Veliuoną įsimylėjau dar studijų laikais. Ilgainiui susidėliojo tradicija antrą Velykų dieną lankyti Veliuoną, jos piliakalnius, jos panoramiškas gatveles ant pasakiškos Nemuno terasos briaunos.
Senoji Veliuonos mokykla (1938 m) man buvo atradimas. Susipažinau su fantastišku žmogumi – danu Johnu Nilsonu, kuris nupirko ištuštėjusį mokyklos pastatą ir persikėlė čia gyventi. Kodėl? – klausiau dano. Todėl, kad Europoje tu nerasi piliakalnio su Nemunu papėdėje, kur galėtum apsigyventi. Johnas buvo teisus. Veliuonos mokyklos kalnas buvo sakrali vieta visom prasmėm.
Taip atsitiko, kad vėliau, po netikėtos Johno Nilsono mirties, Veliuonos kalne apsigyveno kiti mano bičiuliai. Džiaugėmės Mokyklos kalnu kartu. Vėliau, gyvenimo vingiai pakeitė šeimos planus ir aš suradau Veliuonai įpėdinius – 2019 pavasarį istorinės mokyklos pastate įsikūrė kauniečių Remėzų šeima. Džiaugiausi už juos kaip vaikas. Į Veliuonos kalną vėl grįžo gyvenimas… Vėl grįžo pasakiški rytai su kylančia virš Pilies kalno saule ir fantastiški vakarai, su besileidžiančia saule už Vytauto Didžiojo 1421-aisiais pastatytos bažnyčios.
Deja, fatališkas kovo 12-osios gaisras veliuonišką idilę nukirto.
Todėl dabar belieka melsti Mokyklos kalno prisikėlimo. Belieka prašyti paramos, pagalbos padegėlių šeimai, šią ypatingai sunkią valandą. (Straipsnio gale rasite detales paramai)
Veliuonos mokykla – Vilniaus universiteto bendraamžė
2024-ieji metai Veliuonos Antano ir Jono Juškų gimnazijai ypatingi – mokykla mini 445 metų jubiliejų. Tiesa, A. Nikžentaičio sudarytoje Žemaitijos istorijoje rašoma, kad jau 1509 m. Veliuonoje galėjo veikti parapinė mokykla, tačiau kol kas nerasta šį faktą patvirtinančių rašytinių šaltinių.
Tačiau 1579 m. Žemaičių kapitulos akte Veliuonos parapinė mokykla minima konkrečiai. Žemaičių vyskupijos vizitacijoje, kurią atliko popiežiaus auditorius, minima 10 mokyklų, tarp jų ir Veliuonoje.
Veliuono mokykla glaudėsi įvairiuose pastatuose ir klajokliškas gyvenimas baigėsi tik 1938-aisiais, kai greta bažnyčios buvo pastatyta nauja medinė mokykla (sudegė 2024 m).
Tuo metu Veliuonos mokykloje mokėsi net 274 mokiniai. Nenuostabu, kad 1943-aisias mokyklai suteiktas progimnazijos statusas.
1977 metais Veliuonoje pastatyta nauja mūrinė mokykla ir senasis medinis pastatas ilgainiui ištuštėjo.
Vilma Remėzienė: svajonė truko taip trumpai
Sėdžiu priešais mūsų šeimos svajonę… Ekskavatorius dirba savo ardomąjį darbą, naikina jos pėdsakus – iš pirmo žvilgsnio įsimylėto Namo likučius.
Topteli mintis: Jis ėjo į mirtį, Jis to norėjo. Suku atminties juostelę atgal. Akimirka, kai Jį pirmą kart pamačiau – nenusakoma… Toks grožis, didybė, tarsi piliakalnio karūna. O samanos ant nendrinio stogo – kaip istorijos garbanos. Kūrėmės, gyvenome, dalinomės savo džiaugsmu, šventėme gyvenimą. – nuo 2019-ųjų pavasario. Suku juostelę tolyn. Draudimo bendrovės atsisako drausti namą su nendriniu stogu.
Vėlyvas ruduo.
Vakaras, pliaupia lietus, židinyje rusena ugnis, girdime – kap kap kap… Prakiuro šilumos sistema. Posakis „kuo toliau į mišką, tuo daugiau malkų“ pasitvirtino. Po samanomis supuvusios nendrės, medžių užuomazgos, į drėgnas sienas įsikibę medgraužiai… Užkurtas židinys ir katilas. Šilta, bet neramu – degėsių kvapas. Šilumos sistemos siurbliai vienas po kito išeina pensijon.
Žiema.
