2019-aisiais metais raginimą išsikraustyti „Zuikio daržas“ jau buvo gavęs. Tačiau, sulaukus virš 10 tūkst. asmenų parašų, siekiančių išsaugoti šią kultūrinę erdvę, Neringos savivaldybė į tai atsižvelgė. Toliau kavinės valdytojams sėkmingai vykdant kultūrinę veiklą, savivaldybės valdžia išduodavo renginių leidimus, o praėjusių metų rugsėjį Neringos meras „Zuikio daržui“ įteikė 2023-ųjų metų svetingiausio Neringos turizmo verslo apdovanojimą.
„Tiesa tai, jog teismo sprendimas yra griauti vieną namelį. Šiam procesui buvo pasiruošta – išnešti asmeniniai daiktai. Nepaisant to, vietoje vieno, staiga griauti pradėti visi nameliai su juose esančiu asmeniniu turtu. Griovimo metu savivaldybės paliepimu dirbę asmenys nepateikė jokių dokumentų, o darbus atliekanti įmonė visus namelius ėmė draskyti neišjungus elektros, nesirūpinant darbininkų bei bendru saugumu – darbai atliekami be saugos priemonių, šalmų.
Į ką kreiptis tokioje situacijoje, kuomet netikėtai naikinamas turtas? Kai griovėjai, antstolis ir policijos pareigūnai nekreipia dėmesio į savininkų rodomus dokumentus ir ignoruoja prašymus spręsti šį klausimą civilizuotai. Neleidus išsinešti daiktų ar apsaugoti virš dešimtmečio kauptą asmeninį turtą, apima visiškas bejėgiškumas ir nepasitikėjimas valdžios institucijomis“, – pasakojo griaunamų pastatų naudotojai, – Valdžiai tvirtinant, kad prieš įstatymą esame lygūs visi, šioje situacijoje teisybės pasigendama.“
„Zuikio daržo“ teigimu, neįmanoma susitaikyti su tuo, kaip tai yra daroma. Pasak jų, tokie sprendimai, kuriais nebuvo siekiama padėti, o priešingai – niokoti ne tik Nidos gerbėjų širdis, namelių savininkų ir „Zuikio daržo“ kūrėjų emocinę būklę, bet ir turtą: „Sudaužyta picų krosnis, išlaužtos durys, sulaužyti bei dingę daiktai, rankų darbo ir meno kūriniai. Tokie veiksmai labiau primena netoliese esantį Kaliningradą, o ne Lietuvos žmonių mylimą Neringą“.
Tuo tarpu Neringos savivaldybė portalą lrytas.lt informavo, kad Neringos savivaldybės administracija organizuoja penkių namelių šalia tako, vedančio į Nidos centrinį paplūdimį, nukėlimo darbus: „Aštuoneri metai – mažiausiai tiek truko diskusijos dėl šių namelių teisėtumo. Vis dėl to, realybė yra tokia, kad greta tako į Nidos centrinį paplūdimį stovintys nameliai visuomet buvo tik laikini statiniai, o nuo 2002-ųjų jie stovi neteisėtai.“
Savivaldybė atkreipė dėmesį, kad namelių savininkai nėra „Zuikio daržas“.
Stovi neteisėtai
Pranešama, kad sutartys dėl galimybės šiems laikiniesiems statiniams stovėti sudarytos 1996-aisiais – trims metams, su galimybe pratęsti dar trims.
„Nuo 2002 metų šie nameliai stovi neteisėtai. Primename, kad iš viso tokių namelių buvo 15-ka, iš jų šiandien liko tik 5 prie tako į Nidos centrinį paplūdimį. Pašalinti ir likusius statinius įpareigoja Lietuvos Respublikos Statybos įstatymas, numatantis, kad pasibaigus laikinojo statinio naudojimo terminui, jis turi būti nugriautas. Būtent tokį statusą turi minėti prekybos nameliai-kioskai“, – feisbuko paskyroje skelbė Neringos savivaldybė.
