V. Benkunskas skųs prokuratūros sprendimą nutraukti ikiteisminį tyrimą dėl nukirsto ąžuolo

2023 m. rugpjūčio 18 d. 13:36
Lukas Juozapaitis
Papildyta
Vilniaus miesto savivaldybė skųs prokuratūros sprendimą nutraukti ikiteisminį tyrimą dėl Ceikinių gatvėje nekilnojamojo turto (NT) įmonės nukirsto ąžuolo, sako sostinės meras Valdas Benkunskas. Anot politiko, nutraukdamas tyrimą, jį atlikęs prokuroras rėmėsi formaliu teisiniu precedentu, tačiau neįvertino platesnių šio veiksmo pasekmių visuomenei.
Daugiau nuotraukų (4)
„Artimiausiu metu bus paduotas skundas dėl šitos formaliosios vietos peržiūrėjimo ir kad ikiteisminis tyrimas būtų tęsiamas toliau. Nes, mūsų įsivaizdavimu, šiuo atveju akivaizdžiai pasiremta forma, bet nepažiūrėta į turinį.
O turinys rodo, kad žala tikrai buvo didelė – ir moralinė, ir finansinė“, – penktadienį žurnalistams sakė V. Benkunskas. „Ji yra pakankamas pagrindas, kad ikiteisminis tyrimas būtų toliau tęsiamas“, – teigė jis.
Sostinės meras taip reagavo į ketvirtadienį Vilniaus apylinkės prokuratūros sprendimą nutraukti dėl gegužės 20 d. miesto centre nukirsto ąžuolo pradėtą ikiteisminį tyrimą.
Pasak V. Benkunsko, prokuratūra tyrimą nutraukė dėl „formalaus sprendimo“, nors, jo teigimu, taip pat kaip tvirtina ir savivaldybė, konstatavo, jog „visi vystytojo neteisėti, daromi be jokio pagrindo“. „Buvo pasiremta AAD išrašyta bauda už gamtai padarytą žalą, 2889 eurai. Tai buvo traktuota kaip nepakankamo dydžio finansinė žala, padaryta visuomenei“, – kalbėjo meras.
„Mūsų įsivaizdavimu ir prokuratūros tyrime taip konstatuota, kad žala ne tik finansinė, bet ir moralinė, padaryta pačiai visuomenei (...), padarant žalą gamtai, ir turėtų būti traktuojama daug plačiau“, – taip pat akcentavo jis.
Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) yra nustatęs, jog ąžuolą nukirtusi įmonė turi sumokėti 2889 eurų baudą, tuo metu Vilniaus miesto savivaldybė yra nustačiusi 141 tūkst. eurų žalą. Šiai sumai išieškoti savivaldybė jau yra pateikusį ieškinį teismui.
„Tai turbūt minimumų minimumas, apie ką galime šnekėti, siekiant įvertinti šimtamečio ąžuolo atkuriamąją vertę“, – sakė V. Benkunskas, kartu pridūręs, jog teismo atsakymo savivaldybė dar negavo, ieškinio nagrinėjimo data dar neaiški.
Anot jo, jei nukirtus ąžuolą padaryta žala būtų vertinama pagal jau pakeistus teisės aktus, ji galėtų būti bent 0,5 mln. eurų.
„Geroji šitos istorijos pusė ta, kad įstatyminė bazė ir poįstatyminiai aktai pakeisti ir dabar savivaldybėms leista pačioms nusistatyti (...) kaip yra skaičiuojama žaliajai gamtai padaryta žala. Pagal dabar galiojančią tvarką, kuri tvari ir atitinka nacionalinius teisės aktus, šito ąžuolo atkuriamoji vertė turbūt būtų ne 140 tūkst., o daugiau nei 0,5 mln. eurų“, – pabrėžė meras.
Anot prokuratūros, ikiteisminis tyrimą dėl nukirsto ąžuolo vykdęs prokuroras jį nutraukė konstatavęs, kad nebuvo padaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių. Tyrimo metu buvo nustatyta, kad medį pašalinusi NT įmonė jį nukirto nesilaikydama teisės aktų ir negavusi savivaldybės leidimo. Nutraukdamas tyrimą prokuroras vadovavosi AAD pagal Aplinkos ministerijos patvirtintą metodiką apskaičiuota 2889 eurų turtinė žala.
Sprendimas grįstas Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo šią gegužę priimta nutartimi, kurioje įtvirtinta, jog metodikas, susijusias su želdinių atkuriamosios vertės ir aplinkai padarytos žalos apskaičiavimu, tvirtina Aplinkos ministerija.
Atsižvelgdamas į teisimų praktiką prokuroras nusprendė, jog AAD paskaičiuota žala nėra Baudžiamajame kodekse apibrėžta didelė žala, kuri yra būtina kvalifikuojant savavaldžiaujant atlikus kaltininkų veiksmus kaip nusikalstamus.
„Nenustačius visų būtinų nusikalstamos veikos sudėties objektyviųjų požymių (didelės žalos), ikiteisminis tyrimas dėl nusikalstamos veikos, numatytos Baudžiamojo kodekso 294 straipsnio 1 dalyje, buvo nutrauktas“, – rašoma ketvirtadienio prokuratūros pranešime.
Tuo tarpu Vilniaus miesto savivaldybė pagal savo metodiką buvo apskaičiavusi 141 tūkst. eurų žalą.
ELTA primena, kad gegužę Vilniaus centre, Ceikinių gatvėje, nukirstas ilgaamžis ąžuolas. Vilniaus meras V. Benkunskas tai pavadino vandalizmu ir patikino, kad NT vystytojai leidimų medžio kirtimui neturėjo. Nepasitenkinimą išreiškė ir prezidentas Gitanas Nausėda, pavadinęs tai barbarišku išpuoliu.
Tuo metu birželio pradžioje „Rinktinės NT“ paskelbė ieškosianti būdų, kaip iš dabartinės vietos perkelti kitą projekto plėtrai trukdantį medį.
Išplatintame pranešime bendrovė informavo, jog ketina investuoti į arboristinius tyrimus, kad nustatytų, ar įmanoma perkelti Ceikinių gatvėje augantį kaštoną. Šis medis, anot įmonės, auga virš nuotėkų vamzdyno, kurį esą reikia remontuoti.
Ceikinių g. 2 esančio sklypo, kuriame nukirstas ilgaamžis ąžuolas, netiesioginis savininkas yra Toomas Annusas, vadinamas vienu turtingiausių Estijos verslininkų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.