Statybų organizatorė Katažina Bylinska ir advokatė Evelina Trukšinienė tiesioginėje transliacijoje aptarė klaidas, kurias daro perkantieji butą ar namą, bei patarė, kaip išvengti išties didelių nuostolių.
Priminė, kas svarbu
E. Trukšinienė pirmiausia priminė prieš maždaug metus išpopuliarėjusią schemą, kuomet pasirašius preliminariąją būsto pirkimo-pardavimo sutartį, kurioje numatyta tam tikra būsto įsigijimo suma, nekilnojamojo turto (NT) vystytojas nuspręsdavo pirkėjus palikti be nieko – nutraukti sutartį ir sumokėti baudą, o būstą parduoti kitiems, siūlantiems susimokėti daugiau.
Kai kurie tiesiog įspėdavo, jog jei butą planavo pirkti už 130 tūkst., dabar teks susimokėti 150 tūkst. – jei nenori, nupirks kiti.
Dalis sutiko nutraukti sutartį, kai kurie ne, o jų teisių gynimas priklausė nuo to, ar pirko pastatytą būstą, ar tarėsi dėl jo pastatymo. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas tuomet išaiškino, kad jei nutraukiama preliminarioji sutartis, žmogus gali reikalauti ne tik sumokėti baudą, bet ir naudos, kurią gavo NT vystytojas, nutraukęs sutartį ir būstą pardavęs brangiau. Galiausiai sutartis nutraukti tapo rizikinga ir labai nenaudinga.
Advokatės žodžiais, labai svarbu ir tai, ką žmonės planuoja įsigyti. Prieš perkant namą, būtina įsivertinti, ar, pavyzdžiui, tvora nepastatyta ant sklypo ribos. E. Trukšinienės praktikoje buvo atvejis, kuomet žmonės nusipirko namą, ir tik tuomet paaiškėjo, kad jiems priklausantis garažas pastatytas kaimynų sklype.
Imasi įrodinėti trūkumus
„Prieš perkant būstą patariama nusisamdyti matininką, kad patikslintų sklypo ribas. Jei yra netikslumų, galima prašyti sumažint kainą arba sandorio atsisakyti. Keista, kad žmonės moka didelius pinigus už baldus, bet specialistams gaili kelių šimtų eurų.
Jeigu su žemės sklypu viskas gerai, kitas iššūkis – nekokybiškos statybos: pamatai, stogas ir pan. Galima rizikuoti ir tokį būstą pirkti, tuomet reikalauti nuostolių atlyginimo, jei trūkumai buvo paslėpti, arba samdyti ekspertą, kad iš anksto apžiūrėtų namą, įvertintų jo kokybę“, – kalbėjo advokatė.
K. Bylinska prisiminė atvejį, kuomet meistrai nuvažiavo atlikti vidaus apdailos darbų, patikrino, kas buvo padaryta anksčiau – sienoje rado išvestą kondicionieriaus vamzdį – panašių broko pavyzdžių daugybė.
Advokatė atkreipė dėmesį, jog galima pirkti namą, tuomet įrodinėti jo trūkumus, bet tai sudėtinga: pirmiausia – jau bus paimta paskola, neaišku, kur pardavėjas, ar įmanoma jį rasti ir su juo tartis. Įsigijus žemės sklypą dar sudėtingiau: mažai, ką įmanoma padaryti, nes jei buvo pridėtas planas, pardavėjas gali pasakyti, kad pirkėjai matė, ką perka.
E. Trukšinienė įspėjo: jei akivaizdu – langai, trinkelės, fasadai, pretenzijų dėl trūkumų vėliau nebus galima reikšti, tik dėl paslėptų darbų – šią taisyklę daug kas pamiršta.
Kita taisyklė, kurią taip pat pamiršta: parduodant namą, nesvarbu – tą daro statytojas, vystytojas ar paprastas žmogus, pardavėjas atsako, kad jis būtų tinkamas naudoti pagal paskirtį, žinoma, jei garantiniai terminai nepraėję. Pavyzdžiui, jei pardavėjas žino, kad name įsiveisęs pelėsis, tačiau slepia, išaiškėjus šiai aplinkybei, sutartis gali būti nutraukta arba paprašyta atlyginti nuostolius. E. Trukšinienei yra tekę atstovauti byloje, kuomet buvo įrodyta, kad dėl pelėsio name neįmanoma gyventi, ir sutartis buvo nutraukta.
