Dūžta daugybės kauniečių jaunavedžių svajonė: lauks, bet kitur nesituoks

2023 m. rugsėjo 26 d. 08:26
Prasidėjus Rotušės atnaujinimo darbams, kai kurie kauniečiai nukėlė vestuvių iškilmes, mat tikėjosi, kad šį rudenį vėl galės tuoktis Baltojoje gulbėje. Tenka juos nuvilti – darbų pabaigos dar nematyti. Vėluoja ir dar keli skambiai pristatyti projektai.
Daugiau nuotraukų (26)
Pernai vasarį savivaldybės atstovai paskelbė, kad prasideda Kauno rotušės pastato rekonstrukcijos darbai. Tada buvo teigiama, kad jie truks 17 mėnesių.
Baltąja gulbe vadinamame XVI amžių menančiame pastate nuo 2022 metų vasario 24 dienos nebevyksta vestuvių ceremonijos. Kauniečiai iki šiol tuokiasi Kauno pilyje bei M. ir K.Petrauskų namuose. Eksponatus iš Rotušės iškraustė ir Kauno miesto muziejus.
Planuotas darbų pabaigos terminas baigėsi, bet statybos – dar toli gražu ne.
Dabar jau teigiama, kad darbininkai Rotušę paliks iki šių metų pabaigos, užtruks dar kelis mėnesius, kol bus įrengtas ir jos vidus.
Tuo ypač nusivylę kauniečiai, kurie planuotas vestuves atidėjo vien dėl to, kad norėjo tuoktis Rotušėje. Kiti laukia, kada vėl veiks muziejus.
Kai kurie miesto politikai ir paveldosaugininkai prasitarė, kad Kauno valdžia vėl paskubėjo girtis, jog darbus baigs laiku. Tai jau tapo negera tradicija, nes taip pat vėluoja ir gatvių remonto darbai. Dėl to naujais Kauno politikų pažadais vis sunkiau patikėti.
Kodėl darbai Rotušėje užtruko ir ar naujos prognozės apie jų pabaigą ir vėl ne per daug optimistinės? Sužinojus, kiek pinigų, skirtų Rotušei atnaujinti, panaudota, šios abejonės tik dar labiau padidėjo.
Nuo praėjusių metų rudens atnaujinamas ir kitas Kaunui svarbus objektas – Dainų slėnis. Darbus planuota baigti per 1 metus ir 3 mėnesius. Ar statybininkams pavyko laikytis darbų grafiko?
Vestuves nutarė atidėti
Kauniečiai Greta ir Povilas svajojo susituokti Kauno rotušėje.
„Tai – išskirtinė vieta, Rotušėje gražu, ceremonijos būna įsimintinos ir jaudinančios. Buvo ir labai graži tradicija susituokus ir išėjus per pastato duris skambinti varpu ir taip visiems paskelbti apie santuoką“, – pasakojo kaunietė.
Kai pora sužinojo, kad pastatas bus uždarytas atnaujinti, nusprendė, kad geriau palauks, bet kitur nesituoks.
„Skaitėme, kad darbai Rotušėje turėjo baigtis šių metų rudenį. Manėme, kad oras dar gali būti gražus ir vestuves iškelsime. Bet prieš kelis mėnesius miesto civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojai nuliūdino – sakė, kad šį rudenį jie gali pasiūlyti tuotis tik kitose vietose, kada bus atidaryta Rotušė, nežinojo“, – pasakojo jauna moteris.
Pora svarsto, ką daryti, norėtų žinoti, kada iš tiesų Rotušė vėl atvers duris.
Terminai kėlė abejonių
Rugsėjo 12 dieną vykstant miesto tarybos posėdžiui opozicijoje esantys politikai valdančiųjų klausė, kodėl iki šiol nepanaudota nemaža Rotušei bei Dainų slėniui atnaujinti skirta pinigų suma.