2015-aisiais Neringos savivaldybė kreipėsi į namelių valdytojus su reikalavimu juos nukelti, vėliau pakartotinai kreiptasi 2019-aisiais. Vieno iš namelio savininkas Savivaldybės pakartotinį reikalavimą (2019 metų) apskundė. 2022-aisiais metais balandžio 7 d. įsigaliojo Klaipėdos apylinkės teismo sprendimas, kuriame teigiama:
„Atsakovės Neringos savivaldybės administracijos priešieškinį tenkino visiškai. Įpareigojo ieškovą – namelio savininką – nugriauti (nukelti) laikiną statinį – prekybos kioską, esantį Nidos-Smiltynės pl. 7 b, Neringa, ir sutvarkyti teritoriją per 1 mėnesį nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo.
Ieškovei neįvykdžius įpareigojimo nugriauti (nukelti) laikiną statinį per teismo sprendime nustatytą terminą – leisti atsakovei Neringos savivaldybės administracijai ieškovės lėšomis nugriauti laikiną statinį – prekybos kioską, esantį Nidos-Smiltynės pl. 7 b, Neringa, ir sutvarkyti teritoriją.“
Anot savivaldybės, ir vėliau buvo ieškoma būdų minimus kilnojamuosius statinius įteisinti, prašant Savivaldybės nesiimti aktyvių veiksmų – 2022 metų lapkričio mėnesį buvo kreiptasi į Konstitucinį teismą, kuris 2023 m. sausio 11 d. šį klausimą atsisakė nagrinėti.
„Diskusijos dėl galimybės išsaugoti namelius vyko dar kurį laiką, tačiau teisinis pagrindas nameliams stovėti – nerastas. Nukėlimo darbai organizuojami įgyvendinant minėtą teismo sprendimą bei Statybos įstatymo 40 str. 3 dalimi. – pasibaigus laikinojo statinio naudojimo terminui“, – teigė savivaldybė.
Ką planuoja po pastatų nugriovimo?
Anot savivaldybės, vienas nukeliamas namelis patenka į planuojamo Jūros terapijos centro teritoriją, kuriai šiandien yra rengiamas detalusis planas. „Čia tokios paslaugos (iš kilnojamųjų statinių) – teikimas nenumatytas.
Kaip bus vystoma teritorija kitoje tako pusėje, kur turi būti nukelti keturi nameliai – spręs Neringos savivaldybės taryba. Šiuo metu Neringos savivaldybės administracija rengia sprendimo projektą, kuriuo Neringos savivaldybės prekybos ar paslaugų teikimo viešose vietose sąrašą ir schemas bus siūloma papildyti paslaugų/ prekybos teikimo vietomis aptariamoje teritorijoje. Sprendimo projektą Savivaldybės administracija numato teikti svarstyti kovo mėnesio tarybos posėdžiui. Būtent Neringos savivaldybės taryba ir priims sprendimą, ar tokias vietas numatyti, kokiomis sąlygomis vietų nuomos aukcionas galėtų būti vykdomas. O gal būt, priims sprendimą dėl kitokios teritorijos vizijos.“
Savivaldybė pabrėžė, kad jiems suprantamas „Zuikio daržo“ gerbėjų ir palaikytojų pasipiktinimas, tačiau Neringos savivaldybės administracija privalo užtikrinti šių neteisėtų statinių pašalinimą, kitaip teisinę atsakomybę neš Savivaldybės administracijos specialistai.
„Esame priversti organizuoti šiuos darbus, įgyvendinant šalies teisės aktus. Apie griovimo darbus visi namelių savininkai buvo informuoti, procedūros vykdomos šalies įstatymų nustatyta tvarka“, – aiškino savivaldybė.
Pabrėžiama, kad „Zuikio daržas“ negriaunamas ir viliamasi, kad ši vieta yra kur kas daugiau nei neteisėtai stovintys nameliai.