Kadangi nuomos paklausa šiuo metu didelė, dažnas studentas skuba rezervuoti būsto ir avansą perveda. Aferistai susirenka avansus iš visų susidomėjusių, na, o studentai įgyja pirmą karčią savarankiško gyvenimo patirtį – lieka be nieko.
Kaip neapsigauti, ruošiantis nuomotis būstą studijų laikotarpiu? Į ką svarbiausia atkreipti dėmesį? Štai, keletas patarimų, padėsiančių susiorientuoti.
Ekspertė ragina studentus suklusti
1. Tikrinti!
Pamačius „svajonių pasiūlymą“ internete, svarbu nesileisti pagaunamiems aklos ekstazės ir prieš pasirašant bet kokią sutartį – tikrinti: kas nuomoja, ką nuomoja – ar tikrai toks butas egzistuoja, ar egzistuoja jo šeimininkai. Nevalia pervesti jokių avansų be gyvos buto apžiūros, o geriausia ir susipažinti su nuomotojais, susidaryti įspūdį, kas tai per žmonės – ar patikimi. Ignoruojant šį patarimą, atsiranda tikimybė pakliūti į kurioziškas situacijas ir likti ant ledo“, – įspėja „Prime NT LT“ įmonės NT brokerė Ernesta Skvarnavičienė.
2. Vieta. Žinoma, pagrindinis dalykas, į kurį reikėtų atsižvelgti, renkantis nuomojamą būstą, yra lokacija. NT brokerė rekomenduoja atkreipti dėmesį: „Net jei būsto įrengimas ir atrodo patraukliai, pagalvokite, ar iš čia patogu bus pasiekti universitetą? Kiek laiko kelyje kasdien bus sugaištama? Ar reikės vykti su persėdimu? Ne mažiau svarbu apsvarstyti ir miesto centro bei pagrindinių pramogų taškų pasiekiamumą, nes jaunam žmogui, be abejo, norėsis pramogų, „judesio“, susitikimo su draugais. Juk studijavimas neatsiejamas ir nuo studentavimo“.
3. Bendruomenė. Į šį aspektą be galo svarbu atsižvelgti tiems, kas ruošiasi gyventi bendrabučio blokuose. Brokerė ragina studentus pirmiausia atvykti, apsižiūrėti, ar tikrai gera ir malonu bus gyventi tokioje bendruomenėje: „Tokio pobūdžio nuoma jau reikalauja nusiteikti itin bendruomeniškam gyvenimui. Apgalvokite, ar tikrai pavyks „susigyventi“ ne tik su kambariokais, bet ir su bendromis erdvėmis, tokiomis kaip dušai, tualetai, virtuvė (tomis, kuriomis teks dalintis su kitais – dažnu atveju ir su visu aukštu). Nes nėra retas atvejis, kuomet studentams, apsigyvenusiems bendrabučiuose ir patyrusiems, su kokia bendruomene teks gyventi, tenka bėgti ir jau skubiai kažkur nuomotis būstą iš to, kas liko.“
4. Baldai, buitinė technika. Įsitikinti, ar tikrai viskas yra, ko reikės sklandžiam ir patogiam gyvenimui nuomojamame būste. „Gyvos apžiūros yra geriausias išsigelbėjimas nuo apgavysčių, kurių išties vis dar pasitaiko. Susitikite su nuomotojais pačiame būste, patikrinkite, ar nereikės nieko papildomai pirkti, ar tikrai viskas yra taip, kaip nurodyta skelbime. Baldų ar buitinės technikos pirkimas yra ne šiaip sau papildomos išlaidos: tai tokie daiktai, kurių paskui lengvai į kitą būstą nepersigabensi, o gali net nebūti tokios būtinybės. Be to, jei nuomotojai pažada vieną, o jau atsikrausčius – pasiūlo ką kitą, kas gi norėtų nuomotis iš tokių savininkų?“, – sako NT brokerė.
5. Nuotraukos. Ekspertė primygtinai rekomenduoja studentams dar prieš pasirašant nuomos sutartį, pasidaryti kambario nuotraukų: „Būtinai užfiksuokite (ne tik plika akimi, bet ir nuotraukose), kokie galimi defektai būste jau yra padaryti. Tam, kad netektų už juos mokėti, kaip už savus, kad išsikraustant nebūtų pripaišoma pačiam studentui ir dėl to negrąžinamas depozitas, nufotografuokite esamus defektus ir pakalbėkite apie juos su būsto šeimininku, aptarkite situaciją. Aiškumas įneša labai daug saugumo, kurio ir apskritai reikės, pradedant savarankišką gyvenimą.“
Studentiška nuoma yra vienas pirmųjų ir svarbiausių žingsnių į savarankiško gyvenimo pradžią. Svarbu, kad ši patirtis neapkartintų vieno gražiausių – studijavimo – etapų. Neapsigauti ir sklandžiai pradėti naują gyvenimo puslapį padės ekspertų patarimai, domėjimasis ir budrumas. Linkime malonios studentiškos kelionės!