjus Jonavos vardą…
Siūlė tik įtraukti į strateginį planą
Klausimą rajono tarybai svarstyti teikė opozicinės frakcijos „Kėdainiai – visų“ narys Arnas Argustas. Kaip ir prieš pusmetį, taip ir dabar, jis ragino politikus apsispręsti dėl šio ambicingo siekio ir bent jau įtraukti baseino projektą į strateginį planą.
2024 m. buvo parengta ir Kėdainių rajono savivaldybės administracijai, tarybos nariams pristatyta LSU Kėdainių „Aušros“ progimnazijos plaukimo ir Kėdainių sporto centro Vilainių rekreacijos ir sporto pramogų komplekso baseinų renovacijos/plėtros galimybių studija. Laiku parengtas techninis projektas sudarytų galimybę teikti paraišką Nacionalinei sporto agentūrai dėl lėšų įsisavinimo naujo objekto statybai ar renovacijai, plėtrai.
Sprendimo projektu numatyta pritarti plaukimo baseino ir SPA erdvės techninio projekto rengimui ir įtraukimui į Kėdainių rajono savivaldybės 2025–2027 metų strateginį veiklos planą, numatant lėšas 2025 metų Kėdainių rajono savivaldybės biudžete.
Kėdainiuose yra du baseinai, tačiau abu jie nė iš tolo neprimena šiuolaikiškų tokio tipo įstaigų. Dar šių metų pavasarį rajono taryba svarstė idėją ir Kėdainiuose turėti modernų baseiną ir SPA kompleksą, tačiau valdantieji didelio susidomėjimo idėja nerodė nei tada./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr. „Buvo atlikta galimybių studija, kuri atsakė į kai kuriuos klausimus. Aiškiai pasimatė, kad renovuoti Vilainių baseiną nėra jokių perspektyvų, tad liko du variantai: arba rekonstruoti „Aušros“ progimnazijos baseiną, arba statyti naują baseiną.
Pastarasis variantas, mano akimis, yra žymiai geriau ir pigiau. Renovaciją atlikti galima tik iš Sporto agentūros pinigų, o naujo baseino statybai finansavimą galima gauti iš Valstybės investicijų programos (VIP) ir tam reikia tik investicinio projekto, kuris kainuoja daug mažiau nei techninis projektas. Be to, ir patį investicinį projektą galima parengti iš VIP lėšų“, – argumentus dėstė A. Argustas.
Aiškino, kad siūlo per anksti, po to, kad per vėlai
Tačiau valdantieji tęsė ta pačia vaga, kaip ir prieš pusę metų, tik dabar rado naujų motyvų, kodėl nepritarti opozicinės frakcijos pateiktam siūlymui.
Pirmiausia kalbėta apie tai, kad keičiasi valdžia, esą, neaišku, ką nauji politikai sugalvos.
Ir nors A. Argustas patikino, kad kriterijai, finansavimas ir prioritetai 2025–2030 m. jau numatyti ir viskas skelbiama viešai, tai valdančiųjų neįtikino.
Saulius Grinkevičius teigė, jog niekas iš esmės idėjai neprieštarauja, bet, esą, ji pateikiama per anksti. Būtent dėl to, kad keičiasi valdžia, niekas nieko nežino ir, esą, valdžiai jau susiformavus meras viską atsakingai išsiaiškins.
Na, o kol valdantieji aiškino, kad kalbėti apie SPA projektą yra per anksti, savivaldybės administracijos direktorius Gintautas Muznikas teigė, kad apie ją kalbėti – per vėlu. Esą tą reikėjo padaryti prieš mėnesį.
„Šitą galėjote padaryti praeitą mėnesį, bet tai nebuvo padaryta. Lapkričio ir gruodžio mėnesiais prasideda strateginio plano sudarymas ir svarstymas, o patvirtintas jis bus vasario mėnesį“, – sakė administracijos vadovas.
Opozicijos siūlymus išmeta lengva ranka
Tokios kalbos tarybos posėdžio metu aiškiai perpildė kai kurių politikų kantrybės taurę. Kai kurie valdantieji teigė, esą, kam eiti su strateginio plano siūlymais į tarybą, kai dirba kolegija, kuri ir nagrinėja strateginį planą. Tačiau paaiškėjo, kad niekaip kitaip iki valdančiosios klikos opozicijai prisikasti nepavyksta, nes kolegijoje opozicijos teikiami siūlymai tiesiog atmetami lengva ranka.