Opocizionieriai teigė išgirdę atsakymą, jog taip nutiko dėl to, kad vėluoja šių objektų atnaujinimo darbai, bet kodėl vėluoja, paaiškinimo negavo.
O štai miesto paveldosaugininkai pasakojo, kad vos išgirdę savivaldybės planus Rotušę atnaujinti per 1 metus ir 5 mėnesius tokiais planais iš karto suabejojo. Specialistai teigė puikiai žinantys, kad, dirbant paveldo saugomuose objektuose, gali laukti įvairių netikėtumų ir dėl to darbai gerokai užtrunka.
Tokiems darbams kaip Rotušės remontas, specialistų nuomone, iš karto reikėjo skirti kone dvigubai daugiau laiko.
Darbų atlikta už pusę sumos
„Laikinoji sostinė“ savivaldybės atstovų pasiteiravo, ar darbai tikrai vėluoja, kodėl ir kiek pinigų spėta panaudoti.
Kauno savivaldybės Bendrųjų reikalų skyriaus vedėjas Artūras Andriuška tikino, kad teko susidurti su nenumatytomis kliūtimis.
„Pradėję darbus pastebėjome, kad Rotušės rūsiai yra kur kas drėgnesni nei tikėjomės. Teko rengti naują drenažo įrengimo projektą, todėl darbai užtruko“, – pasakojo A.Andriuška.
Darbų metu buvo ir netikėtų atradimų – atrastas senas fasadinės sienos karnizas, dėl kurio likimo ilgiau tarėsi architektai ir paveldosaugininkai.
A.Andriuška tikino, kad vėluoja ir Italijoje užsakytos rankų darbo plytelės, kurios bus klijuojamos pirmame pastato aukšte ir rūsyje. Pirmoji jų siunta Kauną pasieks spalio mėnesį, likusios – iki Naujųjų metų.
Pasak savivaldybės atstovo, juodžiausi darbai atlikti – įrengtos naujos šildymo, vėdinimo, elektros, priešgaisrinės apsaugos sistemos, paruošta lifto šachta.
„Liko apdailos darbai, taip pat dar reikia įstiklinti tas erdves, kurias numatė architektai. Darbai vėluoja 3 mėnesius“, – aiškino A.Andriuška.
Atnaujinant Rotušę atliekami ir fasado tvarkybos darbai, bus įrengtas naujas pastato apšvietimas. Šiuos darbus taip pat planuojama baigti šiais metais. Dar kelis mėnesius užtruks vidaus įrangos, baldų įrengimas.
„Rotušės vidaus atnaujinimui iš savivaldybės biudžeto skirta 4,1 milijono eurų. Darbų atlikta už beveik pusę šios sumos. Atnaujinti Rotušės fasadą kainuos 667 tūkstančius eurų. Darbų atlikta už 168 tūkstančius“, – aiškino A.Andriuška.
Pokyčius jau galima pamatyti
„Laikinosios sostinės“ žurnalistams pavyko pasidairyti po atnaujinamos miesto Rotušės erdves ir pamatyti, kas ten jau padaryta ir kokie darbai dar laukia.
Pirmasis pastato aukštas jau gerokai pasikeitęs. Vos įėjus per pagrindines duris yra erdvė, kurioje ir toliau darbo dienomis vyks civilinių santuokų registracija. Už jos pagrindiniame hole planuojama įrengti Kauno miesto muziejaus kasas, „Kaunas IN“ informacinę erdvę, pardavinėti suvenyrus.
Greta dešinėje, buvusių tualetų vietoje, erdvė jau kur kas didesnė, nes panaikintos 1973 metais, kai Rotušė buvo atnaujinama, įrengtos pertvaros. Čia veiks kavinė. Prie jos nebus virtuvės, nes to neleidžia paveldosaugininkai, bet užėjus bus galima atsigerti kavos ir užkąsti.
