Trys dienos ir namas stovi: 50 metų pasaulyje populiarias statybas atranda jau ir lietuviai

2023 m. spalio 1 d. 12:36
Vis greičiau tobulėjant statybų technologijoms, į privačių namų statybų rinką įsiliejanti alternatyva tradicinėms namų statyboms – moduliniai namai. Įmonės „Ready house“ direktorius Andrius Alekberovas sako, kad tokių namų pasirinkimas Lietuvoje ne naujiena.
Daugiau nuotraukų (7)
Iš principo tai yra skydinis karkasinis namas, tik jis pagamintas gamykloje ir pristatomas į vietą jau pilnai surinktas. Tai yra sausa statybos technologija, kuri leidžia statyti namus jau užsakovo vietoje – jo sklype – bet kuriuo metų laiku.
„Žinių radijo“ laidoje „Ekspertai pataria“ A. Alekberovas teigia, kad tereikia turėti sklypą, išplėtotą inžinerinę infrastruktūrą ir per savaitę galima turėti namus.
„Dažniausiai mes jau turim pagamintų namų sandėlyje ir jeigu užsakovui patinka namas, kurį mes turim, tai jį galim pristatyti per 2 dienas, bet užsakovas turi paruošti tam pamatus ir komunikacijų privedimą, tuomet namo pastatymas užtrunka 2–3 dienas. O jeigu neturim reikiamo namo, tai galim pasiūlyti 27 jau paruoštus projektus. Užsakovas gali išsirinkti ir nuo sutarties pasirašymo namo pagaminimas ir pastatymas gali užtrukti iki trijų mėnesių. Tuomet užsakovas turi laiko pasiruošimui.“
Kas yra moduliniai namai
„Ši technologija naudojama daugiau nei 50 metų visame pasaulyje. Ji užsirekomendavo tokiose šalyse, kur yra labai šaltas klimatas – t. y. Suomija, Švedija ir mūsų radikalus tikslas yra parodyti žmonėms, kad užsakovui nereikia gaišti laiko statybos procesui, bendravimui su statybininkais ir organizavimui, kontrolei.“ – sako modulinių namų statybos ekspertas.
Pasirinkus statyti modulinį namą, galima jį suprojektuoti ir pagal užsakovo norus: „Mes su jumis bendrausime ir kursime namą pagal jūsų poreikius. Šis procesas jau šiek tiek užtruks. Būtent ne pats namo gaminimas gamykloje, o bendravimas ir kūrybinis procesas, nes turėsime pasirinkti išplanavimą, baldus, spalvas, buitinę techniką ir net užuolaidas. Kuo skiriasi moduliniai namai nuo mums įprastų? Šiandien įprastos namo statybos labai užtrunka, reikia ieškoti skirtingų sričių statybininkų, o tai išvargina. Modulinio namo statybos yra greitesnės.
Privalumai ir trūkumai
A. Alekberovas teigia, kad technologijos šiai dienai pasiekė tokį lygį, kad moduliniai namai padeda gauti geresnę kokybę, energijos taupymą, ekologiškumą su mažesnėmis sąnaudomis. Nekilnojamam turtui pabrangus, žmonės ieško išeičių: mažesnio būsto, ne tokio didelio kaip buvo priimta anksčiau ( apie 150 kv. m). ir būtent modulinis namas atliepia šiandieninius į rinkos poreikius.
„Namai, kuriuos mes turim jau pagamintus daugiausiai yra apie 110 kv. m, bet moduliai suteikia daugiau galimybių plėstis. Pas mus yra tokie projektai: jūs galite pastatyti 70 kv. m namą ir ateityje, pasikeitus šeimos situacijai, visada galima pastatyti papildomą modulį“ – sako ekspertas.
Statant modulinį namą įmonės direktorius pataria atkreipti dėmesį į tai, kad jis yra iš natūralios medienos, tad kaip ir bet koks medis – reikalauja priežiūros. Tai yra po 5–6 metų gali tekti truputį perdažyti, daugiau saugoti nuo sniego.
„Mes stengiamės, aišku, pamatus statyti šiek tiek aukščiau, kad nebūtų tiesioginio sąlyčio sniego ir medienos, o statydami naudojame skandinaviškas medžiagas, taigi matome, kad 5–6 metus su juo nieko daryti nereikia. Bet vėl gi, reikia savo akimis įsivertinti ir jeigu dažai jau išbluko nuo ultravioletinių spindulių, tai reikia ir sutvarkyti“ – sako vyras.