„Nebe pirmą kartą kolegija rinksis, svarstys strateginį planą, bet būkim atviri – ten jokia diskusija nevyksta.
Opozicija pateikia savo siūlymus ir jie gražiai lengva ranka atmetami.
Į komitetus pateikiama tai, ką dauguma kolegijoje nusprendžia.
Neverta net kalbėti, kad kolegijoje vyks diskusija šiuo klausimu“, – nusivylimo neslėpė frakcijos „Kėdainiai – visų“ pirmininkė Indrė Fiodorova.
Jai antrino ir konservatorė Lina Šlamienė, kuri akcentavo, kad apskritai valdantieji savo reikalus sprendžiasi kalbėdamiesi tik tarpusavyje ir jokios diskusijos su likusiais krašto politikais net nesiteikia vystyti.
„Jokiu kitu formatu diskutuoti apie šį klausimą nepavyksta, kaip tik taryboje, mat nuo tada, kai buvo pristatyta galimybių studija, bent jau manęs po studijos pristatymo jokia informacija nepasiekė, kuria linkme eina šis klausimas.
Aš nežinau, kokia linkme jūs galvojat. Visiškai suprantamas kolegų noras klausimą atnešti į tarybą“, – sakė L. Šlamienė.
Nepritarė dėl sprendimo projekte paminėtos renovacijos
Abejotinai skambėjo valdančiųjų aiškinimai, kad jie – ne prieš baseiną. Tačiau stingant argumentų, mėtantis nuo „per anksti“ iki „per vėlai“, teko išieškoti, ką dar čia ištraukus iš kepurės.
Štai valdančiosios frakcijos narys, valstietis Dalius Sarafinas pareiškė, esą jie frakcijoje pasisako už naujo baseino statybą, o „sprendimo projekte minima renovacija, o ji mums netinka, todėl balsuosime prieš“.
Jonas Talmantas taip pat teigė, kad visi nori baseino, tačiau panašu, kad rekonstrukcija kainuotų tiek pat, kiek naujo baseino statybos, todėl, ko gero, geriau apie rekonstrukciją net nekalbėti.
Tiesa, akivaizdu, kad sprendimo projektu buvo siekiama tiesiog įtraukti SPA ir modernaus baseino klausimą į strateginį planą, tam, kad tokia idėja apskritai atsidurtų dokumentuose ir būtų vystoma toliau.
„Nežinau, sprendimo projektą paskaitykit, ten neparašyta, kad jis skirtas rekonstruoti „Aušros“ baseiną. Jei įtrauksime šį klausimą į strateginį planą, tarybos nariai parodys, kad klausimas rūpi ir kad jį spręsime“, – sakė I. Fiodorova.
„Racionaliai galvodama esu linkusi palaikyti šį sprendimą, nes pirmiausia turime kalbėti patys. Reikia susidėlioti prioritetus, projektai turi būti sudėlioti tam tikra tvarka, bet rengiant strateginį planą niekas neliepia mums baseino statybos darbų rašyti 2025 metams. Strateginis planas juk rengiamas 3 metams“, – antrino ir L. Šlamienė.
Vėl prabilo apie vietas, kur pinigus sukišti būtų geriau Galiausiai savo žodį taręs meras Valentinas Tamulis taip pat dievagojosi, kad principinio nusistatymo prieš baseiną nėra. Nors ir prieš pusmetį kalbėjo panašiai, tačiau iškėlė mintį, kad jis kainuotų daug ir gal verčiau jau pinigus panaudoti kažkur kitur. Lygiai ta pačia vaga jis nuėjo ir šį kartą.
„Kur prioritetai? Aštuoni žmonės vidutiniškai ateina į „Aušros“ progimnazijos baseiną, tai kam prioritetus skiriame? Šitą baseiną renovuoti, ar Šėtos, Akademijos, Josvainių sporto aikštynus?
Tai pasakykim šitoms švietimo įstaigoms, kad mūsų prioritetas yra renovuoti arba naują baseiną statyti.
O žvyruotos gatvės mieste šiai dienai esančios?
Ką mes pasakysime Mindaugo gatvės, J. Telegos, Chemikų, Sodų, Smilgų, Daukšos gatvių gyventojams? Kiek jie lauks, kol jų kiemai bus sutvarkyti? Pasakykime, kad laukite, nes turime svarbesnių prioritetų“, – aiškino meras.
Valdančiųjų balsais SPA ir baseinų komplekso klausimas buvo atmestas. Strateginiame plane jo nepamatysime.