Šią vasarą pirmą kartą buvo surengti Nacionaliniai architektūros apdovanojimai – įvertinti geriausi per praėjusius metus architektų sukurti darbai. Dėl geriausiųjų vardo 9-iose kategorijose varžėsi komisijos atrinkti 35 architektūros projektai iš pateiktų 127.
Tarp nominantų buvo ir kauniečių – A.Kančo studijos, kuriai vadovauja architektė Gustė Kančaitė, projektas.
Atspindi namą supančią gamtą
Konversijos kategorijoje buvo pristatytas pernai jų įgyvendintas mokyklos pastato rekonstravimo į daugiabutį gyvenamąjį namą Prienuose sumanymas.
Apleista Prienų specialioji mokykla virto moderniu daugiabučiu.
G.Kančaitė pasakojo, kad gražioje vietoje netoli Nemuno, Kęstučio gatvėje, sovietmečiu pastatyta 4 aukštų specialioji mokykla jau kurį laiką buvo nenaudojama ir apleista.
„Mokykla buvo pastatyta taip, kad saulės šviesa krinta tai į vienoje, tai į kitoje pastato pusėje esančius langus. Todėl koridorinės pastato sistemos nereikėjo keisti.
Kad šviesos būtų daugiau, langų ertmes tik padidinome iki perdangų, beliko iš buvusių klasių formuoti butus“, – sakė G.Kančaitė.
Pastato išvaizdą neatpažįstamai pakeitė ir šachmatiškai išdėstytos uždaros lodžijos bei atviri balkonai. Veidrodiniuose jų paviršiuose atsispindi namą supanti gamta, dangus.
Nuardžius šiferiu dengtą stogą, po kuriuo buvo nenaudojama palėpė, pavyko pastatyti naują penktą aukštą. Jo apdailai naudota moderni perdirbto aliuminio profilio fasadinė sistema.
Pakinkė saulės energiją
Architektai išsaugojo pastato vidaus erdvių elementų – buvo restauruotos mozaikinio betono laiptinės, mediniai laiptų turėklų porankiai, senieji šviestuvai.
Vidaus erdves pagyvino spalvoto stiklo, vitražo detalės. Sienas puošia senojo ir naujojo pastato išorės ir vidaus nuotraukos, įrėminti buvusios specialiosios mokyklos auklėtinių laiškai, kurie buvo rasti užkasti mokyklos teritorijoje.
Ant 75 butų namo stogo įrengtos saulės baterijos, kurių pagamintos elektros energijos užtenka pastato vidaus ir lauko bendrosioms erdvėms apšviesti, automobilių krovimo stotelėms, vejos pjovimo robotams, tad už šią energiją gyventojams mokėti nereikia.
„Norėjome pagarbiai elgtis su išlikusiais autentiškais elementais ir kurti tvarią architektūrą“, – sakė G.Kančaitė.
Ne visada būtina griauti
Naujieji butai labai greitai buvo nupirkti. Architektė sakė, kad juos įsigijo ne tik Prienų gyventojai, bet ir vilniečiai bei kauniečiai.
Projektą palankiai įvertino ne tik klientai bei Prienų valdžios atstovai. Prienų kultūros centro vadovė Virginija Naudžiūtė sakė, kad kylant naujiems pastatams Prienuose kuriasi naujakuriai, anksčiau gyvenę kituose miestuose. Jų lūkesčiai nemaži, todėl reikės peržiūrėti ir Kultūros centro renginių sąrašą, jį papildyti naujovėmis.
„Įvairiuose miestuose, taip pat ir Kaune, yra sovietinių nenaudojamų pastatų. Manau, kad juos ne visada būtina griauti, juos galima rekonstruoti ir pritaikyti naujai paskirčiai“, – įsitikinusi G.Kančaitė.