Sutartyje – svarbūs punktai
Jei sudaroma rangos ar apdailos darbų sutartis, joje svarbu aiškiai apsibrėžti, kokie darbai bus padaryti, kas mokės už medžiagas ir įrangą, kokia darbų atlikimo kaina – patariama ją fiksuoti, kad vėliau nebūtų pasiteisinimų, jog kažkas pabrango, galutinė kaina bus 10 tūkst. didesnė.
Nuo tokios savivalės apsisaugoti galima tik sutartimi. Svarbiausi joje – darbų atlikimo terminai, darbų perdavimas ir laikas pretenzijoms pareikšti. Ir kas bus, jei statybininkai vėluos, kokios baudos, delspinigiai gresia – būtina nusimatyti bent minimalius, kitaip sutartis bus mažai ko verta.
Sutarties nutraukimo klausimus taip pat būtina įrašyti. „Pagalvokite iš anksto: jei meistras darbų nepradeda savaitę, ar noriu nutraukti sutartį ar ne, jei sutartis bus nutraukta, kokia atsakomybė grės. Sutartis – praktinė situacija, perkelta ant popieriaus“, – paaiškino advokatė.
Pašnekovė prieš samdant rangovus pataria patikrinti rekomendacijas, paieškoti atsiliepimų, nesamdyti bet ko. „Buvo atvejis, kuomet žmogus užsisakė įrengti pirties stogą, darbams atlikti nusamdė fizinį asmenį. Teismas bylą nagrinėjo ketverius metus, priteisė nuostolius dėl netinkamai įrengto stogo, tačiau užsakovas tegavo 50 eurų per mėnesį, nes meistro sąskaitos buvo areštuotos. „Svarbu įvertinti su kuo dirbama. Pasidomėti rekomendacijomis, atsiliepimais“, – patarė E. Trukšinienė.
Teismų praktika įvairi
Advokatės praktikoje buvo atvejis, kuomet žmogus ruošėsi namo remontui, susitarė dėl kainos ir kad suma bus be PVM. Rangovai darbus atliko nekokybiškai, šalys susipyko, rangovas pateikė sumą, kurią užsakovas jam turėjo sumokėti, tik jau su PVM. Užsakovas kreipėsi į teismą įrodinėdamas, kad kaina turėjo būti be PVM, o rangovas turėjo aiškiai įvardyti kainą, juolab nebuvo sutarties.
Teismas patvirtino: rangovas turėjo nurodyti visą kainą, jei nenurodė, jo problema. Galiausiai, pavyko įrodyti, kad dalis darbų buvo atlikti kokybiškai, tačiau juos padengė pradžioje sumokėtas avansas. Kita vertus, pasamdyti ekspertai nustatė išties nemažai trūkumų, taigi, nekokybiškai darbus atlikę meistrai patyrė nemenkų nuostolių.
Statytojams apsiginti sunkiau: yra buvęs atvejis, kuomet būsto pirkėja prašė atlyginti nuostolius, nes, jo nuomone, darbai buvo atlikti netinkamai. Galiausiai, visgi pavyko įrodyti, kad dalis broko tikrai buvo. Verslininkui teko atlyginti nuostolius tik už tuos darbus, kurie, įrodyta, buvo atlikti blogai.
Dažnam aktualus klausimas, ar jei vystytojas bankrutavo, įmanoma atgauti pinigus. Anot advokatės, teorinių šansų atgauti pinigus yra, bet praktinių – nelabai. Kaip rodo praktika, jei būstas perkamas iš fizinių asmenų, galimybių atgauti pinigus daugiau nei iš įmonių.
K. Bylinska stebėjosi, kad kartais žmonėms visai nerūpi kokybė. Ji pati susidūrė su atveju, kuomet žmonės, turintys sklypą, svarstė statyti namą ar pirkti, galiausiai, nusprendė pirkti nė nepatikrinę jo. Spėjo, kad dėl to, jog nori greitai, nors namą įmanoma pasistatyti per metus, jei jau parengtas jo projektas ir gautas statybų leidimas.