Taip pat lankytojams bus pritaikytos erdvės, kuriose anksčiau šeimininkavo tik Rotušės darbuotojai. Bus įrengta savitarnos drabužinė su spintelėmis. Į autentišką erdvę įmontuotame dideliame kube – tualetai. Kubas bus papuoštas vario detalėmis.
Taip pat bus ir erdvės, skirtos konferencijoms, edukacijai.
Visame pirmajame aukšte pagrindiniai darbai baigti. Jį tereikia išvalyti ir pastatyti baldus, sumontuoti tualetų, kavinės įrangą.
Baltoji salė beveik nesikeis
Į antrąjį aukštą, kaip ir anksčiau, ves dveji laiptai. Matyti, kad jie jau atnaujinti. Mažiausiai pasikeis Baltoji salė, kurioje ir toliau vyks santuokų ceremonijos, miesto renginiai bei, kaip ir kitose antrojo aukšto patalpose, veiks dalis Kauno miesto muziejaus ekspozicijos.
Šiuo metu atnaujinamos sienas dekoravusios medinės plokštės, laiptų turėklai. Atnaujinta dalis iki remonto tarnavusių baldų. Gretimose salėse jau matyti atnaujinti mediniai lubų balkiai, durų apvadai. Patalpų sienos, kurias dar glaisto darbininkai, tapo baltos.
Medinė grindų danga įvairiose patalpose buvo nevienodai gerai išlikusi. Dalį pavyko restauruoti, dalis medinių grindų dangos bus nauja.
Daugiausia permainų – palėpėje
Didžiausios permainos vyksta pastato palėpėje. Į ją ves nauji laiptai. Metalinės konstrukcijos įrengtos, šiuo metu darbininkai ant jų tvirtina gipso plokštes. Vėliau jos bus apdailintos variu.
Šlaitinio stogo palėpėje kol kas tuščia. Čia turi būti sumontuotas stiklinis stačiakampis, kuris tarnaus muziejaus lankytojams, bus keičiamųjų parodų erdvė. Taip pavyks išsaugoti pastato konstrukciją, bet sykiu įrengti modernią ir patogią bei šiltą erdvę.
Jau parengta ir šachta liftui, kuris kels nuo rūsio iki palėpės. Pačios jo įrangos dar nėra.
Pastato rūsys tapo erdvesnis. Jame neliko pertvarų, įspūdingiau atrodo tvarkybos darbų metu atnaujintos raudonų plytų arkos. Čia taip pat bus įkurdinta muziejaus ekspozicija.
Žvalgantis po Rotušę matyti, kad nors darbai vyksta, bet iki jų pabaigos dar tikrai toli.
Suteikia Renesanso nuotaiką
Rotušės atnaujinimo projektą rengęs architektų studijos „Processoffice“ vadovas Vytautas Biekša sakė, kad Rotušė nebuvo apleista, bet pastarieji dideli pastato atnaujinimo darbai vyko 1969–1973 metais, tad Baltoji gulbė jau buvo gerokai aptriušusi.
Architektai stengėsi išsaugoti įvairių laikotarpių Rotušės palikimą. Saugojo net ir sovietmečiu panaudotas medienos dekoracijas, dalį baldų, nes tai jau taip pat paveldo dalis.
Teko suvienodinti medinių interjero detalių atspalvį, nes jie buvo skirtingi. Dabar joms suteikiamas tamsiai rudas atspalvis, primenantis Renesanso nuotaiką.
„Netikėtumas laukė pradėjus statyti laiptus į palėpę. Aptikome raudonų plytų karnizo elementų. Tai – XVII amžiuje buvusios Rotušės fasadinės sienos dalis. Dabar ji jau yra pastato viduje, nes Rotušė ilgainiui keitėsi. Šis atradimas bus eksponuojamas“, – pasakojo V.Biekša.
Varpą ir vėl pakabins
Anksčiau Rotušė kauniečiams labiausiai asocijavosi su santuokų ceremonijomis. Dabar pastatas pritaikomas Kauno miesto muziejaus poreikiams, nors įvairios šventės ir vestuvės pastate ir toliau vyks. Išliks ir tradicija po santuokos ceremonijos lauke skambinti varpu.