Reikalavimai sklypui
Sklypui specialių reikalavimų nėra. Gali būti bet koks reljefas, bet kokio tipo sklypas. Žinoma, reikia paruošti projektą, jį įteisinti ir tik tuomet statyti. Įmonės direktorius sako, kad gali pasiūlyti ne tik projektavimo paslaugas, bet ir pilnai įrengtą namą, kai jame yra ir lėkštės, ir šakutės. Tereikia atvažiuoti ir gyventi.
Jeigu užsakovas pageidauja, įmonė gali pasirūpinti ir leidimais.
Laikinumas: mitas ar tikrovė?
Paklaustas, ar moduliniai namai yra laikini, laidos pašnekovas patikina, kad tai ne visai tiesa.
„Šiuolaikiniai moduliai yra skirti ne tik laikinam gyvenimui, bet ir nuolatiniam. Kas liečia ilgaamžiškumą ir patikimumą, tai mediniai namai Lietuvoje pastatyti prieš 100 metų ir jie vis dar stovi, prieš 50 metų pastatyti irgi stovi.
Savo gamyboje naudojame sertifikuotas medžiagas, išdžiovintą medieną, surenkama viskas pagal šiuolaikinę technologiją ir tie namai tikrai stovės 50 metų. Tarnavimo laikas tokio namo yra 50 metų, žinoma, tinkamai jį prižiūrint“ – sako jis.
Modulinio namo kaina – nekinta
„Sezonui reikalavimų taip pat nėra. Mes galim statyti ir žiemą. Čia daugiau gal skiriasi pamatai, kokie jie bus naudojami. Jeigu bus žiema, bus ir įšalas – tai čia jau būtų sudėtingiau su betoniniais pamatais, bet modulinio namo statybai galima naudoti kito tipo pamatus, – sako pašnekovas. – Prieš 10 metų nebuvo galima net pagalvoti, kad namą galima pastatyti per savaitę.
Moduliniai namai suteikia tokią galimybę. Per savaitę galima pasistatyti namą. Kaina irgi yra šiek tiek konkurencinga su tradicine statyba. Pavyzdžiui, darant tradicinio namo sąmatą, ji visuomet išbrangsta 20–30 proc. Modulinio namo, jeigu mes suderinam visus niuansus, ši kaina nesikeičia. Kaip sutarėm, tokia ir lieka.“
Modulinis namas pagal YouTube
Šiandien nemažai žmonių pasikliauja savo galimybėmis ir amato mokosi iš įvairių laidų, tačiau ekspertas pastebi, kad modulinio namo pats pasistatyti negali – toks namas gaminamas gamykloje, ne statybvietėje.
„Be problemų galima, pažiūrėjus YouTube, pastatyti namą, bet tai daugiau būtų skydinis, karkasinis namas, ne modulinis, kadangi statybos procesas vyktų sklype, ant jau įrengtų pamatų. Taip, savarankiškai pastatyti namai egzistuoja, žmonės taupo, tačiau čia svarbiausia yra nepridaryti klaidų: surenkant patį karkasą, montuojant apšiltinimo vatą, dedant plėveles, dugną. Yra žmonių, kurie stato patys ir gyvena. Žinoma, tos problemos gali pasireikšt ne iškart, bet visuomet yra sprendimai“ – optimistiškai nuteikia pašnekovas.
Visgi siūlo pasikliauti specialistais: „Tokiam namui yra konstruktyvas, kuris yra labai svarbi dalis. Jeigu jūs tą konstruktyvą darot iš YouTube, tai čia toks tik sąlyginai geras sprendimas yra. Pas mus dirbanti komanda apskaičiuoja vėjo stiprumą, sniego apkrovas, drėgmę, tai prie mūsų produkto yra dirbama tiek iš techninės pusės, tiek iš architektūrinės, tiek iš dizaino pusės.“
Laidos pašnekovas atskleidė, kad vidutinė namo kaina už 1 kv. m yra apie 770 Eur su pilna apdaila, bet yra papildomos parinktys: baldai, buitinė technika, užuolaidų kokybė ar tokie papildomi priedai kaip židinys, oro kondicionavimas, lemiantys galutinę kainą.
Pavyzdžiui,  populiariausias projektas yra „Magnolija“, kurio plotas 78 kv. m. Jo kaina svyruoja nuo 61 iki 96 tūkst. Eur. Didžiausia suma susidaro, kai užsakovai renkasi pilną apstatymą, įskaitant baldus, buitinę techniką, pilnai apstatytus kambarius, čiužinius, spintas, užuolaidas ir pan.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.