„Tarptautinėse platformose, tokiose kaip Vrbo.com, AirBnB.com ar net Booking.com yra daugybė skelbimų, kur žmonės siūlo savo būstus išsinuomoti atostogoms. Žinoma, dažniausiai, tai ir yra atostogų, o ne pagrindinis būstas, tačiau mūsų šalyje buvo įprasta būstą turėti tik sau arba jį pirkti tik nuomai“, – sako A. Keršytė.
Ji pastebi, kad iki šiol daugelis labiau linkę pasiskolinti iš kitų nei dalintis savo turtu. Todėl tokios automobilių dalijimosi platformos, kaip „CityBee“, „Spark“ ar „Bolt Ride“ jau seniai yra populiarios, o nuosavų automobilių dalijimosi platformos tik dabar ima sulaukti didesnio susidomėjimo.
„Bandoma „įdarbinti“ įvairų turtą, kuris kainuoja nemažai, tačiau nenaudojamas neneša vertės savininkui. Todėl tokiose dalijimosi platformose galima rasti visokių pasiūlymų – nuo įvairios įrangos, parkavimo vietų iki automobilių. Tik būstas, kaip brangiausias gyvenimo turtas, iki šiol buvo tas „terra incognita“, tačiau ir šioje vietoje situacija keičiasi atsirandant suvokimui“, – kalba ekspertė.
Slypi galimybės
Gali būti, kad šis požiūrio pokytis yra susijęs su geresniais nei Vilniuje ar Kaune pirminės būsto rinkos rezultatais pajūryje. Jei šiemet Vilniuje ir Kaune, palyginti su aktyviausiais 2021-aisiais, sandorių skaičius sumažėjo 2,5–3 kartus, tai pajūryje skirtumas yra mažesnis, o šiais metais, lyginant su 2022 m., netgi pastebimas augimas.
Tikėtina, kad didžiąją dalį sandorių pajūrio pirminėje rinkoje sudaro būtent atostogų būstas ir šis segmentas turi galimybę rodyti geresnius rezultatus visoje Lietuvoje. Druskininkai yra vienas didžiausių Lietuvos kurortų, aktyvus visais sezonais, nors trumpalaikės nuomos pasiūla čia – gan skurdi ir ne tokia patraukli kaip viešbučiai.
Didžiąją dalį asortimento joje sudaro brangūs arba ne visus tenkinančios kokybės būstai. Todėl „Citus“ valdomo projekto „Nemunas by CITUS“ pardavimų sėkmė rodo dideles šio segmento galimybes ir kol kas žema konkurencija: projekte per kiek daugiau nei metus jau parduota 100 apartamentų, dar 20 – rezervuoti. Pirmuoju etapu projekte įsigyti siūloma 176 apartamentus su baseinu ant stogo bei bendromis poilsio terasomis. Antruoju asortimentą papildys dar 196 apartamentai; dalis jų turės nuosavas stogo terasas.
„Maždaug 9 iš 10 „Nemuno by CITUS“ apartamentų pirkėjų įsigyja juos sau su galimybe nuomoti, kai patys nesinaudos. Susitikimų metu klientams pateikiame daug analitinės informacijos ir skaičiavimų, leidžiančių jiems planuoti, kad nuomos pajamos kompensuos visą arba reikšmingą dalį investicijos į turtą.
Druskininkuose matome tik 30–40 apartamentų trumpalaikei nuomai pasiūlymų, kur naktis kainuoja apie 100 Eur. Jei už naktį būsimieji apartamentų šeimininkai gaus 70–75 Eur, per dvi savaites tai sudarys 1 000 Eur. Žmonės ima suprasti tokio turto „įdarbinimo“ naudą ir vertinti šią perspektyvą, o mūsų kuriamo projekto koncepcija atveria galimybes Druskininkuose ilsėtis didesniam skaičiui žmonių“, – skaičiuoja bendrovės pardavimų vadovė.
Druskininkus mėgsta daugelis lietuvių, tačiau, A. Keršytės vertinimu, nedaugelis čia gali sau leisti ilgą viešnagę ten – nuomos ir kitos paslaugos kainuoja nemažai. 3–4 asmenų šeimai už savaitgalį tenka pakloti nuo 600 iki 1 000 Eur.
Daug kas važiuoja tik vienai dienai, be nakvynės, nes vidutines pajamas gaunantiems atostogautojams nakvynei su pusryčiais viešbutyje skirti 200–500 Eur yra per brangu. Tuo tarpu, turint galimybę išsinuomoti naujus, kokybiškus apartamentus už žemesnę nei viešbučio kainą, tačiau su jiems būdingomis paslaugomis ir dar turėti visas sąlygas vietoje gamintis maistą, leidžia sutaupyti, o bendra poilsio kaina tampa patrauklesnė.