Saugodami tai, kas tik įmanoma, architektai pastate sukurs ir kelis modernius akcentus – stiklo paviljoną palėpėje, atvers naujas erdves ir modernias variu puoštas buitines patalpas.
Kauno miesto muziejaus inovacijų vadovė Justina Juodišiūtė sakė, kad ekspozicijose Kauno istorija bus pristatoma įtraukiamai, per įvairius probleminius klausimus ir nebūtinai chronologiškai.
„Norime, kad naujai kuriamos ekspozicijos padėtų suprasti, kaip miestas vystėsi ir vystosi, kas lemia įvairius pokyčius. Pati Rotušė atnaujinama taip, kad primintų, jog tai miesto širdis, kurioje virė ir dabar gali virti labai įvairus gyvenimas“, – sakė J.Juodišiūtė.
Nuo darbų grafiko atsilieka nedaug
Dar vieną Kaunui svarbų objektą – Ąžuolyne esantį Dainų slėnį – buvo planuojama atnaujinti nuo 2018 metų, tačiau rasti rangovų vis nesisekė. Vienas konkursas neįvyko dėl netinkamai pateiktų dalyvių dokumentų. Kiti du dėl to, kad dalyvių pasiūlymai buvo gerokai brangesni nei savivaldybės apskaičiuota darbų vertė.
Vis dėlto darbai prasidėjo 2022 metų spalį. Tada buvo skelbiama, kad jie truks 1 metus ir 3 mėnesius. Dar 3 mėnesiai buvo duoti tam, jei atsirastų nenumatytų aplinkybių ir darbai užsitęstų. Tikimasi, kad kitais metais Dainų slėnyje jau bus galima švęsti Dainų šventės 100-metį.
Dabar Dainų slėnyje išardyti seni suolai, laiptai ir kita įranga. Iš betono nulietos tribūnas laikančios konstrukcijos, laiptai, atraminė siena būsimai atlikėjų tribūnai.
Dar planuojama atnaujinti dangas, tribūnas, po kuriomis numatyta įrengti holą, persirengimo kambarius, sanitarinius mazgus su dušais, grimerines, pagalbines ir administracines patalpas, elektros skydinę, tambūrą ir laiptinę. Teritorijoje bus naujas apšvietimas.
Kauno savivaldybės Statybos valdymo skyriaus vedėjas Vigimantas Abramavičius priminė, kad šio objekto rekonstrukcija vyksta jautrioje teritorijoje – greta Ąžuolyno.
„Natūralu, kad projektuotojai ir statybininkai susiduria su įvairiais iššūkiais. Statybos darbai kol kas nereikšmingai atsilieka nuo grafiko. Rangovo teigimu, darbai bus baigti laiku“, – sakė V.Abramavičius.
Šio objekto atnaujinimo kaina – 7 milijonai eurų. Pinigai skirti iš miesto biudžeto.
Dainų slėnis suprojektuotas ir įrengtas 1964–1965 metais.
Angelų sargų diena bus be obelisko
Aloyzas Pakalniškis, Kauno savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėjas:
„Kaip ir buvo planuota, Laisvės alėjos atkarpos nuo Trakų gatvės iki Vytauto prospekto atnaujinimo darbai prasidės šį rudenį.
Darbų rangovo konkursas jau įvyko, jį laimėjo bendrovė „Autokausta“. Dabar sudarinėjamas ir derinamas darbų planas. Patys darbai prasidės spalio arba lapkričio mėnesį.
Šioje atkarpoje bus pastatytas ir 8 metrų obeliskas, skirtas Lietuvos policijai pagerbti. Nors anksčiau buvo kalbėta, bet spalio 2 dieną, kai švenčiama Angelų sargų diena, obelisko atidarymas neplanuojamas.“
KaunasKauno rotušėrekonstrukcija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.