Naujoviška renovacija gąsdina vilniečius: „Mes būsime bandomieji triušiai? Kodėl pasirinko mus?“

2023 m. spalio 31 d. 21:17
Paskelbus, kad Antakalnio gatvės 91-asis ir Tuskulėnų gatvės 6-asis daugiabučiai bus renovuojami naujoviškai, tarp gyventojų užvirė diskusijos, nes ne visiems šis atnaujinimo būdas patiko.
Daugiau nuotraukų (10)
„Mes būsime bandomieji triušiai? Kodėl pasirinko mus, jeigu šis renovacijos metodas Lietuvoje visiškai naujas? O jeigu jis nepasiteisins?“ – bėrė klausimus prie Antakalnio gatvės 91-ojo namo Marijona.
Šiam daugiabučiui, kaip ir Tuskulėnų gatvės 6-ajam bei Taikos gatvėje esančiam lopšeliui-darželiui „Justinukas“, bus taikomi modulinės, arba skydinės, renovacijos principai.
Tokios renovacijos kritikai tikino, kad įstrigus daugiabučių atnaujinimui jį paspartinti mėginama paknopstomis griebiantis kitokių metodų.
Skubėjimas atrodė keistas
„Namas, aplipdytas tais mediniais sausainiais, gal ir gražiai atrodys, tiktai ar jame bus šilta?“ – klausė Tuskulėnų gatvės 6-ajame daugiabutyje gyvenantis Tadas.
Mat daugiabutis bus šiltinamas mediniais skydais.
Buvo ne vienas gyventojų susirinkimas, naują renovacijos modelį pristatė specialistai, bet Tadui vis tiek liko klausimų: „Paveikslėliai, vizualizacijos, kuriuos mums rodė, gražūs. Bet aš vis dėlto būčiau rinkęsis tradicines šiltinimo medžiagas. Tik manęs niekas neklausė.“
Tadas rodė ir į kaimynų daugiabutį, kuris taip pat pradėjo įgyvendinti renovacijos projektą, tik pastatą atnaujina išbandytais metodais.
„Vieną dieną darbininkai dirba, kitą – ne. Atkasė pamatus, pradėjo juos šiltinti. Gyventojai dėl to nesušals, o ką reikės daryti mums, kai naujoviškais metodais atnaujindami namą viską išdraskys?“ – baiminosi vilnietis.
Jam pritarė Marijona, kuriai įtartina pasirodė projekto įgyvendinimo skuba. „Jeigu jau tiek metų pralaukėme, galėjome ir dar palaukti, juk dabar pats brangymetis“, – svarstė ji.
Ant lubų atsiranda pelėsis
O gretimame Tuskulėnų gatvės 8-ajame name gyvenantis Olegas prisipažino pavydintis kaimynams: „Girdėjau, kad jų daugiabutis bus atnaujinamas naujoviškai. Gal kada nors ir mano namą tos naujovės pasieks, kai kaimynai įsitikins, kad yra naudos?“
Už renovaciją pasisakantis vyras pasakojo, kad kiekvieną vasarą tenka šalinti pelėsį kambariuose, – juo pasidengia lubos, sienų kampai šildymo sezono metu. Mat Olegas su šeima gyvena penktajame aukšte. Ir už dviejų kambarių šildymą moka ne tiek jau mažai – po 100–120 eurų.
Naujovei – vien pagyros
Nors nuomonių yra įvairių, Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) patvirtino savivaldybės paraiškas modernizuoti lopšelį-darželį „Justinukas“ ir du minėtus daugiabučius.
Planuojama, kad šie projektai taps atspirties tašku ir pavyzdžiu taikant modulinės (skydinės) renovacijos principus Lietuvoje.
Šiai renovacijai dažniausiai naudojami mediniai skydai, ji laikoma draugiškesne aplinkai.
Savivaldybės administracijos direktorius Adomas Bužinskas pažymėjo, kad renovacijos spartai įtakos turi įvairūs veiksniai.
„Vienas jų – sezoniškumas. Žiemą renovacijos procesai stoja, todėl tokios alternatyvos kaip pastatų atnaujinimas skydais gali spręsti šią problemą.
Tikimės, kad būtent tokio tipo renovacija paspartins procesus sostinėje, o šiuo pavyzdžiu paseks ir kiti Lietuvos miestai“, – tikino A.Bužinskas.
Anot viešosios įstaigos „Atnaujinkime miestą“ vadovės Eglės Randytės, modulinė renovacija – viena alternatyvų norint mažinti statybų sektoriaus poveikį klimato kaitai: „Be to, šiuo principu modernizuojant daugiabučius skydai konkrečiam pastatui gaminami gamykloje.
Tai reiškia, kad objekte jie montuojami nestatant pastolių ir fasado šiltinimo darbus galima atlikti kur kas greičiau.“
Užsienyje – seniai ne naujiena
Pasaulyje modulinė (skydinė) renovacija naudojama jau seniai. Renovacijos pavyzdžių gausu Vokietijoje, Nyderlanduose, Prancūzijoje, Estijoje ir kitose Europos šalyse.
Skydais atnaujinant pastatus siekiama mažinti įprastinės infrastruktūros poreikį, transportavimo ir logistikos mastą ir, svarbiausia, taikyti į aukštesnio energinio efektyvumo standartą.
Tarkim, Justiniškių lopšelis-darželis „Justinukas“ duris atvėrė 1985 m. Nuo statybos pradžios šis pastatas neatnaujintas, jo būklė prasta. Po atnaujinimo vaikų ugdymo įstaiga pasieks A energinę klasę, o bendras šilumos energijos sutaupymas sieks ne mažiau kaip 60 procentų.
Dviem bandomiesiems pavyzdiniams daugiabučiams atnaujinti skirta apie 2,5 mln. eurų. Vienas jų statytas 1986, kitas – 1965 m. Abu pastatai seniai reikalauja, kad jais būtų pasirūpinta.
Planuojama, kad po modernizavimo abu šie namai pasieks A energinę klasę ir sutaupys daugiau nei 70 procentų šilumos energijos.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.