Defektų – už milijoną eurų: Klaipėdos baseinas irsta, statybų broko nematęs prižiūrėtojas bankrutuoja

2024 m. vasario 29 d. 09:42
Valdas Pryšmantas
Po kelerius metus trukusio proceso teismas nusprendė, kad už Klaipėdos baseino statybas atsakinga bendrovė „Axis Industries“ dėl darbų defektų Savivaldybei turi sumokėti apie pusę milijono eurų.
Daugiau nuotraukų (4)
Dvigubai daugiau prašiusi Savivaldybė dar neįvertino, ar toks sprendimas ją tenkina, o iš ginčą pralaimėjusios bendrovės – tyla. Aiškėja ir tai, kad defektų dėl aplaidaus darbo galėjo nepastebėti statybų prižiūrėtojas, kuris šiuo metu bankrutuoja.
Priteisė mažiau nei pusę
Uostamiesčio Savivaldybė dar 2019-ųjų gegužę kreipėsi į Klaipėdos apygardos teismą prašydama įpareigoti generalinį rangovą atlyginti išlaidas, patirtas dėl baseino pastato defektų šalinimo.
Galutinė prašoma suma buvo 1,14 mln. eurų.
Antradienį teismas Savivaldybės ieškinį tenkino iš dalies ir iš „Axis Industries“ priteisė jai 455,9 tūkst. eurų – tokia suma įvertinta patvirtinų defektų šalinimas. Savivaldybei teismas taip pat priteisė 8 proc. metines palūkanas bei 31,3 tūkst. bylinėjimosi išlaidų.
Teismas konstatavo, kad Savivaldybė įrodė jos teisių pažeidimus.
„Teismas nusprendžia, kad ieškovė įrodė, kad jos ginama teisė buvo pažeista, todėl konstatuoja, kad ieškovės ieškinys tenkintinas iš dalies“, – teigiama vasario 27-osios nutartyje, kurią per 30 dienų dar galima skųsti.
Savivaldybės Teisės skyriaus vedėjas Andrius Kačalinas „Vakarų ekspresui“ sakė, kad teismo sprendimas dar neįvertinas: „Didelės apimties, sudėtingas sprendimas, todėl vertinimo dar neturime.“
Tuo metu „Axis Industries“ komentaro dėl sprendimo „Vakarų ekspresui“ gauti nepavyko – skambinant prie įmonės kontaktų nurodytais telefono numeriais niekas neatsiliepia.
Registrų centro duomenimis, įmonės akcijas kontroliuoja „Icor“ (buvusi „Rubicon“) grupė ir dar penki fiziniai asmenys.
Vieninteliu skelbiamu „Icor“ telefono numeriu atsiliepusi moteris nurodė, kad grupė su „Axis Industries“ neturi nieko bendro, ir patarė skambinti kitu telefono numeriu, tačiau ir juo niekas neatsiliepė.
Bendrovė šioje byloje savo priešieškiniu iš Savivaldybės reikalavo atlyginti 100 tūkst. eurų nuostolį, kurį, jos teigimu, lėmė tokios banko sąskaitoje esančios sumos panaudojimas garantijoms užtikrinti.
Defektų nematęs prižiūrėtojas bankrutuoja
Savivaldybės ir „Axis Industries“ ginčas kilo dėl baseine pastebėtų pastato defektų, tarp jų – ir nardymo šachtos trūkumų, dėl kurių šios dalies nebuvo galima naudoti.
Teismo sprendimu, dalis šių defektų atsirado dėl to, kad statybininkai nesilaikė projekto ir kitų reikalavimų.
„Defektų atsiradimo priežastis buvo tai, kad darbai buvo atlikti nesilaikant tiek teisės aktų, tiek techninio projekto reikalavimų“, – teigiama sprendime.
Jame taip pat teigiama, kad Savivaldybė įrodė daugumą defektų, kuriuos ji įvardidjo savo ieškinyje, tačiau netinkamai atliktus darbus turėjo pastebėti pastato perdavimo metu.
„Nustatyta, kad ieškovė įrodė didžiosios dalies defektų faktą, tačiau dalis defektų turėjo būti nustatyti darbų perdavimo metu“, – konstatavo teismas.
Techninę baseino statybos darbų priežiūrą vykdė „Kelvista“.
Teismo vertinimu, prievaizdas šią savo pareigą įvykdė netinkamai.
„Bylos įrodymai patvirtina, jog statybos techninės priežiūros kontrolės netinkamas vykdymas buvo šalutinė priežastis, dėl kurios rangovės netinkamai atlikti darbai buvo perduoti savivaldybei.
Techninis prižiūrėtojas turėjo sustabdyti netinkamai vykdomus darbus, nurodyti apie tai statybos darbų žurnale, nepriimti atliktų darbų, tačiau to nepadarė“, – skelbia sprendimas.
Šioje byloje teismas priėmė atskirąją nutartį, kuria nutarė pranešti Klaipėdos apygardos prokuratūrai apie tai, kad darbų priežiūrą atsakingų asmenų veiksmuose galimai yra nusikalstamos veikos – tarnybos pareigų neatlikimo – požymių.
„Kelvista“ šiuo metu bankrutuoja – prieš kelis mėnesius, 2023-iųjų spalį, Vilniaus apygardos teismas bankroto bylą įmonei iškėlė tuometinio jos direktoriaus prašymu.
Bendrovė bankrutuoja dėl 32 tūkst. eurų skolos.
Įdomu tai, kad bankrutavo ir dar viena su baseino statybomis susijusi bendrovė – uostamiesčio įmonė „Deglas“, su kuria buvo pasirašyta statinio projektavimo ir statybų sutartis.
Jos kreditoriai tokį sprendimą be teismo priėmė 2019-ųjų gegužę, likus porai savaičių iki Savivaldybės ieškinio pateikimo teismui.
„Axis Industries“ dirba nuostolingai
Nors lieka neaišku, kaip „Axis Industries“ reaguos į Klaipėdos apygardos teismo sprendimą, panašu, kad dabartinės jos finansinės galimybės yra ribotos.
Registrų centro duomeinimis, pastaruosius kelerius metus bendrovė dirbo nuostolingai: 2022-aisiais patyrė beveik 700 tūkst., 2021-aisiais – beveik 5 mln., o 2020-aisiais – per 200 tūkst. eurų grynojo nuostolio.
2019 metais ji uždirbo 121 tūkst. eurų grynojo pelno, o 2018-aisiais, kai buvo atlikti baseino statybos darbų perdavimo aktai, „Axis Industries“ uždirbo 10,5 mln. grynojo pelno.
2020 metais bendrovė iš akcinės bendrovės pertvarkyta į uždarąją akcinę bendrovę – ribotos civilinės atsakomybės įmonę.
KlaipėdabaseinasAxis Industries
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.