Bendrovės atstovė juokauja, kad žmonės, pamatę projekto koncepciją su baseinu, sauna ir sūkurinėmis voniomis ant „Nemunas by CITUS“ stogo, stebisi, kad panašių yra matę tik Dubajuje.
Tai didina jų susidomėjimą bei motyvaciją įsigyti apartamentus. Patraukli bus ir pirmojo aukšto erdvė, kurioje bus skalbykla, vaikų kambarys, darbo zonos, sporto klubas – tai reiškia, kad net turint nedidelio ploto apartamentus, galima gauti visą komfortiškam gyvenimui kurorte reikalingų paslaugų spektrą. Tiesa, dar ne visų funkcinių erdvių operatoriai rasti – vyksta aktyvi jų paieška.
„Nemunas by CITUS“ apartamentų pirkėjai – 35–40 metų amžiaus verslininkai, verslų savininkai, aukščiausios kvalifikacijos specialistai. Jie vertina ne tik esamą Druskininkų poilsio, rekreacijos ir pramogų infrastruktūrą, patrauklią visais metų laikais, bet ir būsimą potencialo augimą – statomą Druskininkų kultūros centrą, 2025 m. planuojamus Europos kultūros sostinės renginius, kurių epicentras ir bus centrinėje Druskininkų dalyje, kur kuriasi „Nemunas by CITUS“.
Galimybė apsistoti pigiau ir ilsėtis ilgiau galėtų į kurortą pritraukti daugiau žmonių, tad įsigytų apartamentų paklausa būtų didesnė. Anksčiau absoliučią daugumą pirkėjų sudarė Vilniaus ir Kauno gyventojai, o pastaruoju metų daugėja žmonių iš aplinkinių miestų: Alytaus, Marijampolės ir kitų. „Pirmieji projektu susidomėjo vilniečiai ir kauniečiai.
Tai, suprantama, ypač vertinant, kad Druskininkai nuo Vilniaus ir Kauno yra nutolę panašiu atstumu. Tačiau dabar, kai mato projekto pažangą, gražėjantį pastatą ir mažėjantį asortimentą, daug kreipiasi kitų miestų gyventojų, kurie dažnai lankosi Druskininkuose ir mėgsta šį kurortą. Kol pastatas dar nebaigtas, mes siūlome konkurencingas kainas, tačiau jos, tikėtina, kils projektui įgaunant galutinį vaizdą. Kitais metais planuojami įrengti daugiau demonstracinių apartamentų ir suorganizuoti bent vieną didelį renginį mieste“, – planais dalijasi A. Keršytė.
Įtikina ir darbų progresas
Pagal žinomos Kauno architektūros studijos „Archas“ parengtą projektą vykdoma buvusios didžiausios Druskininkuose sanatorijos konversija įsibėgėjo. Dėl „Nemuno by CITUS“ masto ir sudėtingumo ne viskas einasi pagal pradinį grafiką, tačiau apartamentų perdavimą būsimiems jų šeimininkams planuojama kitų metų pradžioje.
Projekte baigiamos montuoti stogo konstrukcijos, kurios turės išlaikyti numatytą baseiną, terasas ir kitą įrangą. Visų laukiamo baseino ir terasos prie jo montavimo darbai turėtų būti, priklausomai nuo visų projekto eigos aspektų, jau įsikūrus gyventojams – kitų metų pavasarį.
Pastato viduje mūrijamos pertvaros, įrengtos naujos inžinerinės sistemos. Pradėti fasadų elementų montavimo darbai: didelė dalis pastato uždengta langais, poros mėnesių bėgyje prasidės fasado apdailos montavimas, kuriai pasirinktos kokybiškesnės, gražesnės ir brangesnės, įspūdingo dydžio apdailos plytelės, nei buvo numatyta anksčiau.
Atlaisvinus atskiras projekto teritorijos zonas nuo pastolių, technikos ir pan. prasidės gerbūvio tvarkymo darbų. Projekto komanda skaičiuoja, kad antrąjį šių metų pusmetį, kiekvieną mėnesį statybos darbai pareikalaus apie 1 mln. Eur.
Baigus darbus, „Nemuno by CITUS“ pastatas niekuo nesiskirs nuo visiškai naujai pastatyto – visos jo dalys bus naujos, išskyrus perdangas ir kolonas, kurios bus sutvirtintos, bus įdiegti nauji inžineriniai sprendimai, nauji langai, sienos ir kiti pastato elementai.
Konversija leis išsaugoti autentišką pastato charakterį, o tuo pačiu – sutaupyti medžiagų, darbo laiko, sumažinti taršą, reikalingą tokio dydžio objekto statybai. Visame pastatui reikalingų statybinių medžiagų gamybos ir pačios statybos procese didžiąją dalį išskiriamo anglies dvideginio sudaro konstrukcijoms reikalingo betono gamyba.