Ar istorinį pastatą ketinama atnaujinti?
Įsikūrė prieš du dešimtmečius
Trakų gatvės 18-ajame pastate Lietuvos skautija įsikūrusi daugiau nei 20 metų.
„Šį pastatą naudojame ne tik kaip nacionalinę būstinę, bet ir kaip savo namus. Netgi turime pavadinimą – skautnamis.
Čia kiekvieną savaitę vyksta sueigos, susitikimai su skautais iš užsienio ir kitomis nevyriausybinėmis organizacijomis. Rengiami mokymai jaunimui“, – pasakojo organizacijos atstovė Rytė Aleksandravičiūtė.
Vamzdžiai – prastos būklės
Tačiau pastatui jau verkiant reikia remonto.
„Šiuo metu akivaizdžiausios problemos yra byrantis fasadas, viduje nemažai sienų yra paveiktos drėgmės“, – sakė R.Aleksandravičiūtė.
Organizacijos pernai užsakyta pastato ekspertizė nustatė pagrindinę problemą: antrajame aukšte sanitarinių mazgų zonoje laikančiojo mūro sienose įrengti vamzdynai – prastos būklės.
„Ekspertai nustatė, kad reikia nuvalyti drėgmės paveiktas konstrukcijas, vamzdynus įrengti ne sienoje, o tai padarius atlikti naujus apdailos darbus. Sanitarinio mazgo atnaujinimas gali kainuoti 10 tūkstančių eurų“, – paaiškino skautų atstovė.
Renka lėšas darbams
Šiais metais skautai nori surinkti pakankamai lėšų, kad būtų sutvarkytas sanitarinio mazgo vamzdynas, po to planuoja pradėti paveiktų konstrukcijų tvarkymo, fasado ir vidaus remonto darbus.
„Jau turime ir išorės apdailos sąmatą, kuri šiuo metu viršija 80 tūkstančių eurų. Dabar reikia vidaus remonto darbų sąmatos“, – atskleidė R.Aleksandravičiūtė.
Organizacija ieško lėšų pastato remontui.
„Žinome, kad dalį pinigų remontui galime gauti iš Kauno miesto savivaldybės paveldotvarkos programos.
Taip pat kreipsimės į kitas institucijas ar įvairius architektūros ir kultūros paveldo fondus, galinčius suteikti finansavimą šiems darbams“, – sakė skautė.
Labiausiai padeda pačios organizacijos nariai – vieni pataria, ką daryti, kiti aukoja lėšų.
Tarpukario vilą projektavo garsus architektas
Trakų gatvės 18-ajame sklype namą 1936 m. pasistatė teisininkas, advokatas Romualdas Dulskis. Pastatą projektavo architektas Stasys Kudokas. 1937 m. jis premijuotas kaip gražiausias ir patogiausias gyvenamasis namas – vila.
R.Dulskis su šeima jame gyveno iki 1938 metų, vėliau persikraustė kitur, o iš Lietuvos pasitraukė 1944-aisiais ir iki mirties 1956 m. gyveno JAV.
1938 m. name įsikūrė JAV pasiuntinybė, gyveno rašytojas ir evangelikų liuteronų pastorius, visuomenės veikėjas, diplomatas, JAV pasiuntinys Owenas Noremas. Jis iš Lietuvos išvyko 1940 metais, JAV pasiuntinybė buvo uždaryta.
Atgavę namą R.Dulskio įpėdiniai jį 2001 metais padovanojo Lietuvos jėzuitų provincijai. Šie name leido įsikurti Lietuvos skautijai.