„Teritorija buvo uždara. Kita vertus, palikta gamtos prieglobsčiui. Dabar turime labai gražią teritoriją, turime labai gražų ežerą ir susikooperavus skirtingoms institucijoms, tai yra savivaldybei, Aplinkos ministerijai, Seimo Aplinkos apsaugos komitetui ir miškų tarnyboms, pavyko išspręsti, pirmiausia, išspręsti biurokratinius niuansus, kad galėtume padaryti darbus, civilizuotai atverti teritoriją prie ežero visai visuomenei. Turime ežerą, kuris priklauso visam Vilniui, visiems miestiečiams, bet juo naudotis, deja, dabar negalėjo tie, kas norėjo“, – penktadienį žurnalistams pasakojo V. Benkunskas, oficialiai paskelbęs apie Gulbinų ežero pakrantės atvėrimą visuomenei.
V. Benkunskas pasakojo, kad savivaldybės įmonė „Grinda“ per pastaruosius kelis mėnesius padarė taką iki Gulbinų ežero pakrantės, kuriuo iki vandens telkinio galima nusigauti ir neįgaliojo vežimėliu. Anot jo, takai prie ežero išvalyti nuo kritusių medžių, nupjauta dalis krūmų.
„Visi viešieji vandens telkiniai, kurių Vilniuje neturime labai daug, kur galėtume vasaros laikotarpiu užsiimti poilsiu, turi būti atviri, tarnauti visiems, priklausyti visiems. Čia yra viena iš tų vietų“, – pabrėžė sostinės meras. V. Benkunskas, paklaustas, kada galima tikėtis takų iki ežero, einančių per Gulbinų namų kvartalą, atvėrimo visuomene, teigė, kad šiuo atveju teks sulaukti teismų sprendimų.
V. Benkunskas, paklaustas, kada galima tikėtis takų iki ežero, einančių per Gulbinų namų kvartalą, atvėrimo visuomene, teigė, kad šiuo atveju teks sulaukti teismų sprendimų.
„Dabar yra padaryti sprendimai, kurie neliečia tos teritorijos, kuri yra apjuosta geležine tvora. Dėl jos, kaip žinia, vyksta teismai, kurie dar gali užtrukti kurį laiką. Tam, kad mes galėtume padaryti servitutinius praėjimus per patį sklypą skersai, nepaisant teismų, reikia padaryti detaliojo plano korekcijas. Savivaldybė tą yra inicijavusi, bet tam reikalingas laikas, tai gali trukti ir ne vienerius metus. Šioje vietoje padarėme tai, ką galėjome padaryti iš karto, nelaukiant teismų“, – dėstė sostinės meras.
Ministras: tai yra žinutė, kad nevalia aptverti miško ir valstybinių vandens telkinių
Savo ruožtu aplinkos ministras Simonas Gentvilas pabrėžė, kad Gulbinų ežero pakrantės atvėrimo atvejis leido apginti du visuomenės interesams naudingus principus.
„Šis atvejis byloje apie du precedentus. Pirmasis precedentas – valstybinis miškas buvo įregistruotas šioje teritorijoje ir prie valstybinio miško turi būti garantuota gyventojų prieiga. Tai šiuo atveju valstybiniai miškai negali būti užtverti jokiu būdu. Tai buvo pirmoji valstybės pergalė prieš nuomininką, atroji pergalė yra šis paplūdimio įrengimas ir prieiga prie tvenkinio“, – penktadienį žurnalistams sakė Gulbinų ežero pakrantėje apsilankęs S. Gentvilas.
Ministras akcentuoja, kad ši pergalė siunčia signalą visiems miškus ir valstybinių telkinių pakrantes apsitvėrusiems savininkams.
„Tai siunčia žinutę visiems miškus apsitvėrusiems savininkams, kad miško nevalia aptverti ir nevalia aptverti valstybinių telkinių. (...) Visi yra lygūs prieš įstatymą, nesvarbu nuo piniginės storio ar įtakos valstybiniam sektoriui“, – pabrėžė jis.
Visgi S. Gentvilas pabrėžia, kad nėra jokių duomenų, jog Gulbinų ežero pakrantėje stovintys pastatai būtų pastatyti neteisėtai.
„Mes neturime jokių įrodymų, kad šios statybos yra nelegalios. Prieš 20 metų buvo privatizuota sena pionierių stovykla su tvora, kuri juosia stovyklą, buvo išsinuomota valstybinė žemė. Išsinuomota, mūsų manymu, tokiai rekreacinei veiklai, tai yra viešai paslaugai, kad būtų stovyklos vaikų, bet akivaizdu, kad įsikūrė privatūs asmenys“, – sakė S. Gentvilas.
„Kol kas mes neturime pagrindo, ar įrodymų, kad jie yra nelegaliai stovintys. Mes labiau turime pagrindo manyti, kad valstybinė žemė, kuri yra aplink tuos pastatus, ji yra perteklinė“, – atkreipė dėmesį jis.
Ministras atkreipia dėmesį, kad penktadienį Seimo Aplinkos komitete yra svarstoma diferenciacija tarp to, kas yra privati rekreacija, o kas yra viešoji rekreacija.
„Jeigu savivaldybė matys, kad vykdoma privati rekreacija, tai yra privati veikla (...) savivaldybės galės inicijuoti žemės nuomos sutarčių pakeitimą ir sumažinti tuos plotus, kurie išnuomoti tokiems pastatams“, – akcentavo S. Gentvilas.
Prokuratūra pradėjo tyrimą dėl statybų teisėtumo
ELTA primena, kad 2021 metais Seimo Antikorupcijos komisija atliko tyrimą ir konstatavo, kad, dokumentuose atvaizduojant Gulbinų kvartalo teritoriją, joje esantis miškas neteisėtai pažymėtas kaip ne miško žemė. Šia situacija susidomėjus Specialiųjų tyrimų tarnybai, dokumentuose teritorijai miško statusas buvo sugrąžintas.
Miškų įstatymas ir aplinkos ministro patvirtintos Lankymosi miške taisyklės numato, kad visuomenė laisvai ir nevaržomai gali patekti tiek į privatų, tiek į valstybinį mišką.
Tačiau šių metų birželio 7 dieną „Delfi“ portalo žurnalistams ir tinklaraštininkui Skirmantui Malinauskui apsilankius Gulbinų kvartale iškilo sunkumų patekti į šalia ežero esantį mišką. 14,5 ha Gulbinų kvartalo teritoriją juosia tvora, nepaisant to, kad 3,4 ha sklypo pripažinta mišku, kuriame pagal įstatymą gali lankytis visi žmonės.
Žurnalistus pasitikęs apsaugos darbuotojas paaiškino, kad į mišką galima patekti per vartelius. Tačiau šie varteliai ne visada būna atrakinti.
Birželio 12 dieną Vilniaus apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriuje pradėtas tyrimas dėl statinio – tvoros, esančios valstybinės žemės sklype Gulbinų kvartale, statybos teisėtumo.