Būsto paieškos: infliacijos baubų mažėja

2024 m. gegužės 31 d. 10:00
Naujausi Lietuvos ekonomikos statistikos duomenys rodo, kad Europos centrinio banko vykdoma politika Lietuvoje iš esmės pasiekė tikslą, – infliacija jau sumažėjo, tačiau šalies gyventojai į atsiveriančias galimybes įsigyti būstą vis dar žvelgia atsargiai.
Daugiau nuotraukų (1)
Kai kurie nekilnojamojo turto rinkos ekspertai signalizuoja, kad nukritus paskolų palūkanų normoms, o tai, tikėtina, turėtų įvykti dar šiais metais, rinkoje gali tiesiog neatsirasti tinkamo įsigyti būsto.
Poreikis ir pinigų būstui bus, o tinkamų objektų gali ir nebūti. Todėl gyventojams, galvojantiems apie naują nuosavą būstą, ekspertai rekomenduoja atidžiau stebėti tiek nekilnojamojo turto, tiek kredito rinkos pasiūlą.
RATO kredito unijos vadybininkė Elvyra Stefanovič teigė, kad besikreipiančių klientų srautas, nors ir kiek sumenkęs, išlieka gana intensyvus. Tačiau sprendimą klientams dėl paskolos priimti sunkiau, jie ilgiau sprendžia, imti būsto paskolą ar ne.
„Gyvenimas tęsiasi, žmonės yra linkę atsisakyti prabangos prekių, tačiau dauguma vis dar nori gyventi nuosavame būste arba jį pagerinti“, – pabrėžė E.Stefanovič.
Konsultuotis būtina
Anot jos, nepaisant šiuo metu esamų sunkumų, svarbu priminti, kad ekonomika ir palūkanų normos nuolat išgyvena pakilimo ir nusileidimo ciklus, todėl tikėtina, kad vidutiniškai per visą suteikiamą būsto paskolos terminą, o dažniausiai tai būna apie 30 metų, tam tikri palūkanų pokyčių ciklai pasikartos.
Išsirinkti tinkamą nuosavą būstą yra vienas svarbiausių finansinių sprendimų, kurį dauguma žmonių priima savo gyvenime. Tad šis procesas turėtų būti apgalvotas ir priimtas itin racionaliai.
„Klientams pirmiausia rekomenduojame ateiti su pakankamu pradiniu paskolos įnašu ir išsirinkti realius finansinius poreikius atitinkantį būstą. Tai leidžia pasiskolinti optimalią sumą ir mokėti mažesnes paskolos įmokas. Paskola neturi spausti kaip per maži batai“, – vaizdžiai palygino RATO kredito unijos vadybininkė E.Stefanovič.
Prieš pradedant ieškoti būsto pirmiausia reikia apskaičiuoti, kokios vertės nuosavą būstą galite leisti sau įsigyti ir išlaikyti. Tai apima ne tik būsto kainą, bet ir kitas išlaidas, pavyzdžiui, nekilnojamojo turto mokesčius, draudimą, remonto ar atnaujinimo išlaidas.
Svarbu realiai įvertinti savo šeimos finansinę padėtį, jau turimus įsipareigojimus ir galimybes gauti paskolą. Šį procesą palengvina ne tik įvairios paskolų skaičiuoklės, bet ir asmeninės konsultacijos su paskolų ekspertais.
Jie gali padėti suprasti, kiek kainuoja ne tik paskolos suteikimas, bet ir kiti mokesčiai, apie kuriuos kartais pamirštama, – turto įkeitimas, įregistravimas, draudimas, mokesčiai notarui.
Kitas svarbus aspektas renkantis būstą yra jo vieta. Šis kriterijus turi ne tik atitikti paskolos gavėjo poreikius, bet ir gali palengvinti sprendimą kredito įstaigai suteikiant paskolą. Be abejo, būtina atkreipti dėmesį į būsto energetinį efektyvumą, miesto plėtros planus, tinkamai įvertinti teisinius aspektus.
Tenka ir padrąsinti
E.Stefanovič teigė, kad kartais tenka padrąsinti klientus imti paskolą, nes kai kurie žmonės gana sunkiai prisiima bet kokią riziką.
„Tokiais atvejais visada aiškiname klientams, kad yra daug priemonių, kaip padėti klientui, susidūrusiam su laikinais finansiniais sunkumais, taip pat akcentuojame, kad klientas visada gali refinansuoti savo paskolą kitoje finansų įstaigoje, jei jo finansinė padėtis pagerėjo ir jis gali gauti sau palankesnes skolinimosi sąlygas“, – sakė ji.
Nors esamas paskolų palūkanų normų pakilimas ir yra tam tikras finansinis išbandymas kai kurioms šeimoms, tačiau rinkoje dėl to neatsirado daug naujų būstų, kuriuos parduoda kredito įstaigos, perėmusios turtą už skolas.
Anot kredito unijos vadybininkės, tokie atvejai labiau išimtys nei kasdienė praktika. Tai labai aiškiai parodo, kad gyventojai iš esmės rado vidinių finansinių resursų arba pakeitė tam tikrus savo gyvenimo įpročius, kurie akceleravo didesnes paskolų įmokas.
„Būsto paskola yra klasikinis kreditavimo produktas, kurio didžiausia vertė klientui yra galimybė įsigyti būstą neturint visos reikiamos sumos iškart.
Bet kokios būsto paskolos, kaip produkto, modifikacijos turi būti lengvai suprantamos ir neklaidinančios kliento. Imant būsto paskolą svarbu pasitikėti savo kredito įstaiga ir jaustis priimtam su savo poreikiais ir turimu žinių bagažu“, – sakė RATO kredito unijos vadybininkė E.Stefanovič.
Svarbu planuoti finansus
Norint užtikrinti finansinį šeimos komfortą itin svarbu tinkamai planuoti finansus ir gyvenimo būdo įgūdžius.
Dažniausiai siūloma sudaryti asmeninį biudžetą ir jo laikytis, mažinti nereikalingas išlaidas, susidėlioti prioritetus. Patikimas būdas sutaupyti yra periodiniai automatiniai mokėjimai į atskirą taupymui skirtą sąskaitą, nebūtinųjų poreikių sumažinimas – retesnis vaikščiojimas į kavines, galbūt trumpesnės atostogos, papildomas darbas arba pajamos parduodant nebenaudojamus daiktus.
Be to, būtina pasinaudoti galimybėmis, kurias teikia išaugusios palūkanų normos, ir uždirbti palūkanų už lėšas, kurios laikinai yra laisvos. Pavyzdžiui, investuojant santaupas, laisvas lėšas į terminuotuosius indėlius ar kitus finansinius instrumentus.
Gyventojai kartais nevertina kelių sutaupytų eurų per dieną, kurie per mėnesį gali reikšmingai prisidėti prie šeimos sutaupyto biudžeto ir, tikslingai taupant, tapti pradiniu būsto paskolos įnašu.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.