9 medžių likimas Vilniuje – tik verslininkų rankose, nei ministras, nei meras nieko čia nepareguliuos

2023 m. liepos 17 d. 20:58
Viktorija Smirnovaitė
Kultūros ministras Simonas Kairys viliasi, kad medžius aplink Romain Gary paminklą besiruošiantys kirsti verslininkai įsiklausys į visuomenės poziciją ir pakoreguos savo sprendimą.
Daugiau nuotraukų (4)
Anot ministro, tai, kad verslininkai eina į dialogą su visuomene suteikia vilčių, jog dalį paminklo komplekse esančių medžių pavyks išsaugoti.
Pasak S. Kairio, Romeno Gary paminklo kompleksas su aplink jį augančiais medžiais, kuriuos šiuo metu ruošiamasi kirsti, yra atpažįstamas ne tik Naujamiesčio, bet ir Vilniaus miesto ženklas, todėl, nepaisant to, kad atliekant objekto vertinimą medžiai nebuvo pripažinti kaip vertingosios paminklo savybės, verslo vystytojai galėjo į tai atsižvelgti iš vertybinės pusės.
„Kaip taip atsitiko, kad vertinant šį objektą prieš 10 metų vertinimo taryba tų medžių neįrašė kaip vertingosios savybės, nežinau ir nemanau, kad dabar verta gilintis. Kartais tos ypatingosios savybės ir atsiranda iš visuomenės reakcijų, lūkesčių, ir ta vieta Naujamiestyje yra susiformavusi kaip atpažįstamas ženklas ir turintis reikšmės ne tik Naujamiesčiui, bet ir visam Vilniaus miestui“, – pirmadienį žurnalistams teigė S. Kairys.
„Teisybės dėlei, teisė šiuo momentu turbūt ne visai yra viešojo intereso pusėje – tai pabrėžiu, nes manau, kad jis tik augs ir ta piliečių nuomonė bus žymiai aiškesnė nei buvo praėjusią savaitę“, – pažymėjo ministras.
Anot S. Kairio, šio R. Gary paminklo komplekso atveju, „eilinį kartą“ susiduriama su situacija, kai verslo vystytojams derėtų labiau ne žiūrėti, „kur kas įrašyta“, o žvelgti į platesnį kontekstą ir vertybinę objekto reikšmę.
„Jei žiūrėtume ne kas kur įrašyta, bet šiek tiek gerbtume kontekstą, miesto istoriją, ženklus, kurie pasakoja įvairiausius dalykus apie Vilnių, turbūt nebūtume priėję prie šitos situacijos, kada paveldo specialistai liks atsakingi ar neatsakingi, kai tuos sprendimus, visai kitokius, galėjo priimti pats vystytojas, suprasdamas šito objekto vertę“, – teigia ministras.
„Įrašymas į paveldą ar vertingųjų savybių nustatymas tai nėra tik kažkoks draudimas daryti darbus – tai atveria galimybes kreiptis koofinansavimo, kompensuoti išlaidas tvarkant šį objektą, visgi tai yra bendro objekto dalis“, – atkreipė dėmesį S. Kairys.
Ministras pažymėjo besidžiaugiantis, kad projekto vystytojai kol kas yra linkę išgirsti visuomenės lūkesčius ir viliasi, kad verslo, savivaldybės ir paveldo institucijų atstovams dar pavyks rasti kompromisinį sprendimą.
„Linkiu neįsivelti į teisinius procesus, o tiek kultūros paveldo departamentą, tiek vystytojus, tiek savivaldybę  vėl sėsti prie bendro stalo, ir visos institucijos dar kartą padiskutuotų apie galimus sprendinius.
Dalis medžių išties kenkia sienelių būklei
Kultūros paveldo departamento direktorius Vidmantas Bezaras sako, kad departamentas, savo ruožtu, buvo atlikęs paminklinio komplekso vertinimą. Jo metu nustatyta, kad dalis medžių iš tiesų pažeidžia palei paminklą esančių sienelių būklę. „Buvo atlikta ekspertizė ir gana išsami ir pateikta su projektu, kuriame konstatuota tai, kad dalis sienelių griūna, joms reikalinga tvarkyba ir rekonstrukcija, o prie to, iš dalies, prisideda medžiai. Bet iš tikrųjų medis kaip vertybė miesto erdvėje yra tapačiai saugotinas kaip kultūros paveldas“, – sako V. Bezaras.
„Nuo 2013 m. jau matosi pažeidimai, per pastaruosius 10 metų jie, aišku, tik didėjo, bet tai nėra taip tragiška, kad reikėtų atsisakyti želdinių, reikėtų juos įvertinti turbūt kiekvieną želdinį ir priimti sprendimą. Kai kurie jų yra savaime užaugę, kai kurie invaziniai. Bet tą bendrą aurą, kurią jie sukuria, visas pastato kompleksas, skulptūra ir medžiai – tai yra didžiausia vertybė“, – teigė paveldosaugininkas.
Anot jo, po teismo sprendimo projektą dar galima koreguoti, tačiau iš esmės tiek medžių, tiek paminklinio komplekso likimas – verslo vystytojų rankose. „Tai labai priklauso nuo pačio projekto vystytojo. Yra techninių priemonių, kuriomis galima išsaugoti, arba perkelti tam tikro dydžio medžius. Savivaldybės, vystytojo ir visuomenės, ir mūsų, kaip kultūros paveldą administruojančios struktūros sutarimas šioje vietoje turėtų būti“, – teigė V. Bezaras.
ELTA primena, kad savaitgalį viešojoje erdvėje pasirodė informacija, kad Vilniuje, Naujamiestyje, planuojama pašalinti aplink prancūzų rašytojo Romeno Gary paminklą esančius 9 medžius. Viešojoje erdvėje kilo pasipiktinimas planuojamu 9 medžių iškirtimu.
Vilniaus miesto savivaldybė teigia neturinti teisinių galių apsaugoti medžius. Savivaldybės atstovų teigimu, miestas nesutiko su įmonės prašymu kirsti medžius, tačiau Vilniaus apygardos administracinis teismas patvirtino bendrovės teisę dar kartą kreiptis dėl medžių šalinimo.
Medžių kirtimą planuojanti atlikti bendrovė „Dobilo daigas“ trečiadienį organizuoja susitikimą su gyventojais. Vilniaus miesto savivaldybė įpareigojo įmonę „Dobilo daigas“ organizuoti susitikimą su gyventojais ir parengti bei suderinti su savivaldybe naujų želdinių sodinimo projektą.
Naujame apželdinimo projekte šalia pastatų numatyta pasodinti medelių bei krūmų, įrengti augalų vazonus. Šį trečiadienį verslo atstovais planuoja susitikimą su miesto bendruomene gyventojų argumentams išgirsti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.