Privalomas priedangų įrengimas: aiškios taisyklės įrengimui daugiabučiuose ir privačiuose sklypuose Bus skiriama ir valstybės parama

2024 m. kovo 1 d. 15:07
Nuo pernai sausio įtvirtinta prievolė didesniuose nei penkių aukštų pastatuose, o taip pat ir visuomeniniuose pastatauose, talpinančiuose daugiau nei 100 žmonių, įrengti priedangas. Šiandien pristatytas vakar įsigaliojęs statybos techninis reglamentas, aiškiai nustatantis priedangų statymo ir įrengimo taisykles. Statybos gali atsieiti brangiai, o nauji būstai gyventojams brangs.
Daugiau nuotraukų (3)
Patalpa pastato apatinėje dalyje taip pat turi būti viešai prieinama, o joje turi tilpti bent 60 proc. pastato gyventojų.
„Priedangoms standartas mažiausias ir jis apima pastatus, kurie yra gyvenamieji virš 5 aukštų, arba visuomeniniai pastatai, kur lankosi virš 100 žmonių“, – lrytas.tv laidoje „Lietuvos diena“ aiškino aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Priedangos turi išlaikyti pastato vibraciją, galimą griūtį. Privaloma įvesti elektrą. Patalpoje turi būti papildomi įėjimai ir išėjimai, rekomenduojama įrengti šildymą, sanitarinį mazgą. Slėptuvėms keliami aukštesni reikalavimai.
Anot ministro, numatomas reglamentavimas, kaip įrenginėjamos valstybių kertinių institucijų, ligoninių ir kitų strateginės valstybės įmonių slėptuvės, tam, kad būtų užtikrintas valstybės funkcionavimas. Joms žymiai aukštesni reikalavimai dėl pastovaus darbo karo sąlygomis.
Nekilnojamojo turto plėtotojai sako, kad naujasis reglamentas įneša daugiau aiškumo.
„Džiaugiamės, kad į mūsų pastabas buvo atsižvelgta. Tai tikrai ne naujiena, kad leidžia mums skaičiuotis, projektuoti, galvoti labai stipriai apie įgyvendinimą.“, – sakė grupės „Eika“ generalinis direktorius Domas Dargis.
Šiuo metu yra daugiau nei 3 tūkst. priedangų, kuriose galėtų pasislėpti apie 900 tūkst. gyventojų. Paskelbus reglamentą, bus galima vertinti, ar esamos priedangos tinkamos.
Priešgaisrinės apsaugos gelbėjimo departamento Civilinės saugos valdybos viršininkas Edgaras Geda kalbėjo, kad dalis savivaldybių pricipingai laukė šio reglamento, siekdamos įvertinti, ar jau parengtos bus saugios, tinkamos naudoti pagal paskirtį.
Bus skiriama valstybės finansinė pagalba
Ministras teigė, kad pritaikyti esamus pastatus yra didelis iššūkis ir dėl to numatoma finansinė pagalba:
„Numatome Vyriausybės nutarimo pakeitimą, kuris leis renovacijos metu finansuoti dalį darbų ir pasidengti su valstybės subsidija ir lengvatine banko paskolą darbus atliekant savo pastate, renovuojant gyvenamąjį pastatą.“
Pasak Civilinės Valdybos viršininko Edgaro Gedos, pasislėpti skirtų patalpų įrengimas bus brangus. Jo teigimu, įrengti slėptuvę prieš 10–15 metų kainavo 300 tūkst. eurų.
„Tai dabar tą kainą turėtume dauginti šiek tiek iš kažkokio geresnio koeficiento, bet kainos iš tikro ir statybinės, ir aprūpinimo yra tikrai didelės. Todėl visi šie sprendimai reikalauja didelių investicijų.“
Būsto kaina gali išaugti
Nors ministras tikina, kad dėl naujų reikalavimų statybos labai nebrangs, nekilnojamojo turto plėtotojai neslepia – būsto kaina gali išaugti.
„Kalbam ne tik apie Vilnių, jeigu kalbama apie kitus miestus, ten įtaka NT rinkai bus gan didelė, tikrai išbrangs projektai ir iš tikrųjų tokių sunkiai besiplėtojančių miestų plėtra gali dar sulėtėti“, – dėstė D. Dargis.
Senesnės statybos ar individualių namų gyventojai pagal naujus reikalavimus gali pritaikyti savo daugiabučių namų rūsius, automobilių požemines aikšteles, taip pat susižinoti artimiausių priedangų adresus, kurie skelbiami svetainėje lt72.lt.
slėptuvėsreglamentavimasbrangu
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.