Pėdos jaučia šaltį, žvakės liepsna gaudo vėją kambary – kiaura mūsų svajonė. Ausys kriauklėje pagauna garsus, nosis užuodžia kvapą iš kanalizacijos. Kas 3 mėnesius tampame kamščių šalinimo meistrais. Dušas – maudynės uždarytos, vanduo sočiai palaistė namo sieną, reikia protezavimo medinei sienai.
Pavasaris.
Kibirai renka vandenį nuo lubų. O mes nepasiduodam, kovojam su meistrų ABC, gamtos išdaigomis ir Namo kaprizais. Pirmas namo bandymas išeiti su liepsna dar mena sovietinius laikus. Antras rimtesnis – dega vidinė siena, perdengimas. Mums stipriai psistengus, pavyksta išvengti tragiškos baigties. Trečias, lemtingas…
2024 03 12-tąją prieš 9-ias dingsta elektra. Ir staiga, siaubingas ūžesys, lydimas baisulinio traškesio. Riksmas deegaaam!!! Bandėme gelbėti, bet minutė, kita ir reikėjo gelbėtis. Ugnis tarsi išpildė namo norą. Mūsų net nepaklausė. Nuskambėję draugės žodžiai įvardijo tiesą: namo stuburas buvo sveikas, bet žarnyne gyveno vėžys.
Vilma Remėzienė: atsiprašome, kad neišsaugojome tokio namo
Mes bandėme Jį gelbėti, iš visos širdies, su didele meile, norėjome palikti Veliuonai dar ilgai gyvensiantį atminimą, NAMĄ su molinių čerpių stogu, kieto medžio, kietos konstrukcijos, stovintį kiečiausioje istorinėje vietoje, kone visą šimtmetį lydintį Nemuną žvilgsniu.
Namas buvo šviesiausių atsiminimų lopšys daugeliui žmonių, kurie čia mokėsi, dirbo, svečiavosi ir gyveno. Jis gyveno savo gyvenimą, pradžioje priglaudė mokinius, gyveno jame ir mokytojai. Išleido kelias dešimtis mokinių laidų į svietą. Laikai keitėsi, švietėjiškas vaidmuo prarastas, Namas patapo bendrabučiu, siuvykla. Galų gale, buvo apleistas ir vienišas. Kol sutiko naujus rūpestingus pakeleivius – Džoną ir Izabelą. Sulaukęs tiek meilės ir pagalbos, nušvito vėl naujai. Namas ir glaudė, ir džiugino visus savo turiniu ir stotu.
Nuo tada Mokyklos vardas pasikeitė į Dano Namas. Skaudi netektis – išeina vienas iš pakeleivių Džonas. Liūdi Veliuona, liūdi ir Namas.
Vėliau sutinka naujus draugus – Gitaną ir Paulių, kurie per trumpą laiką davė daug meilės, spalvų ir tikėjimo. Deja, dėl nenumatytų aplinkybių, Namas vėl pradėjo dairytis naujų pakeleivių.
Mūsų šeimai teko laimė Jame pagyventi, pajausti Jo dvasią, prisiliesti prie Jo, Jo aplinkoje stebėti nuostabios gamtos virsmus, prisiimant atsakomybę rūpintis Juo ir leisti Jam pasveikti, toleruojant visus Jo kaprizus…
Prašome mums atleisti, kad neišsaugojome Jo, tai buvo ne mūsų valioje.
Esame labai dėkingi visiems už palaikymą, už jūsų maldas, už gerų minčių siuntimą, už paramą pinigais ir darbais, už jūsų laiką. Labai vertiname ir gerą žodį, ir tuos dantų šepetėlius su prierašu „Nenustokite šypsotis, šepetėliai nesupakuoti, bet nauji“.
Ypatingai dėkingi veliuonietei Redai, laikinai mus priglaudusiai ir aprengusiai savo namuose ir Izabelos šeimai, laikinai suteikusiai būstą, kol turėsime kur gyventi.
Draugai prašė viešai paskelbti banko sąskaitą, nes yra ir žmonių, kurie mūsų net nepažįsta, bet nori paremti mus šią sunkią minutę.
Tai atidėliojome, nes nesame pratę imti, labiau stengėmės duoti.
Bet, laikui einant, suvokiame kokio mąsto nelaimė įvyko, todėl mūsų šeimai reikia visapusiškos paramos. Dėkojame iš anksto…
Vilma Remėzienė
Sąskaita paramai: LT067044060004305917, SEB bankas.
Paskirtyje parašyti: Parama nukentėjusiems nuo gaisro.
Kontaktams: vilmaremeziene@gmail.com