Dėl nacionalinio stadiono akligatvyje atsidūrė jau ir Vilniaus savivaldybė: ar neteks pačiai susimokėti baudą?

2024 m. vasario 28 d. 11:35
Amžiaus projektu vadinamas nacionalinis stadionas Vilniuje toliau kelia aistras. Vasario pradžioje paskelbus, kad bendrovė „Hanner“ ketina perimti koncesininko „BaltCap“ akcijas, visuomenėje prasidėjo diskusijos, kodėl nėra skelbiamas naujas konkursas.
Daugiau nuotraukų (20)
Aiškėja, kad savivaldybė, stadionui skirianti milijonus eurų, atsidūrė akligatvyje – jei nutrauktų sutartį su koncesininku, pati turėtų sumokėti baudą iš projekto besitraukiančiam fondui „BaltCap“. Anot mero, pradėjus teisminį procesą, o vėliau skelbiant naują konkursą, stadiono vilniečiai nesulauktų dar bent dešimtmetį.
Prieš porą metų pradėti griauti tris dešimtmečius akis gyventojams badę nacionalinio stadiono likučiai, o pernai rugsėjį pradėti nauji stadiono ir sporto komplekso statybos darbai. Ant statybvietę juosiančių tvorų – plakatai, guodžiantys vilniečius, kad šį kart stadionas tikrai bus pastatytas.
„Netikiu, todėl kad jau buvo įvairiausi pasižadėjimai“, – lrytas.tv laidoje „Lietuvos diena“ sakė kalbinta vilnietė.
„Čia žada, bet nieko nepadaro, tai nėra ko tikėtis“, – teigė dar vienas miesto gyventojas.
Šiandien statybvietėje nei darbininkų, nei technikos. Projektas ėmė strigti paaiškėjus, kad jis gerokai pabrango ir koncesininkas „BaltCap“ kreipėsi į partnerius prašydamas indeksuoti statybų kainą. Projektą svarsto perimti įmonė „Hanner“.
Vilniaus meras Valdas Benkunskas pabrėžia, kad statybų kainos indeksavimas neturi nieko bendro su akcininkų pasikeitimu. „Mes iš tikrųjų spalio mėnesį gavome oficialų kreipimąsi į savivaldybę ir ministeriją dėl statybų vertės kainos indeksacijos pagal sutartyje nustatytas sąlygas“, – aiškino jis.
Anot „Hanner“ vadovo Arvydo Avulio, derybos vyksta ir nėra jos lengvos, nes reikia susitarti ir su „BaltCap“ kompanija, ir su Vilniaus miesto savivaldybe: „Šiai valandai mes neturime pasirašę jokių sutarčių nei su viena puse, nei su kita“.
Galutinis sprendimas dėl A. Avulio įsitraukimo į nacionalinio stadiono statybas bus priimtas šiandien per Vilniaus tarybos posėdį. Jame bus apsispręsta dėl projekto kainos indeksavimo. Numatoma, kad statybos brangs apie 40 procentų, tačiau visa projekto kaina kils tik kiek daugiau nei 2 milijonais eurų iki 158 milijonų. Bendras kainos kėlimas nežymus tik todėl, kad savivaldybė siūlo su finansuotoju atsiskaityti ne per 22 metus, kaip buvo derybų su „BaltCap“ atveju, bet per dvejus po statybų baigimo, todėl bus mokama mažiau palūkanų.
A. Avulis laidoje pabrėžė, kad jeigu Vilniaus miesto taryba nepritars, tai nieko ir nebus: „visi išsiskirstysime ir viso gero“.
„Jeigu pavyzdžiui toje sutartyje yra parašyta, kad kaina gali būti keičiama esant tokioms ir tokioms sąlygoms, tokiu atveju taip. Aišku, kad kaina kartais gali būti keičiama, peržiūrima, jeigu tai numatyta sutartyje“, – aiškino advokatų kontoros „Bartkus ir partneriai“ vadovaujantis partneris Gintautas Bartkus.
Dalis Vilniaus tarybos opozicijos atstovų nepritaria siūlymams. Sako, kad statybos nevyksta daugiau nei keturis mėnesius, todėl sutartį reikėtų iš vis nutraukti ir skelbti naują konkursą.
Vilniaus tarybos narys Artūras Zuokas laidoje teigė, kad šiandien yra geriausias sprendimas perimti iš „BaltCap“ turimą projektą, statybos leidimus ir skelbti atskirus tarptautinius konkursus kiekvienam objektui atskirai.
Tačiau G. Bartkus pažymėjo, kad turime dvi galimybes. Anot jo, viena galimybė – numoti ranka į tam tikrus nesklandumus, sumokėt daugiau, užbaigti ir džiaugtis tuo, ką turime. Kitas variantas – eiti į teismus, aiškintis santykius, po 2–3 metų gal laimėti, gal nelaimėti bylą ir tik po to pradėti statybas.
Milijonus stadiono statybai skirianti Vilniaus savivaldybė ir Vyriausybė neturi sprendimo galios renkantis investuotoją. Be to, savivaldybė negali reikalauti netesybų iš besitraukiančio „BaltCap“ fondo ir pati galėtų sulaukti sankcijų, nusprendusi sutartį nutraukti. Anot mero V. Benkunsko, pradėti teisminį procesą ir skelbti naują konkursą užtruktų.
„Po to jau prasidėtų naujo planavimo etapas, kuris reikštų, kad geriausiu atveju statybos objekte galėtų prasidėti dar po 3 metų. Tai vadinasi mes gerą dešimtmetį dar jokio stadiono Vilniuje negalėtume turėti. Tikėtis, kad kažkas kažkada pigiau ateis ir pastatys negu mes dabar turime sutare net ir po indeksacijos, su dabartiniu koncesininku yra tiesiog naivu ir nerealu“, – dėstė V. Benkunskas.
Naujausia visuomenės nuomonės apklausa rodo, daugiau nei trečdalis šalies gyventojų mano, kad nacionalinis stadionas ir sporto kompleksas Vilniuje neturėtų būti statomas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.